ترس‌های رایج در کودکان نوپا (قسمت اول)

۰

کودکان از چیزهای زیادی می‌ترسند، اما می‌توان از راه‌های مختلفی آن‌ها را از امنیتشان مطمئن کرد.

•  تاریکی

آن‌چه کودک می‌پندارد: «من چیزی رو که اونجاست نمی‌تونم ببینم. برای همین از تاریکی می‌ترسم.»

اغلب کودکان کم‌وبیش از تاریکی می‌ترسند. ترس از ناشناخته‌ها رایج و طبیعی است. برای مقابله با این ترس، به کودکان خود بیاموزید چطور می‌توانند چراغ‌ها را روشن کنند. در اتاقشان چراغ خواب قرار دهید. به کودکان خود اجازه دهید میزان نور را خودشان تنظیم کنند و سپس هنگامی که خوابیدند مقدار نور را کمتر کنید. همچنین، می‌توانید با او در تاریکی قدم بزنید و درمورد چیزهای جدید و جالبی که در تاریکی می توان دید صحبت کنید.

•  هیولا

آن‌چه کودک می‌پندارد: «هرچیزی میتونه زیر تخت من کمین کنه و منتظر بمونه تا بهم صدمه بزنه.»

ما می‌دانیم هیولایی وجود ندارد، اما فقط گفتن آن به کودکانمان فایده‌ای ندارد. کودکان ما تخیلات واضحی دارند که گاهی باعث می‌شود در گوشه‌های تاریک، در میان ابرهای سیاه و سایه‌ها هیولاهایی را تصور کنند. پس شما کمک کنید که کودک خود به دلواپسی‌اش خاتمه دهد.ابتدا باهم زیر تخت را بررسی کنید و سپس یک اسپری پر از آب کنار تختش قرار دهید و به او بگویید که هیولاها در جایی که چنین اسپری‌هایی باشد نمی‌آیند یا این‌که در نهایت روی در اتاق خوابش «ورود هیولا ممنوع» نصب کنید.

•  آب‌وهوا

آن‌چه کودک می پندارد: «صدای بلند باد خیلی ترسناکه. من مامان و بابام رو میخوام تا مراقبم باشن.»

برای شناخت آب‌وهوا به فرزندان خود کمک کنید تا نه‌تنها به ترس خود غلبه کنند بلکه از آن لذت ببرند. اجازه دهید آن‌ها در آب‌وهوای متفاوت، اعم از بارانی و برفی یا حتی در باد شدید، در خارج از منزل بازی کنند تا انواع  آن را بشناسند و با آن ارتباط برقرار کنند.

•  خواب‌های بد

آن‌چه کودک می پندارد: «بعضی وقتا می‌ترسم بخوابم چون ممکنه خواب بد ببینم.»

خواب‌های بد گاهی تشخیص رویا و واقعیت را برای فرزندان شما دشوار می‌کند. گاهی ممکن است آن‌ها خواب خود را به زبان نیاورند، ولی در رفتار آن‌ها اثرات ناشی از آن مشاهده شود، مثلاً چندبار پشت‌سرهم از خواب بپرند، فریاد و جیغ بکشند و داستان‌های عجیبی تعریف کنند یا این‌که از خوابیدن بترسند واز آن امتناع کنند. پتوی موردعلاقه‌شان را بیاورید، عروسک یا اسباب‌بازی محبوبشان را کنارشان قرار دهید، دستشان را بگیرید و بگویید که همیشه برای مراقبت از آن‌ها در کنارشان هستید، ولی اگر این خواب‌ها یا حالت‌ها ادامه داشت، به روانشناس مراجعه کنید.

•  غریبه‌ها

آن‌چه کودک می پندارد: «شما رو نمیشناسم؛ من فقط پیش مامانم میمونم.»

ترس از غریبه‌ها در کودکان برای مراقبت از خود خوب است. بچه‌ها نباید به هر غریبه‌ای نزدیک شوند، ولی مشکل از جایی شروع می‌شود که کودکان نمی‌توانند با نزدیکان و آشنایانی که آن‌ها را به‌طور منظم نمی‌بینند ارتباط برقرار کنند. افراد جدید را به کودکان خود معرفی کنید تا بتوانند به آن‌ها نزدیک شوند. در دورهمی‌ها، در حضور فرزندتان رفتار گرم و دوستانه‌ای را نسبت به اطرافیان و اقوام نشان دهید. اگر احساس می‌کنید کودکتان خجالتی است، به اطرافیان خود آن را گوشزد کنید و از سرگرمی‌ها و بازی‌های محبوب او برای آن‌ها بگویید تا بتوانند بهتر با او ارتباط برقرار کنند.

برای خواندن یا گوش‌دادن به موارد بعدی، می‌توانید به قسمت دوم مراجعه کنید.

۴.۰۹ میانگین امتیازدهی (۸۱% امتیاز) - ۱۱ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

رعنا نصرتی

در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

پاسخ دهید

شانزده ÷ هشت =