آیا بچه‌دار شدن کلیدی برای شادتر زیستن است؟

۱

آیا پدر یا مادر بودن لذت زندگی را از بین می‌برد یا راهی است برای رسیدن به خوشبختی؟

مطالعات و بررسی‌های اخیر بیانگر آن است که گویا شرایط مساوی است: افرادی که بچه‌دار هستند تقریباً به‌اندازۀ افرادی که فرزندی ندارند از زندگیشان رضایت دارند.

به گفتۀ آنگوس دیتون، اقتصاددان در دانشگاه پرینستون، پدر و مادرها بسیار بیشتر از افرادی که فرزندی ندارند قدر زندگیشان را می‌دانند، اما دلیل آن می‌تواند به تفاوت‌های دیگر این دو گروه ارتباط داشته باشد: والدین در این تحقیقات ثروتمندتر، سالمتر و بسیار تحصیلکرده‌تر بودند. پس شاید این ویژگی‌ها باعث تفاوت میزان رضایتمندی این دو گروه شده است، وگرنه بین والدین و زوج‌های بدون فرزند از لحاظ ارزیابی زندگی تفاوت چندانی نیست.

یافته‌ها حاکی از آن است که افرادی که یک سبک زندگی را بر روش دیگری ترجیح می دهند از تصمیمشان بسیار راضی خواهند بود. روی‌هم‌رفته، افرادی که بچه دارند، معمولاً بچه‌دوست هستند و افرادی که بچه نمی‌خواهند، به‌طورکل علاقه‌ای به داشتن آن هم ندارند. پس چرا انتظار می‌رود که یکی شادتر از دیگری باشد؟

مطالعات انجام‌شده در این زمینه نشانگر نتایج متناقضی است. برخی مطالعات نشان می‌دهد پدر و مادرهای جوان با تولد هر فرزندشان احساس شادی کمتری می‌کنند، اما از سوی دیگر، افراد با خانواده‌های پرجمعیت در میان‌سالی شادترند. بررسی‌های دیگر بیانگر آن است که پدر و مادرها نسبت به آن‌هایی که فرزندی ندارند شادتر هستند، اما مطالعۀ دیگری حاکی از آن است که کودکان میزان رضایت زندگی زناشویی را کاهش می‌دهند.

دیتون و همکارش آرتور استون، پژوهشگر روانشناس در دانشگاه بروک نیویورک، داده‌های نتایج به دست‌آمده از پژوهشی بر روی ۱.۸ میلیون آمریکایی و ۱.۷ میلیون نفر در ۱۶۱ کشور جهان را مورد بررسی قرار دادند. شرکت‌کنندگان در این پژوهش به سوالاتی از قبیل اینکه آیا فرزندی در خانه دارند یا خیر و پرسش‌های دیگر پاسخ دادند. آن‌ها به زندگیشان از ۰ تا ۱۰ امتیاز دادند، که امتیاز ۱۰ نشانگر زندگی ایده‌آل و مطلوب و ۰ بیانگر بدترین شرایط است. درمجموع، پدر و مادرها از میزان رضایت بالاتری نسبت به آن‌هایی که فرزندی در خانه ندارند برخوردار هستند، اما  این ارتباط بین فرزند داشتن و میزان رضایت از زندگی بعد از حذف تاثیر متغیرهای دیگر مانند درآمد، سلامت، مذهب و غیره به تدریج کم‌رنگ‌تر و محو شد.

درهرصورت، این نتایج نتوانست به‌طورکامل پاسخگوی سوال اصلی پژوهش باشد، زیرا، به گفتۀ دیتون، اطلاعات راجع‌به شرایط والدینی که جدا شده‌اند و افرادی که بچه دارند ولی فرزندان آن‌ها مستقل زندگی می‌کنند را نتوانستند در تحلیل نتایج وارد کنند. در نتیجه، کلید معما انتخاب‌کردن است. به گفتۀ آندرو اسوالد، اقتصاددان در دانشگاه وارویک انگلستان، امروزه بچه‌دار شدن یا نشدن یک انتخاب است. انتخاب‌کردن هر یک می‌تواند منجر به خوشبختی شود. افراد گوناگون راه و روش‌های متفاوتی برای زندگی‌کردن برمی‌گزینند. به‌عنوان نمونه، یکی از مزیت‌های واضح بزرگ کردن بچه‌ها داشتن نوه در آینده است، که از نظر اسوالد، شواهد زیادی دال بر اینکه نوه داشتن شما را شادتر می‌کند وجود دارد. درضمن، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها مجبور نیستند نیمه‌شب به‌خاطر نوه‌هایشان از خواب بیدار شوند – زحمتی که اغلب بر عهدۀ پدر و مادر است!

۴.۱۳ میانگین امتیازدهی (۸۲% امتیاز) - ۴۰ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

شکیبا غیاثی

کارشناس رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی (دانشگاه شهید بهشتی) است.

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

سه × سه =