ترس‌های رایج در کودکان نوپا (قسمت دوم)

۰

در این قسمت، ادامه موارد در خصوص ترس‌های رایج در کودکان نوپا را توضیح می‌دهیم. برای خواندن یا گوش‌دادن به موارد قبلی، می‌توانید به قسمت اول مراجعه کنید.

•  جدایی

آن‌چه کودک می‌پندارد: «چرا میری؟ اگه برنگردی چی؟»

نگرانی یا ناراحتی کودکان وقتی که نزدیکانشان از کنار آن‌ها می‌روند طبیعی است. نکتۀ مهم استفاده از یک خداحافظی روتین است! همیشه قبل از بیرون رفتن، با یک خداحافظی آشنا و مختصر فرزندتان را از بازگشت خود مطمئن کنید. قبل از رفتن، سر آن‌ها را به کاری گرم کنید، خداحافظی کنید و خارج شوید. هیچ‌گاه دزدکی آن‌ها را ترک نکنید. اگر نحوۀ خداحافظی شما آشنا و روتین باشد، مشکلی ایجاد نخواهد شد، چون آن‌ها می‌دانند که طبق معمول باز می‌گردید. نکتۀ دیگر این که دقت کنید که بعد از خداحافظی، بلافاصله برنگردید.

•  تنهایی

آن‌چه کودک می پندارد: «وقتی تو اتاق کنارمی، احساس خوبی دارم. دلم نمی‌خواد بری بیرون.»

سعی کنید نوعی بازی فراهم کنید که در آن فرزندتان مجبور شود تنها باشد. وقتی در یک اتاق هستید، سعی کنید با اندکی فاصله بنشینید، سپس به اتاق دیگری بروید به‌طوری که فرزند شما بتواند صدای شما را بشنود و بداند که آن‌جا هستید. چند بار این کار را تکرار کنید تا در نهایت فرزندتان با ندیدن شما مضطرب نشود. سپس مدت زمان را بیشتر کنید. به خاطر داشته باشید که مدت زمان این کار کوتاه باشد، مثلاً حدود ۳۰ ثانیه.

•  ماسک‌ها یا لباس‌های عجیب‌وغریب

آن‌چه کودک می‌پندارد: «ماسک‌ها و لباس‌های گنده و عجیب‌وغریب من رو می‌ترسونه چون نمی‌دونم اونا چی هستن و کی پشتشون هست.»

کودکان قوۀ تخیل فعالی دارند و حتی گاهی برای آن‌ها تشخیص رویا از واقعیت دشوار است. شاید داشتن عکس کودک خود در حالی که لباس عروسکی یا حیوانات را پوشیده جالب باشد، ولی باید بدانید که دایناسور، ببر یا حتی خرگوش بزرگ برای او ترسناک است، چراکه برایش تازگی دارد. هیچ‌گاه او را با شخص یا چیزی که از آن می‌ترسد به اجبار روبرو نکنید و به خاطر داشته باشید در چنین موقعیت‌هایی از افرادی که ماسک یا لباس عروسکی به تن دارند بخواهید که چهرۀ خود را نشان دهند تا کودک شما اطمینان حاصل کند که فردی آشنا یا معمولی پشت چنین ظاهری است. راه‌حل دیگر این است که نوعی بازی با ماسک‌ها برای او ترتیب دهید تا به چنین چیزهایی عادت کند.

•  حمام و دستشویی

آن‌چه کودک می پندارد: «دستشویی خیلی گوده؛ میترسم بیفتم توش! اصلاً بهتره نرم حموم.»

کودکان نوپا، مخصوصاً آن‌هایی که هنوز در ابتدای آموزش هستند، ممکن است از چیزهایی مثل حمام یا دستشویی هم بترسند. حتی گاهی ممکن است از بعضی  وسایل منزل‌، سیفون دستشویی، دوش حمام و سروصدای آن‌ها نیز بیم داشته باشند. کودکان خود را با چنین وسایلی آشنا کنید و حتی نحوۀ کار آن‌ها را به فرزندانتان بیاموزید. اجازه دهید آن‌ها با چنین وسایلی آشنا شوند و حتی کار با آن‌ها را هم تجربه کنند. شرایطی فراهم کنید که فرزندتان در چنین مکان‌هایی احساس راحتی کنند.

•  پزشک و دندان‌پزشک

ترس از دکتر و دندان‌پزشک در کودکی شایع است. ممکن است کودک شما وقتی در اتاق انتظار پزشک منتظر نوبت خود هستید بدنش از شدت استرس سرد شود. قبل از این‌که به مطب پزشک مراجعه کنید، روال کار را برای او توضیح دهید و برای رفتار خوبی که قرار است از او ببینید به او وعدۀ جایزه بدهید. در اتاق انتظار، باهم و به‌آرامی شعر یا آهنگی را زمزمه کنید تا از استرسش کاسته شود و در تمام مدت کنارش بمانید. وقتی از مطب خارج شدید، شجاعت و همکاری فرزندتان را در طول زمان دیدار با پزشک تحسین کنید.

توصیه‌های کلی برای کاستن ترس فرزندتان

  • فرزندتان را با ترسش روبرو کنید و به او بیاموزید چطور می‌تواند آرامش خود را حفظ کند.
  • به فرزندتان بیاموزید چه چیزهایی واقعی و چه چیزهایی تخیلی هستند.
  • اگر چیز ترسناکی وجود دارد و فرزندتان ممکن است با آن مواجه شود، از پیش حقیقت را به او بگویید و در حفظ آرامش او را یاری دهید. فرزندتان به شما اعتماد پیدا می‌کند.
  • ابتدا به ترس، اضطراب و نگرانی‌های خودتان غلبه کنید. به خاطر داشته باشید که نگرانی‌ها و چنین حالاتی را برای فرزندانتان بازگو نکنید، چراکه بچه‌ها برای اعتمادبه‌نفس و احساس امنیت باید ابتدا از آرامش شما مطمئن شوند.
  • کتاب‌ها یا داستان‌هایی را برای فرزندتان بازگو کنید که دربردارندۀ قصه‌هایی از کودکان دیگر است که ترس‌های مشابهی داشته‌اند ولی بر آن‌ها غلبه کرده‌اند.

۴.۲۰ میانگین امتیازدهی (۸۳% امتیاز) - ۱۰ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

رعنا نصرتی

در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

پاسخ دهید

× یک = شش