اول قدرت یا استقامت؟

۰

در همین ابتدا باید بگوییم که نمی‌توان باقطعیت به این سوال پاسخ داد؛ همه‌چیز بستگی به هدف تمرینات شما دارد.

•  اگر هدف شما عضله‌سازی و بالابردن حداکثر قدرت بدنیتان است، پس تمرینات قدرتی بر استقامتی ارجحیت دارد. اگر عضلات شما خسته یا دچار کوفتگی‌اند، نباید تمرینات قدرتی را در پیش بگیرید. وقتی‌ که اقدام به بلند‌کردن چیزهای سنگین می‌کنید‌، خستگی عضلات امکان صدمه‌دیدن را بالاتر می‌برد. اگر عضلات خود را خیلی خسته کنید، هماهنگی آن‌ها سخت‌تر شده و عضلاتی که تعادل را ایجاد می‌کنند ضعیف می‌شوند. بعد از یک جلسه تمرین قدرتی، بهتر است اقدام به دویدن استقامتی نکنید، زیرا این عامل ممکن است مانع روند عضله‌سازی شود. بدن شما برای برگشت به حالت اول به زمان نسبتاً زیادی احتیاج دارد.

•  اگر می‌خواهید استقامت خود را بالا ببرید، قبل از تمرینات قدرتی بدوید. برای تمرینی موثر، باید عضلات شما قبل از دویدن استراحتی مناسب داشته باشند. اگر عضلات شما قبل از دویدن خسته باشند، در فرم و کیفیت دویدنتان تاثیر منفی خواهند گذاشت، ولی اگر احساس می‌کنید بعد از انجام تمرینات قدرتی باید بدوید، حتماً از شدت و زمان آن بکاهید.

•  اگر در صدد بهبود کلی تناسب اندام خود هستید، ترتیب نوع تمرینات اهمیت چندانی ندارد. نکتۀ مهم این است که بدانید در هر جلسۀ تمرین چه هدفی را دنبال می‌کنید. به این ترتیب نتیجۀ بهتری می‌گیرید.

•  اگر هدف شما کاهش وزن است، اغلب توصیه می‌شود قبل از دوی استقامتی تمرینی قدرتی را پشت سر بگذارید تا ذخایر کربوهیدرات خود را خالی کنید. با این شرایط، بدن شما مجبور می‌شود برای کسب انرژی از چربی استفاده کند (نه کربوهیدارت‌ها)، هرچند مشکل از آن‌جایی ایجاد می‌شود که نمی‌توان یک مسیر طولانی را تا انتها بدون ذخیره‌ای از کربوهیدرات‌ها به اتمام رساند. اگر شدت تمرینات کاهش پیدا کند، میزان چربی‌سوزی و کالری‌سوزی نیز کاهش می‌یابد. پس در مسیر کاهش وزن، نکتۀ اصلی تعادل انرژی منفی است. تمرینات خود را به روزهای متعدد گسترش دهید، به‌طوری که بتوانید با شدت بالا تمرین کرده و کالری بسوزانید. درعین‌حال، برای ریکاوری بدن خود هم قبل از تمرین بعدی وقت کافی بگذارید. اگر بیش از کالری دریافتی خود کالری بسوزانید، وزن شما کاهش می‌یابد.

به‌طور کلی، نباید تمرینات شما پشت‌ سر هم باشد. بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که در هر دو حالت قدرتی و استقامتی به بدن خود فرصت استراحت و بازگشت به حالت اولیه را بدهید. اگر بااین‌حال می‌خواهید ترکیبی از تمرینات را داشته باشید، بر اساس برنامه‌ای که بیشتر به هدفتان نزدیک است پیش بروید.

۴.۴۰ میانگین امتیازدهی (۸۷% امتیاز) - ۱۵ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

رعنا نصرتی

در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

پاسخ دهید

نود ÷ ده =