آلرژی یا سرماخوردگی؟

۰

عطسه می‌کنید، بینی‎‌تان گرفته است و گلویتان می‌خارد. با این علائم احتمالاً سرماخورده‌اید. اما آلرژی هم علائمی مشابه به همین‌ها دارد. پس دچار کدام یک از این عارضه‌ها شده‌اید؟ سرماخوردگی یا آلرژی؟

قبل از این‌که به سراغ جعبۀ قرص‌ها بروید، باید مطمئن شوید که به کدام‌ یک از این‌ها مبتلا شده‌اید، چون هریک داروهای متفاوتی احتیاج دارند. برای تشخیص این دو از یکدیگر، به توضیح‌های زیر توجه کنید.

چه علائمی دارید؟

آب‌ریزش بینی و عطسه علائم خوبی برای تشخیص نیستند، چون هر دوی این‌ها هم در سرماخوردگی و هم در آلرژی بروز می‌کنند. اما علائم دیگری وجود دارند که به‌طور مشخص برای یکی از این دو مورد بروز می‌کنند.

علائم آلرژی سرماخوردگی
بدن درد ندارد گاهی
چشم های قرمز و اشک‌آلود دارد به‌ندرت
آب‌ریزش بینی دارد دارد
تب ندارد به‌ندرت
عطسه دارد دارد
گلودرد گاهی دارد
گرفتگی بینی دارد دارد
کوفتگی بدن گاهی گاهی
سرفه گاهی دارد

 

در چه فصلی هستید؟

اگر در فصل بهار هستید و همه‌جا پر از گرده‌های سبز و زرد است، پس نوع عارضه مشخص است: شما حساسیت فصلی دارید. مخصوصاً اگر هر سال در یک بازۀ زمانی مشخص دچار این علائم می‌شوید. سرماخوردگی در هر فصلی از سال احتمال بروز دارد – حتی در طول تابستان و بهار – اگرچه شیوع این بیماری با آغاز فصل سرما به اوج خود می‌رسد.

طول درمان نیز نوع بیماری را مشخص می‌کند.

علائم آلرژی دقیقاً بعد از وارد شدن گرده به درون بینی بروز پیدا می‌کند. اما میکروب‌ و ویروس حدوداً یک تا سه روز زمان می‌برند تا شما را بیمار کند. برای مثال، بینی‌تان می‌گیرد و به یاد می‌آورید که دو شب پیش در سالن سینما کنار فردی سرماخورده نشسته بودید، پس احتمالاً سرما خورده‌اید.

چه مدت علائم بیماری در شما باقی می‌ماند؟

سرماخوردگی سه روز تا یک هفته در بدن باقی می‌ماند، اما علائم آن حدوداً به دو هفته زمان برای بهبودی کامل احتیاج دارد. اگر شدت بیماری‌تان بیشتر شد، احتمالاً سرماخوردگی‌تان علت عفونی-باکتریایی دارد. اگر علائم بیماری‌تان بیشتر از یکی‌دو هفته طول کشید یا بعد از پنج روز بیماری وخیم‌تر شد، به دکتر مراجعه کنید. علائم آلرژی تا زمانی‌که در معرض عامل حساسیت‌زا قرار دارید ادامه دارد. برای مثال، اگر به گرده حساسیت دارید و بیشتر زمان خود را در فصل بهار بیرون از خانه می‌گذرانید، پس احتمالاً در تمام طول فصل این علائم را خواهید داشت.

۴.۶۰ میانگین امتیازدهی (۹۱% امتیاز) - ۱۰ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

نازنین حنیفه‌زاده

مدیر مسئول نشریۀ سیناپس و دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ زیست‌شناسی در دانشگاه شهید بهشتی است.

پاسخ دهید

دوازده + = چهارده