اهمیت میز مرتب

۲

شاید همۀ ما در این آرزو به سر می‌بریم که یک میز تمیز داشته باشیم، میزی که گاهی‌اوقات ممکن است بسیار درهم‌ریخته باشد. تمیز و مرتب نگه‌داشتن محیط و فضای میز کار یا میز شخصی کار دشواری نیست، اما یکی از مهمترین کارها محسوب می‌شود.

•  من یک نابغۀ خلاقم

ممکن است شنیده باشیم که هرچه یک میز شلوغ‌تر و نامرتب‌تر باشد، نشانۀ خلاقیت و ذوق فرد است. بعد از شنیدن چنین نظریه‌ای، همۀ ما سعی بر این داریم که فردی خلاق باشیم و درنتیجه میزمان را نا‌مرتب نگه می‌داریم تا به دیگران خلاقیت خود را نشان دهیم. ولی تمام این نظریه‌ها و افکار بهانه‌هایی هستند که ما راه فراری از نگرانی‌های خود درمورد منظم بودن میز و محیطمان داشته باشیم. مقالات بسیاری دربارۀ فواید مرتب بودن میز وجود دارد، که به چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم.

•  میز تمیز نشاندهندۀ نظم است

این یک واقعیت است که وقتی یک میز عاری از هرگونه به‌هم‌ریختگی باشد، نظم صاحب آن را نشان می‌دهد. شخص منظم کسی است که ما می‌توانیم به او اعتماد کنیم، چراکه آن‌ها حتی برای محیط اطراف خود هم برنامه‌ریزی دارند و همچنین می‌توانند منطقی‌ترین تصمیمات را بگیرند و وظایفی که برعهده دارند را به‌طور کامل انجام بدهند. نظم به این معناست که شما یک فضای به‌هم‌ریخته که باعث سردرگمی‌تان می‌شود را تبدیل به فضایی کارآمد کنید.

•  میز مرتب اولویت‌ها و برتری‌های‌تان را نشان می‌دهد

وقی شما در مرتب بودن میز کاری‌تان کوشا باشید، به‌طور خودکار یک اولویت‌بندی ثابت در ذهن خود ایجاد می‌کنید. برای مثال، هنگامی که دستۀ کاغذهای روی میزتان را مرتب می‌کنید و در جای مخصوص خود قرار می‌دهید، هرزمانی که به آن‌ها نیاز داشته باشید، به‌طور دقیق می‌دانید که به کدام قسمت مراجعه کنید و هر کاغذ به چه موضوعی مربوط است. همچنین می‌دانید که کدام کاغذ و اطلاعات اضافی یا زباله هستند. در این صورت، می‌توان گفت یک میز کاری منظم نشاندهندۀ تمرکز شما بر روی اولویت‌های خودتان و ارزشی است که به آن‌ها می‌دهید. حتی همکاران و رییستان نیز این ثابت‌قدمی شما را مشاهده خواهند کرد.

•  میز مرتب به محیط زیست کمک می‌کند

اگر بتوانیم میزمان را عاری از هرگونه کاغذ اضافه نگه‌ داریم، به جلوگیری از مصرف بی‌رویۀ کاغذ کمک به‌سزایی کرده‌ایم. بازیافت و حذف‌کردن کاغذهای اضافه تأثیر بسیار عمیقی بر روی افراد محیط کارمان نیز دارد، به‌گونه‌ای که، برای مثال، اگر شخصی وارد اتاقمان شود و با میزی تمیز و مرتب روبه‌رو شود، برای به‌هم‌ریختن میز شما با وسایل اضافه مردد می‌شود، اما اگر با صحنه‌ای برعکس مواجه شود، به تمیز نگه داشتن محیطتان اهمیتی نمی‌دهد. شاید یک یادداشت کوچک در گوشه‌ای از میزتان با عنوان «به محیط زیست فکر کنید قبل از این‌که بخواهید از کاغذ استفاده کنید» بتواند به‌سادگی این نکته را به دیگران یادآوری کند.

•  میز مرتب زمان شما را هدر نمی‌دهد

تمام روش‌ها و دلایلی که در قسمت‌های قبل خواندیم مهم بودند، ولی کافی نه. بحث زمان نیز بسیار اهمیت دارد. همۀ ما به زمان نیاز داریم. اکثر ما زمان کافی برای انجام‌دادن تمام کارها و وظایفمان را در طول روز نداریم، ولی یک میز منظم می‌تواند در صرفه‌جویی زمان ما یک یاور باشد، به‌طوری که دیگر وقت با ارزش خود را صرف پیداکردن اطلاعات یا وسایل مورد نیاز خود نمی‌کنیم.

•  چالش

داشتن یک چالش می‌تواند محرک مهمی در مرتب نگه داشتن میز شما باشد. پس بیایید تا آخر هفته خود را به یک چالش دعوت کنیم: میز خود را مرتب کنیم. ساعاتی از روز را به مرتب کردن میزتان اختصاص دهید. بعد از آن، متوجه این موضوع می‌شوید که شما نه‌تنها باعث صرفه‌جویی زمان خود شده‌اید بلکه به محیط زیستتان نیز بهای زیادی داده‌اید.همچنین، با این کار باعث تقویت اولویت‌های ذهنتان خواهید شد. به ما اعتماد کنید؛ نتیجۀ خوبی در انتظار شماست.

۴.۱۱ میانگین امتیازدهی (۸۲% امتیاز) - ۹ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

غزال حسن‌زاده

دانشجوی کارشناسی زمین‌شناسی در دانشگاه شهید بهشتی و مدرس زبان انگلیسی است.

۲ دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید
  ممنون بابت اطلاعات خوبی که در اختیار ما میگذارید .ببخشید خواستم بدانم پادکست هایی که میگذارید رئ چه جوری باید دانلود کنیم . اگه کانال تلگرام هم دارید لطفا معرف کنین . ممنون و سپاسگذاریم

  • تِن‌مین

   حسین عزیز
   از این که مطالب سایت مورد توجه شما قرار گرفته است بسیار خُرسندیم. پادکست‌ها تنها از طریق سایت قابل دسترسی می باشند و لینک دانلود جداگانه برای آن‌ها وجود ندارد. آدرس کانال تلگرام ما هم https://t.me/tenminmag می باشد.

پاسخ دهید

× هفت = بیست یک