تقویت سیستم ایمنی بدن با باغبانی

۰

امروزه دانشمندان معتقدند یکی از بهترین راه‌های که به‌وسیلۀ آن می‌توانید خودتان و فرزندانتان را در مقابل بیماری‌ها و آلرژی‌ها محافظت کنید این است که وقت بیشتری را در بیرون از خانه و با خاک و گِل بگذرانید. این کار باعث می‌شود در معرض میکروب‌ها و باکتری‌های مختلفی که لزوماً خطرناک نیستند قرار بگیرید و سیستم ایمنی بدن خود را برای مقابله با انواع بیماری‌ها آماده کنید. گراهام روک، میکروبیولوژیست دانشگاه لندن، می‌گوید: سیستم ایمنی بدنتان باید مجهز به حجم عظیمی از انواع موجودات خطرناکی باشد که یاد گرفته‌اند حمله نکنند. اگر به چنین چیزی مجهز باشید، بدنتان در مقابل حجم عظیمی از بیماری‌ها ایمن خواهد بود، چرا که سیستم ایمنی شما اکثر خطرهای موجود را می‌شناسد و می‌دانیم که اشکال مختلف حیات، از میکروب‌ها گرفته تا گیاهان و غیره، ساختار بنیادی مشابهی دارند. بنابراین بدنتان می‌تواند روش‌های دفاعی مختلفی را در خود پرورش دهد.

خاک بیشتر= سیستم ایمنی سالم‌تر

ایدۀ اصلی این‌که با قرار گرفتن در معرض خاک و دیگر عناصر طبیعی که درصدی از آلودگی را در خود دارند می‌توانید به ایمن‌تر شدن بدنتان کمک کنید به سال ۱۹۸۹ و تحقیقات دانشمندی به نام پروفسور دیوید استراچن بازمی‌گردد. وی متوجه شده بود که نرخ آلرژی‌های مردم در کشورهای غربی رو به افزایش است، درحالی‌که روزبه‌روز بیماری‌های عفونی کمتر و کمتر می‌شوند. او همچنین مشاهده کرده بود که والدین کودکان بیشتر دچار بیماری‌های عفونی می‌شوند درحالی‌که خود کودکان کمتر دچار این‌گونه بیماری‌ها و بیشتر به حساسیت‌های مختلف دچار می‌شدند. از اینجا بود که این فرضیه مطرح شد که اگر کودکان برخی از بیماری‌ها را در کودکی از والدین خود بگیرند، در بزرگ‌سالی در مقابلۀ با آن‌ها مشکلی نخواهند داشت.

از همان مهروموم‌ها بود که دانشمندان پژوهش بیشتر در این موضوع را آغاز کردند. امروزه پژوهش‌ها نشان می‌دهند هیچ محیطی، چه شهری و چه غیرشهری، نمی‌تواند به‌اندازۀ خاک برای سیستم ایمنی ما مفید باشد. این خاک می‌تواند هر خاکی باشد: مزرعه، باغ و حتی جنگل و طبیعت وحشی. مثلاً همین اواخر در پژوهشی نشان داده شد روی پوست مردم روستایی بیش از پوست مردم شهر میکروب‌های مربوط به گل و گیاه وجود دارد، و همین موجب می‌شود مردم شهر بیشتر در معرض آلرژی باشند.

بچه‌ها و بزرگ‌سالان باید وقت بیشتری را در باغ و فضاهای مشابه بگذرانند. سالی بلوم فیلد، میکروبیولوژیست دانشگاه لندن، می‌گوید این محیط‌ها سرشار از میکروب‌های مختلفی هستند که اکثر آن‌ها کاملاً برای انسان بی‌خطرند.

خوردن سبزی‌ها و میوۀ بسیار و بهره بردن از رژیم غذایی که غنی از آن‌ها باشد نیز می‌تواند سیستم گوارشی را با میکروب‌های آن‌ها آشنا کند و از این طریق آن را مقاوم‌تر کند.

جامعۀ دانشمندان، و به‌خصوص میکروب‌شناسان، امروزه بر این باورند که مردم باید بیش‌ازپیش از محیط‌های بستۀ خانگی بیرون بروند و خود را به طبیعت و میکروب‌های آن نزدیک‌تر کنند.

از همین امروز آغاز کنید و خود را از فواید بسیار زیادی که این کار برای سلامتی دارد محروم نکنید.

۳.۰۰ میانگین امتیازدهی (۶۷% امتیاز) - ۲ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

− 8 = یک