برنزه کردن بدون نور خورشید

۰

یکی از راه‌های برنزه شدن تغییر رنگ پوست بدون نور خورشید است. محصولات برنزه‌کننده چگونه بر پوست ما تاثیر می‌گذارند و با در نظر گرفتن ریسک‌های احتمالی، چگونه بهترین نتیجه را از این محصولات بگیریم؟

نمی خواهید پوست خود را در معرض اشعۀ مضر آفتاب قرار دهید اما پوست برنزه و درخشانی می خواهید؟ پس از محصولات برنزه‌کننده استفاده کنید. اما ابتدا نحوۀ عملکرد این محصولات و اهمیت استفادۀ بادقت و صحیح از آن‌ها را فرا بگیرید.

این محصولات چگونه عمل می کنند؟

محصولات برنزه‌کننده، بدون قرار گرفتن در مقابل اشعۀ مضر UV، پوست شما را برنزه می‌کنند. این محصولات در قالب لوسیون، کرم و اسپری عرضه می‌شوند. یکی از مواد تشکیل دهندۀ اکثر این محصولات رنگ افزودنی دی‌هیدروکسی استون یا DHA  است.

DHA با سلول‌های مرده سطح پوست واکنش می‌دهد و پوست را موقتا تیره و برنزه نمایش می‌دهد، اما پوست پس از چند روز رنگ خود را از دست می‌دهد. این محصولات از پوست در مقابل اشعۀ UV محافطت نمی‌کنند، چراکه حاوی ضدآفتاب نیستند. درصورتی‌که شامل ضدآفتاب باشند، بیشتر از چند ساعت پایداری رنگ ندارند.

استفاده از قرص‌های برنزه‌کننده بی‌خطر است؟

استفاده از قرص‌های برنزه‌کننده، ‌که معمولا شامل رنگ افزودنی DHA هستند، بی‌خطر نیست. زمانی که از مقدار زیادی DHA استفاده کنید، رنگ پوست به نارنجی یا قهوه‌ای تغییر پیدا می‌کند و باعث به‌وجود آمدن کهیر، آسیب‌های کبدی و اختلال دید می‌شود.

آیا استفاده از محصولات موضعی ایمن است؟

به‌طور کلی، بله، این محصولات راه چاره‌ای ایمن برای برنزه کردن مداوم به‌شمار می‌آیند. سازمان دارو و غذا (FDA)، استفاده از رنگ افزودنی دی‌هیدروکسی استون یا همان DHA را بروی سطح پوست تایید می‌کند، اما تماس این محصولات با نواحی مخاطی مانند لب‌ها، چشم‌ها و بینی را شدیدا منع می‌کند، چراکه ریسک‌های متعدد و عوارض ناشناخته‌ای را به‌دنبال خواهد داشت.

چنان‌چه از این محصولات در منزل استفاده می‌کنید، قبل از مصرف حتما دستورالعمل استفاده را بادقت مطالعه کنید. چنان‌چه به نمایندگی فروش محصولات مراجعه می‌کنید، نحوۀ محافظت از لب‌ها، چشم‌ها و بینی را جویا شوید. برخی راه‌های محافظت استفاده از برق لب، عینک‌های ایمنی محافظت‌کننده از چشم و دماغگیر یا فیلتر بینی هستند.

بهترین روش استفاده از لوسیون برنزه‌کننده

۱. تمیز کردن سطح پوست: قبل از استفاده از لوسیون، پوست را با استفاده از لیف تمیز کنید تا سلول‌های اضافی مرده سطح پوست پاک شوند. زمان بیشتری را صرف تمیز کردن نواحیی که دارای پوست کلفتی هستند کنید – مثل زانو، آرنج و قوزک پا.

۲. مقداری از لوسیون را روی سطح پوست بمالید. لوسیون را به‌صورت دورانی روی پوست ماساژ دهید. همین کار را روی دست و پا وتنۀ خود انجام دهید. پس از ماساژ، تمام دست خود را بشویید و از مالیدن کف دست‌ها به‌هم خودداری کنید. به‌آرامی ماساژ لوسیون را از قوزک به سمت پا و از مچ به پشت دست ادامه دهید.

۳. مفاصل را پاک کنید. زانو، آرنج و قوزک پا مستعد جذب بیشتری هستند، این نواحی را با حولۀ نم‌دار پاک کنید.

۴. منتظر شوید تا پوستتان خشک شود و تا حداقل ۱۰ دقیقه لباس نپوشید. با پوشیدن لباس گشاد، از عرق کردن خودداری کنید.

۴.۲۰ میانگین امتیازدهی (۸۳% امتیاز) - ۱۰ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

نازآفرین زنوبی

كارشناس آموزش زبان انگليسي و فناوري اطلاعات و ارتباطات، با سابقۀ بيش از ٦ سال تدريس زبان انگليسي در آموزشگاههاي برتر اصفهان و تهران، هم‌اكنون در ششمين مركز IELTS ايران (تحت نظر وزارت علوم و تحقیقات) مشغول به تدريس است.

پاسخ دهید

پنجاه ÷ پنج =