راه‌هایی برای آسان‌تر کردن فرآیند ترک اعتیاد

۰

حتی اگر به معنای مرسوم کلمه معتاد نباشیم، همۀ ما عادت‌های بدی داریم که دوست داریم بتوانیم آن‌ها را کنار بگذاریم. ترک عادت اصولی اساسی دارد، که دربارۀ تمامی انواع اعتیاد به‌کار می‌رود. همۀ ما حس می‌کنیم به‌تنهایی نمی‌توانیم از پس ترک اعتیاد بربیاییم و به کمک دیگران احتیاج داریم. حتی گاهی احساس می‌کنیم که اصلاً نمی‌توانیم این کار را بکنیم و بهتر است اصلاً بی‌خیال آن شویم.

در این مقاله، به آن اصول اساسی ذکرشده در بالا می‌پردازیم. با رعایت کردن این اصول، می‌توانید روند ترک اعتیاد خود را بسیار آسان‌تر کنید. تنها باید با خودتان عهد کنید که تحت هر شرایطی به این اصول پایبند خواهید بود.

انواع مختلف تمایلات را به‌خاطر داشته باشید

چه می‌خواهید؟ سؤال گنگی است و هزاران پاسخ می‌تواند داشته باشد. می‌خواهید لاغر شوید، اما یک غذای چرب نیز هوس کرده‌اید؟ اصل ابتدایی این است: هرگز از آن چیزی که واقعاً می‌خواهید به آن برسید تحت هیچ شرایطی دست نکشید. به‌بیان‌دیگر، بی‌خیال غذای چرب شوید. از همین یک نخ سیگار آخر بگذرید. از همین یک‌بار که مدام تکرار می‌شود دست بکشید!

توجیه نکنید

توجیه کردن و بهانه آوردن راحت‌ترین کاری است که همه می‌توانیم انجام دهیم. نگویید نمی‌توانید و درهرحال قرار است شکست بخورید. نگویید دیگر فایده‌ای ندارد یا همین یک‌بار پاداش این مدت صبر کردنم باشد. هرگاه خودتان را در آستانۀ توجیه کردن یافتید، یاد اصل اول بیفتید. یادتان نرود واقعاً چه می‌خواهید. آنچه واقعاً می‌خواهید از توجیهات لحظه‌ای شما بسیار مهم‌تر است. علت اصلی شکست همین توجیهات و بهانه‌هاست.

محدودیت‌های خود را بشناسید

خودخواه، خودسر و مغرور نباشید. از متخصصان و مشاوران خبره کمک بگیرید و بهترین افراد و روش‌هایی را که برای شما موثر هستند پیدا کنید. نیازی نیست همۀ کارها را خودتان به‌تنهایی انجام دهید چون صرفاً به کسی اعتماد ندارید یا چون حس می‌کنید شما را درک نمی‌کنند. محدودیت‌های خود را بشناسید و بر آن‌ها غلبه کنید.

آهسته و پیوسته حرکت کنید

نمی‌شود از شر عادت‌های بزرگ و اعتیادهای سنگین یک‌شبه خلاص شد. باید ذره‌ذره و به‌تدریج این کار را انجام داد. از کم کردن مواد مصرفی شروع کنید، از کم کردن کالری‌ها و به‌تدریج کربوهیدرات‌ها، از کم کردن تعداد سیگارها. یک‌شبه و ناگهانی نمی‌توانید تغییر کنید. مطمئن باشید آهسته و پیوسته بهترین گزینه است.

مسئولیت‌پذیر باشید

اگر به‌تنهایی دارید عمل ترک را انجام می‌دهید، خودتان نگهبان خودتان هستید و تنها به خودتان باید گزارش دهید. با خودتان روراست باشید و عزت‌نفس داشته باشید. بگذارید خودِ نگهبانتان بر خودِ معتادتان غلبه کند. در این شرایط، به دام مصرف دوباره افتادن بسیار آسان است. هیچ‌گاه فراموش نکنید شما در راه رسیدن به مقصد بسیار بزرگ‌تر و باارزش‌تری هستید. یادتان باشد این وسوسه‌ها گذری هستند و درنهایت می‌توانید حتی از روز اول بهتر و سالم‌تر باشید.

تنها اصلی که می‌توان گفت تمامی نکات بالا را به هم پیوند می‌دهد خودباوری است. به خودتان ایمان داشته باشید و مطمئن باشید که می‌توانید. اگر شما نتوانید اعتیادتان را ترک کنید، کس دیگری نمی‌تواند برایتان این کار را انجام دهد.

۳.۵۷ میانگین امتیازدهی (۷۲% امتیاز) - ۷ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

بیست ÷ = دو