بحران سی سالگی

۰

تفاوت بحران ۳۰ سالگی با بحران میان‌سالی در این است که در دوران ۳۰ سالگی فرد در آستانۀ آغاز دورۀ جدیدی از زندگی است و برخلاف افراد میان‌سال زیاد احساس حسرت و پشیمانی نمی‌کند. برای برخی، این سن زمان مناسبی برای ارزیابی مجدد اعتقادات و اولویت‌هایشان است. برای برخی دیگر، که قادر به تنظیم هیجان در خود نیستند یا درگیرمسائل فلسفی وجودی هستند، این سن می‌تواند بحرانی باشد. این طور به نظر می‌رسد که کسانی که با موفقیت از این دوره عبور می‌کنند ممکن است دچار بحران میان‌سالی نشوند.

به اعتقاد کارل یونگ، انسان به‌طور ذاتی گرایش به حرکت در مسیر درک نفس خود را دارد و هنگامی که از این مسیر خارج شود، علائم عصبی در او بروز می‌یابد. به گفتۀ یونگ، در سن ۳۰ سالگی، فرد ازدرگیری‌های فردی مانند مسائل متریالیستی و جنسی دور شده و جذب مسائل فرا-فردی مانند کمک به جامعه و بشریت می‌شود. ۳۰ سالگی مرحله‌ای تکاملی است که در آن فرد تمرکز خویش را از خود به جمع تغییر می‌دهد و این تغییر فرد را مضطرب و افسرده می‌نماید.

اریک اریکسون، روانشناس رشد و روانکاو معروف، نظریه‌ای دیگر اما مرتبط با یونگ دارد. براساس تئوری اریکسون، انسان با طی هشت مرحله رشد از نوزادی به اواخر دورۀ بزرگسالی می‌رسد. به اعتقاد وی، در ۳۰ سالگی، هویت فرد شکل گرفته است و فرد بین دوراهی صمیمیت و انزوا قرار می‌گیرد. با طی موفق‌آمیز این مرحله، فرد می‌آموزد که روابط واقعاً صمیمی با دیگران ایجاد کند و در این روابط به میل خود فداکاری و مصالحه نماید. برای عبور موفق از این مرحله، فرد باید ابتدا از نیازهای خود آگاه باشد تا بتواند به نیازهای دیگران پاسخ بدهد و اگر فرد نتواند این کار را انجام بدهد، مضطرب و افسرده می‌شود.

به‌طور خلاصه، ۳۰ سالگی مشابه یک دوراهی است که هنگامی که فرد به آن می‌رسد، آن‌چه را برایش مهم است و مسیری که در آن حرکت می‌کند را ارزیابی می‌نماید. این ارزیابی می‌تواند موجب تمرکز فرد بر مسائل بزرگتر و ایجاد روابط عمیق‌تر با دیگران شود.

۴.۲۲ میانگین امتیازدهی (۸۴% امتیاز) - ۱۸ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

آریانا نامنی

دورۀ کارشناسی را در رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی (دانشگاه علامه طباطبایی) و کارشناسی‌ارشد را در رشتۀ آموزش زبان انگلیسی (دانشگاه الزهرا) به اتمام رسانده و همچنین دارای مدرک دلتا از دانشگاه کمبریج است. بیش از یک دهه است که او به تدریس دوره‌های گوناگون زبان انگلیسی به بزرگسالان می‌پردازد.

پاسخ دهید

هفتاد هشت − هفتاد چهار =