پنج دلیل برای انتخاب دانشگاه دور از خانه

۰

اتمام دورۀ تحصیلی دبیرستان دستاوردی بزرگ است، اما  بلافاصله بعداز اتمام آن با فشار ورود به دانشگاه مواجه می‌شوید. همه، ازجمله والدین، معلمان مدرسه، خود و حتی دوستانتان، شما را با ایده‌های فراوانی از تحصیلات تکمیلی آشنا می‌کنند. ایجاد وقفۀ یک‌ساله برای تحصیل در دانشگاه، آن‌ هم درست زمانی که فعلا می‌خواهیم مدتی را بیرون از محیط‌های آموزشی باشیم و بار دیگر وارد یک بازۀ چندسالۀ تحصیلی نشویم، نامعقول نیست، اما ترسناک‌تر ازآن  ناامید کردن والدین یا از دست‌دادن کمک‌هزینۀ دانشگاه است. برای مقابله با این مسئله، خوشبختانه راه‌حلی وجود دارد: انتخاب یک دانشگاه دور از خانه. این دوری فضایی را برای رشد بیشتر شما ایجاد می‌کند و این شانس را به شما می‌دهد که شخصیت وجودی خود به دور از خانواده و دوستانتان را بیابید. در این‌ مطلب، ۵ دلیل برای انتخاب دانشگاه دور از خانه ارائه شده است.

۱. دوری و دوستی

من در یک خانوادۀ ۵ نفره بزرگ شدم. همیشه بی‌صبرانه منتظر بودم که از آن‌ محیط دور باشم و فضا و همه‌چیز برای خودم باشد. این دور بودن از خانه نه‌تنها نیاز من به آزادی را بر طرف نمود بلکه به من فرصتی داد که دلتنگ عزیزانم شوم و قدرشان را بیشتر بدانم. موقع بازگشت و دیدار آن‌ها، متوجه شدم که آن‌ها هم دلتنگ من بوده‌اند.

۲. فرهنگ جدید

فرهنگ همواره از جایی به جای دیگر متفاوت است. اگر به دنبال ایجاد خاطرات خاص و مشتاق دیدار با افراد جدید هستید، انتخاب یک محیط آموزشی به دور از محل زندگی‌تان امری ضروری است. همان محل همیشگی با همان آداب و رسوم و طرز فکر همیشگی شما را به این هدفتان سوق نخواهد داد. پس مکانی را انتخاب کنید که به شما این فرصت را بدهد که همه‌چیز را به شیوه‌ای جدید تجربه کنید.

۳. امکان سفر

مکان جدید شما ممکن است لزوما اروپا یا آمریکا نباشد، ولی به‌هرحال زادگاهتان نیست و مردمان آن‌جا افراد همیشگی نیستند. اگر به این توصیه عمل کنید، در محیطی قرار خواهید گرفت که چشمانتان به دنیای جدیدی از غذاها، آداب و رسوم و مردمان متفاوت باز خواهد شد.

۴. ارتباط با دیگران

با اتمام تحصیلات دانشگاهی، اکثر مشاوران و استادانتان اهمیت ارتباط با افراد متفاوت در دنیای حرفه‌ای را  به شما گوشزد خواهند کرد. اگر در جایی خارج از شهرتان تحصیل کنید، با افراد بیشتری آشنا خواهید شد که بعداً این ارتباطات به کارتان خواهد آمد.

۵. پرداخت شهریۀ کمتر

 عموماً یک باور نادرست وجود دارد که شهریه و هزینۀ تحصیل در خارج از شهر خودتان خیلی بیشتر از هزینۀ تحصیل در شهر خودتان خواهد بود. اما لزوماً همیشه این‌طور نیست! دانشگاه‌های زیادی خارج از شهر شما هستند که اتفاقاً تحصیل در آن‌ها برایتان ارزان‌تر تمام خواهد شد. بدون توجه به حرف مردم، تحقیق کنید و انتخاب کنید. به قول والش: «زندگی زمانی آغاز می‌شود که از محدودۀ امنیت خود خارج شوید.» پس محدودیت ها را کنار بگذارید و خود را آمادۀ تجارب جدید کنید.

۳.۶۷ میانگین امتیازدهی (۷۴% امتیاز) - ۹ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

رویا جعفری

فارغ‌التحصیل کارشناسی رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه سراسری ارومیه، هم‌اکنون مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

پاسخ دهید

+ یازده = 14