تسکین درد دندان درآوردن در کودکان (قسمت اول)

۰

در این مطلب، با درمان‌های رایج برای تسکین لثۀ حساس و متورم و سایر علائم دندان درآوردن آشنا خواهید شد.

سرما

همان‌طور که یخ قوزک رگ‌به‌رگ شدۀ پا را بی‌حس می‌کند و از ورم آن می‌کاهد، کمپرس یخ درد لثه را نیز تسکین می‌بخشد.

•  پارچۀ حوله‌ای خیس را در کیسۀ پلاستیکی قرار دهید و آن را در یخچال بگذارید (برای تسکین‌بخشی بیشتر، پارچۀ حوله‌ای را در چای بابونه قرار دهید زیرا اثر آرام‌بخشی آن برای کودکان بی‌قرار ثابت شده است). حالا پارچۀ حوله‌ای را از پلاستیک بیرون آورید و به دست کودک دهید. کودک دلبند شما  از جویدن آن لذت خواهد برد زیرا پارچه شیارهای لثه‌اش را ماساژ می‌دهد و سرمای آن موجب  بی‌حسی لثه می‌شود.

  شما می‌توانید از پستانک و دندان‌گیری که در یخچال قرار داده‌اید نیز استفاده کنید. هیچ‌وقت دندان‌گیر را در فریزر قرار ندهید، چراکه سفتی آن به لثۀ کودک آسیب می‌رساند.

  انواع مختلفی از دندان‌گیرها را می‌توان در یخچال قرار داد، که بعضی از آن‌ها حاوی یک مایع مخصوص هستند، ولی در صورت استفاده از این گونه دندان‌گیرها، مراقب نشت آن باشید. بعضی از دندان‌گیرها دستۀ پلاستیکی دارند، که از سرد شدن دست کودک جلوگیری می‌کند. دندان‌گیرهای حلقه‌ای پلاستیکی و محکم نیز یکی از بهترین انواع هستند. از هر نوعی که استفاده می‌کنید، مواظب باشید کودک به هنگام جویدن تکه‌ای از آن را جدا نکند.

  اگر کودک دلبند شما خوردن غذاهای جامد را شروع کرده است، میوه‌های خنک (نه یخی) را داخل کیسه‌های توری که به همین منظور در بازار موجود هستند قرار دهید یا یک هویج بزرگ به دست او بدهید (هویج کوچک خطر خفگی را به دنبال دارد). هویج را در دست نگه دارید تا کودکتان آن را بجود و تمام مدت او را با دقت زیر نظر داشته باشید.

فشار

کودکانی که دندان در می‌آورند عاشق فشار روی لثه‌هایشان هستند، چراکه حواسشان را از درد دندان پرت می‌کند.

  اگر کودک شما اجسام سرد را دوست ندارد، دندان‌گیری که هم‌دما با محیط است به او بدهید. اگر از یک دندان‌گیر خوشش نیامد، آن‌قدر دندان‌گیرهای مختلف به او بدهید تا بالاخره از یکی از آن‌ها خوشش بیاید.

  بیسکوئیت کم‌شیرین و سفت نیز می‌تواند تسکین‌دهنده باشد. همچنین، می‌توانید انگشت کوچک دست خود را تمیز کنید و بر روی لثۀ او بکشید.

برای خواندن یا گوش‌دادن به موارد بعدی، می‌توانید به قسمت دوم مراجعه کنید.

۴.۵۰ میانگین امتیازدهی (۸۹% امتیاز) - ۸ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

محدثه طیوری‌خواه

فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان و دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات آمریکا در دانشگاه تهران، هم‌اکنون به تدریس زبان انگلیسی اشتغال دارد.

پاسخ دهید

+ شانزده = 26