تأثیر موسیقی بر عملکرد مغز

۰

۱. موسیقی شاد/غمگین بر نوع نگاه ما به وجوه خنثی تأثیر می گذارد

مغز انسان واکنش متفاوتی نسبت به موسیقی شاد و غمگین نشان می‌دهد. نتایج یک تحقیق نشان داد که انسان‌ها بعد از شنیدن یک قطعه موسیقی، با احتمال بیشتری یک حالت یا وضعیت خنثی را شاد یا غمگین تفسیر می‌کردند. لازم به ذکر است دو نوع عواطف مرتبط با موسیقی وجود دارد که عبارت‌اند از عواطف ادراکی و عواطف احساسی. این بدان معناست که گاه‌گاه ما عواطف پنهان در یک قطعه موسیقی را درک می‌کنیم بی آنکه مفهوم آن را احساس کرده باشیم . به همین دلیل است که برای برخی افراد گوش دادن به موسیقی غمگین لذت‌بخش است و نه ناراحت‌کننده.

۲. انتخاب موسیقی می‌تواند شخصیت انسان‌ها را پیش‌بینی کند

برای زوج‌های جوان توجه به ده موسیقی موردعلاقه یکدیگر، پیش‌بینی‌های قابل قبولی از ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها به دست می‌دهد. در اینجا اینکه چگونه ژانرهای متفاوت با شخصیت ما پیوند می‌خورد نشان داد شده است:

  • طرفداران موسیقی جاز، علاوه بر خونسردی و اجتماعی بودن، دارای سطح بالایی از خودباوری و خلاقیت هستند.
  • طرفداران موسیقی کلاسیک، دارای میزان بالایی از خودباوری بوده و انسان‌هایی خلاق، درون‌گرا و خونسردند.
  • طرفداران موسیقی رپ، بسیار اجتماعی بوده و از خودباوری بالایی بهره‌مندند.
  • طرفداران اپرا، افرادی هستند نجیب، خلاق، با میزان خودباوری بالا.
  • طرفداران موسیقی راک، علیرغم نجابت و خونسردی، سخت‌کوش و اجتماعی نبوده و فاقد خودباوری بالایی هستند.

۳. علیرغم باور عامیانه، موسیقی می‌تواند تمرکز در حین رانندگی را بر هم زند.

مطالعۀ دیگری با تمرکز بر تأثیر موسیقی بر نحوۀ رانندگی، بر روی گروهی از نوجوانان و جوانان صورت گرفت. رانندگان در سه حالت مختلف مورد آزمایش قرار گرفتند: رانندگی حین گوش دادن به موسیقی منتخب راننده، رانندگی در سکوت و رانندگی حین گوش دادن به موسیقی بی‌خطر از نظر محققان.نتایج آزمایش‌های صورت گرفته به شرح ذیل بود: رانندگان حین گوش دادن به موسیقی مورد نظر خود اشتباهات بیشتری مرتکب شده و رانندگی تهاجمی داشتند. جالب توجه است که گوش دادن به موسیقی منتخب محققان بهتر از رانندگی در حالت سکوت و بدون موسیقی بود. در نتیجه موسیقی ناآشنا و غیر قابل توجه برای داشتن رانندگی ایمن بهتر است.

۴. آموزش موسیقی می‌تواند مهارت‌های استدلالی و حرکتی پایه‌ای را بهبود بخشد

کودکانی که به مدت سه سال و یا بیشتر تحت تعلیم نوازندگی بوده‌اند، در مهارت تمیز شنیداری و همچنین مهارت‌های حرکتی پایه‌ای،از کودکانی که آموزش نوازندگی ندیده اند بسیار توانمندتر هستند.

۵. موسیقی در ورزش به ما کمک می‌کند

در سال ۱۹۱۱، یک محقق آمریکایی به نام لئونارد آیرس، به این حقیق دست ‌یافت که دوچرخه‌سواران حین گوش دادن به موسیقی سریعتر رکاب می‌زنند. زیرا گوش دادن به موسیقی میزان خستگی را کاهش می‌دهد. زمانی که جسم احساس خستگی می‌کند و تمایل به استراحت دارد،سیگنالی مبنی بر توقف فعالیت فیزیکی جهت استراحت کردن به مغز ارسال می‌شود.گوش دادن به موسیقی با جلب توجه مغز، سیگنال های مربوط به خستگی را لغو کرده و خود برای کم و یا متعادل کردن شدت فعالیت فیزیکی مفید است. دوچرخه‌سوارانی که حین رکاب زدن به موسیقی گوش می‌دهند در مقایسه با دوچرخه‌سوارانی که در سکوت رکاب می‌زنند، ۷% اکسیژن کمتری نیاز دارند.

۴.۱۷ میانگین امتیازدهی (۸۳% امتیاز) - ۶ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

فهیمه فرازمند

دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی و مدرک کارشناسی‌ارشد زبانشناسی از دانشگاه الزهراست و هم‌اکنون، درکنار تدریس زبان انگلیسی، در رشتۀ زبانشناسی در مقطع دکتری در دانشگاه قم به تحصیل می‌پردازد.

پاسخ دهید

− چهار = 4