اهمیت ریش برای مردان

۰

برای مردان، ریش اهمیت بسیار زیادی دارد. اما درست مانند موهای سرمان، ریش‌ها نیز برای آن‌که جذاب به نظر برسند به مراقبت‌های ویژه‌ای احتیاج دارند. آیا تنبلی مانع از اصلاح صورتتان می‌شود؟ چه ریش‌هایی آشفته و پریشان داشته باشید، و چه ریش‌هایی مرتب و آراسته، مطمئناً تابه‌حال یک‌بار با این سؤال مواجه شده‌اید. یان دابرن، کارشناس آرایشگری، معتقد است باورهای غلطی دربارۀ رابطه‌ی تنبلی و اصلاح صورت وجود دارد. وی می‌گوید نگهداری از ریش‌ها به‌زحمت زیادی احتیاج دارد.

ریش گذاشتن

وقتی می‌خواهید ریش بگذارید، باید صبور باشید و یادتان باشد که پس از حدود دو هفته، صورتتان به خارش می‌افتد. این طبیعی است و نشان می‌دهد کارتان را درست انجام می‌دهید. وقتی صورت را اصلاح می کنیم، نوک ریش‌ها مانند سرنیزه می‌شود و هنگام رشد دوباره، به علت خم شدن در زیر پوست، باعث ایجاد خارش و التهاب می‌شوند. با گذر زمان و رشد بیشتر ریش‌ها، این سرنیزه‌ها از پوست فاصله گرفته و این مشکل رفع می‌شود. برای رفع این مشکل، هرروز صبح صورتتان را با مایع یا صابون صورت باکیفیت بشویید تا آلودگی‌های پوست و صورت برطرف شوند. از به کار بردن شامپوهایی که مواد شیمیایی سخت و نیرومندی چون سدیم لوریل سولفات دارند و باعث التهاب و ناراحتی پوست می‌شوند خودداری کنید.

مرتب کردن

دابرن می‌گوید سرعت رشد موها و ریش‌ها یکسان است. بنابراین برای داشتن ریشی زیبا و سالم بهتر است آن را مرتباً کوتاه کرد. فقط در صورتی می‌توانید آن را اصلاً دست نزنید که ریشی طبیعی و البته آشفته بخواهید. بعد از یکی دو ماه، ریشتان حدود یک اینچ (دو و نیم) سانتیمتر خواهد شد. در این هنگام باید شانه و قیچی را بردارید و دست‌به‌کار شوید. رشد ریش‌ها در مردان با سرعت‌ها و به شکل‌های مختلفی رخ می‌دهد و همین امر تعیین‌کننده‌ی میزان تنظیم خطوط اطراف گردن، روی گونه‌ها و البته سبیل است. روی گونه‌ها، فقط قسمت‌های اضافی و توی چشم را بردارید. روی گردن، از سیب آدم شروع کنید و خطی طبیعی تا پشت استخوان فک اصلاح کنید. برای سبیل هم درصورتی‌که مزاحم غذا خوردنتان می‌شود، با اصلاح قسمت‌های زائد آن را با خط لب‌ها تنظیم کنید.

نگهداری

استفاده از محصولات و شانه‌های مناسب چیزی است که ریش بازهای حرفه‌ای را از ناشیان تازه‌کار جدا می‌کند.

صابون

ریش‌ها آلودگی را به خود جذب می‌کنند، بنابراین تمیز نگه‌داشتن آن‌ها ضروری است. صابون‌های زیادی در بازار وجود دارد، اما همیشه به دنبال آن‌هایی باشید که در ترکیباتشان روغن‌های طبیعی، کائولن و گیاهانی چون اسطوخودوس و رازیانه دارند.

روغن

درست مانند موی سر، ریش‌ها نیز شوره می‌زنند. روغن‌های طبیعی ساخته‌شده از دانه‌ی شاهدانه و یا کنجد ارگانیک صورت را نرم و لطیف کرده و بوی خوشی به آن می‌بخشند.

واکس

واکس‌های مخصوص کمکتان می‌کنند آشفتگی و پریشانی ریش‌ها را کنترل کنید. می‌توانید از واکس‌هایی که موم زنبورعسل و مواد گیاهی در آن‌ها به‌کاررفته است استفاده کنید.

شانه کردن

از شانه‌ای استفاده کنید که از چوب یا شاخۀ طبیعی ساخته‌شده باشد و نه از پلاستیک. مردانی که ریش کوتاه‌تر دارند به شانه‌هایی با دندانه‌های باریک‌تر احتیاج دارند، درحالی‌که مردانی که ریش‌بلندتر دارند، به‌خصوص هنگام استفاده از موادی چون واکس، بهتر است از شانه‌هایی با دندانه‌های پهن‌تر استفاده کنند. به‌آرامی ریش‌هایتان را شانه بزنید-آن‌ها خیلی لطیف هستند.

مدل‌های بسیاری وجود دارد. از میان آن‌ها می‌توانید مدلی که بیشتر به شما می‌آید را برگزینید و هر مدلی که باشد، از ریش نازک و نوک‌تیز بزی گرفته تا ریش‌بلند و پر، تنها چیزی که اهمیت دارد این است که از آن خوب نگهداری کنید. این روزها همه‌جا آرایشگاه پیدا می‌شود. حسابی تحقیق کنید و خودتان را یک اصلاح مهمان کنید تا خوب یاد بگیرید چگونه شاهکارتان را خلق کنید.

۳.۷۵ میانگین امتیازدهی (۷۶% امتیاز) - ۴ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

ده + = دوازده