تماشای فیلم ترسناک مفید است

۰

تا جایی که به یاد دارم، همیشه طرفدار فیلم ترسناک بوده‌ام. البته، در دوران کودکی گاهی‌اوقات خیلی از دیدنشان میترسیدم و حتی الان هم کمی این ترس در من وجود دارد، اما همیشه باز هم تماشا می‌کردم و از آن هیجانی که  در من به وجود می‌آورد لذت می‌بردم. به طور کاملا تصادفی، به تحقیقی برخوردم که تماشای فیلم‌های ترسناک را برای سلامت جسم و حتی ذهن پیشنهاد می‌کرد.

افزایش ایمنی بدن

مطالعه‌ای که برروی ۳۲ زن و مرد انجام شد نتایج بسیار جالبی درمورد فیلم‌های ترسناک و چگونگی تاثیر آن‌ها را در بدن نشان داد. محققان ربطه‌ای بین افزایش گلبول‌های سفید و تماشای فیلم‌های ترسناک یافتند. این بدین معناست که تماشای فیلم‌های ترسناک باعث افزایش ایمنی بدن می‌شود.

شباهت تماشای فیلم ترسناک با ورزش‌کردن

در مطالعه‌ای دیگر، محققان همچنین دریافتند که تماشای فیلم‌های ترسناک ورزشی عالی به حساب می آید. بسته به نوع فیلم، تنها با یک بار تماشای فیلم‌های مختلف، می‌توانید ۲۰۰ کالری بسوزانید.

ما عاشق این هستیم که بترسیم

به گفتۀ محققان، ما قدرت این را داریم که احساسات منفی و مثبت را به‌طور همزمان تجربه کنیم. در این مورد، شخص می‌تواند ترسیدن را از جنبۀ منفی آن ببیند، اما درعین‌حال نسبت به این‌که زمان خوبی را می‌گذراند حس مثبتی داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که مردم عاشق ترسیدن هستند. بنابراین، بااین‌که می‌ترسند، درواقع خیلی به آن‌ها خوش هم می‌گذرد. بدن آن‌ها مواد شیمیایی را ترشح می‌کند که این موضوع را ثابت می‌کند. براساس تحقیقات، کاملا مشخص است که اتفاقاتی که در فیلم می‌افتد هیچ ارتباطی با دنیای واقعی ندارد و بنابراین هیچ‌گونه موقعیت زجرآور و دردناکی را تشدید نمی‌کند. تماشای چیزی که در صفحۀ تلویزیون اتفاق می‌افتد  درواقع می‌تواند قدرت مقابله با ترس ذهنی را افزایش دهد. هنگامی که مغز خطر را حس می‌کند، انرژی مازادی را درجهت فعال‌کردن انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند اسید گلوتامیک، دوپامین و سروتونین تولید می‌کند. درنتیجه، بدن تا مدت‌ها در حالت دفاعی باقی می‌ماند.

مورد جالب دیگر این است که یک سیگنال ترس که در حالت بالقوه و پنهانی قرار دارد از هیپوتالاموس عبور می‌کند. چون هیپوتالاموس با غدد سروکار دارد، با ترشح آدرنالین باعث رهاسازی تسکین‌دهنده‌هایی می‌شود که آن هم به نوبۀ خود تاثیر بی‌حس‌کنندۀ خودش را به همراه دارد. این اتفاق باعث سرکوب واکنش‌های ترس می‌شود و به مغز این آموزش را می‌دهد که واکنش یکسانی در زندگی واقعی داشته باشد. تماشای فیلم ترسناک به نوعی زمینه‌ای برای تربیت و آموزش روح و روان است. موسسۀ بین‌المللی سلامت روح و روان بر این باور است که تماشای فیلم‌های ترسناک میزان خیلی کمی از استرس را به وجود می‌آورند که کاملا بی‌ضرر است.

مقابله با ترس‌ها

طبق تحقیقی که توسط دکتر ماتیاس کلیسن انجام شد، تماشای فیلم‌های ترسناک برای دی‌ان‌ای ما فوق‌العاده است. همان‌طورکه ما در پس ذهنمان درحال مقابله با موقعیت‌هایی هستیم که ما را می‌ترسانند، محیط واقعی که در آن هستیم ما را در آن وضعیت ترس قرار نمی‌دهد. دیدن فیلم ترسناک به عنوان یک محرک حسی عمل کرده و امکان مقابله با ترس را فراهم می‌کند.

آن سوی سکه

اما همیشه  طرف دیگر قصه را هم باید در نظر گرفت. در این مورد، بر اساس تجربیات، می‌توان ادعا کرد فیلم‌های ترسناک در روند خواب اختلال ایجاد می‌کند و باعث تشدید ترس در موقعیت‌های خاص می‌شود. همچنین، گاهی‌اوقات در زندگی واقعی نسبت به چیزهایی واکنش شدید نشان می‌دهیم که در فیلم ترسناکی که قبلا تماشا کرده‌ایم اتفاق افتاده بوده است. عده‌ای بر این باورند که فیلم‌های ترسناک، خصوصا فیلم‌های اسلشر (نوعی از فیلم‌های ترسناک و دلهره‌آور که در آن قاتلی با مشکلات روانی عده‌ای را به قتل می‌رساند)، اغلب ما را نسبت به خشونت بی‌احساس می‌کند. البته این موضوع پایۀ علمی ندارد و هنوز هم در این مورد نظرهای مختلفی وجود دارد.

نکتۀ آخر

خیلی‌ها را می‌شناسیم که معتقدند فیلم‌های ترسناک برای روح و روان ما مضر هستند. درحالی‌که ممکن است این گفته تا حدی درست باشد، فکر می‌کنم به خود ما نیز بستگی دارد. ما می‌توانیم اجازه دهیم که تصاویر و صداها ما را بترسانند، آن‌ها را در ذهنمان بزرگ کنیم، ازآن‌ها بترسیم و بگذاریم وجود ما را فرا بگیرند، یا این‌که می‌توانیم فراتر از آن‌ها حرکت کنیم و با آن‌ها مقابله کنیم.

۳.۲۷ میانگین امتیازدهی (۶۶% امتیاز) - ۱۱ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

الناز گلدوز

دانشجوی دکتری آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه شهید بهشتی است و هم‌اکنون به تدریس زبان انگلیسی اشتغال دارد.

پاسخ دهید

− یک = یک