آیا آکنه یک بیماری است؟

۰

آکنه از نتایج بسته شدن منافذ پوست است. معمولاً هنگامی که منافذ پوست بسته می‌شوند، آثار آن را می‌توانیم روی صورت بیش از بقیۀ اعضای بدن مشاهده کنیم. ممکن است گردن و سینه نیز تحت تأثیر قرار بگیرند. گاهی آن‌ها دقیقاً روی گردن ظاهر می‌شوند. از عوامل مؤثر در آن می‌توان به تستسترون و وراثت اشاره کرد.

بسته شدن منافذ پوست باعث بسته شدن راه چربی شده و درنتیجه روغن زیرپوست باقی می‌ماند. درنتیجه باکتری‌ها در آن رشد می‌کنند و التهاب رخ می‌دهد. بااین‌حال، گاهی اوقات آکنه کوچک بوده و روی پوست دیده نمی‌شود. از سوی دیگر، در برخی افراد این جوش‌ها بزرگ و حتی دردناک است. در این مطلب به چند روش برای مقابله با آکنه اشاره می‌کنیم.

مانع بدتر شدن آکنه شوید

استفادۀ بیش‌ازحد از مواد شیمیایی ‌بر روی پوست می‌تواند موجب بدتر شدن آکنه شود. مالش بیش‌ازاندازۀ پوست موجب التهاب و تحریک‌پذیری آن می‌شود. همچنین ممکن است مواد شیمیایی باعث تحریک باکتری‌ها شوند. بعضی از افراد عادت به کندن جوش‌های خوددارند که این نیز در جای خود کار خطرناکی است، چراکه باعث پخش شدن باکتری در سطح پوست و آکنه‌های بیشتر و همچنین باعث باز شدن راه برای ورود باکتری‌ها به زیرپوست می‌شود.

روش درمان آکنه

برای درمان آکنه راه‌های بسیاری وجود دارد. نکتۀ مهم این است که درمان را تا زمانی که مطمئن شویم کاملاً آکنه‌ها را از بین برده‌ایم ادامه دهیم. متخصصان پوست درمان را حتی پس از ناپدید شدن آکنه‌ها ادامه می‌دهند.

  • بنزویل پراکسید ۲.۵%

از دهۀ ۱۹۳۰ به بعد، این دارو در زمرۀ داروهای محبوب بوده است. از طرفی این دارو باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به پوست می‌شود و از طرف دیگر به‌راحتی وارد منافذ پوست می‌شود. باکتری آکنه با ورود اکسیژن از بین می‌رود، زیرا نمی‌تواند در حضور اکسیژن زنده بماند.

  • آنتی‌بیوتیک‌های موضعی

آنتی‌بیوتیک‌ها را باید بر اساس دستور پزشک مصرف کرد. انواع مختلفی از این آنتی‌بیوتیک‌ها وجود دارد و گاهی در کنار چند داروی دیگر تجویز می‌شوند تا راحت‌تر باعث از بین رفتن باکتری‌ها شوند. این آنتی‌بیوتیک‌ها با از بین بردن باکتری‌های سطح پوست و داخل منافذ از شدت آکنه می‌کاهند. برخی از آن‌ها هم جوش‌های سرسفید و هم جوش‌های سرسیاه را نابود می‌کنند.

  • آزلایک اسید

آزلایک اسید منافذ پوست را باز می‌کند و هر دو جوش‌های سرسفید و سرسیاه را از بین می‌برد. این دارو همچنین در کاهش آثار آکنه بر پوست نیز مؤثر واقع ‌شده است.

نتیجه‌گیری

آکنه را می‌توان درمان کرد. تنها باید توجه داشت که وقتی با آن روبه‌رو می‌شویم، مانع از بدتر شدن آن بشویم. ابتدا باید تحت نظر یک متخصص و با استفاده از ترکیبی از داروها آن را درمان کنیم و سپس به درمان آثار برجای‌مانده روی پوست بپردازیم.

۳.۰۰ میانگین امتیازدهی (۶۷% امتیاز) - ۲ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

× یک = هشت