تکنولوژی و کودکان

۰

امروزه تکنولوژی نقش به سزایی در شیوه آموزش، سرگرمی و تعاملات کودکان ایفا می کند و همچنین بر خلاقیت و رفتار اجتماعی آن ها تأثیر بسیاری دارد. کودکان نسل جدید در مقایسه با کودکان نسل قبل بیشتر از تکنولوژی و فن آوری ارتباطات استفاده می کنند و شرکت های فن آوری در حال طراحی و تولید هرچه بیشتر وسایل الکترونیکی برای کودکان هستند. در اختیار قرار دادن وسایلی هم چون کامپیوتر، آی پد و بازی های کامپیوتری مختلف برای کودکان بد نیست، لیکن این وظیفۀ سنگین بر دوش والدین است که اطلاعات لازم جهت استفادۀ صحیح از این ابزار و فن آوری را در اختیار کودکان خود قرار داده و محدودیت هایی برای میزان بهره مندی آنان از این تکنولوژی ها قایل شوند. اعتیاد به تلویزیون و بازی های ویدئویی می تواند اپیدمی غیر قابل بازگشت اختلالات سلامتی جسمانی و روانی را به همراه داشته باشد. همان طور که امروزه بسیاری از کودکان قربانی سوء استفاده های اینترنتی می شوند و برخی دیگر با اعتیاد به بازی های کامپیوتری و  با فاصله گرفتن از هم سن و سالان خود دچار انزوا و افسردگی می شوند.

چند مورد از تأثیرات منفی تکنولوژی بر کودکان

۱. تماشای طولانی مدت صفحه نمایش باعث چاقی کودکان می شود

کودکانی که زمان زیادی صرف تماشای تلویزیون و بازی های ویدیویی می کنند، زمان کمتری به ورزش اختصاص می دهند و تمایل به خوردن غذاهای ناسالم و چاق کننده دارند و این امر خود باعث تجمع چربی در بدن آن ها می شود. هرچه میزان تحرک کمتر باشد، روند چاقی سریعتر و احتمال ابتلا به بیماری های پر هزینه و صعب العلاج مانند سکته قلبی، افسردگی و دیابت بیشتر می شود.

روش پیشگیری:

شما می توانید با طراحی یک برنامۀ خوب و مناسب مطمئن شوید کودکتان به قدر کافی در طول روز ورزش می کند. توجه داشته باشید که محدود کردن بیش از حد کودک در استفاده از فن آوری، تمایل او برای استفاده  مخفیانه از آن را بیشتر می کند و این اتفاق نحوۀ کنترل و نظارت بر رفتار کودک را برای شما دشوارتر می کند. یکی از دلایل کودکان برای بازی با کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی مشغله زیاد والدین در خارج از خانه است، بنابراین بهتر است همراه فرزندان خود  به استخر، پارک یا باشگاه ها و میادین ورزشی بروید، دوچرخع سواری کنید و با انجام بازی های رقابتی و مفرح باعث تخلیه انرژی روانی آن ها شده و توجهشان به بازی های رایانه ای را کمتر کنید.  همواره در ذهن داشته باشید که  هدف افزایش خلاقیت در کودک و کاهش میزان استفاده از بازی های کامپیوتری است.

۲. سست شدن روابط میان والدین و فرزندان

از آنجا که امروزه اکثر پدر و مادر ها شاغل هستند و اغلب دیر از محل کار به خانه باز می گردند، زمان کمی در کنار فرزندان خود هستند و وقت کافی برای بازی با کودکان خود ندارند و به همین علت کودکان این کمبود را با استفاده از تکنولوژی جبران می کنند و ترجیح می دهند تنهایی خود را با بازی های کامپیوتری، چت کردن با دوستان در فضای مجازی، تماشای تلویزیون و فعالیت هایی از این قبیل جبران کنند. گاهی در این فضا ها با مشورت گرفتن از دوستان مجازی خود و همچنین با دریافت اطلاعات نا صحیح دچار مشکل می شوند.

روش پیشگیری:

پس از کار روزانۀ خود مدت زمان بیشتری را به کودکان خود اختصاص دهید و تعامل بیشتری با کودک خود داشته باشید به طوری که فرزندتان امنیت خاطر لازم را داشته باشد و برای پرسش سوالات مختلف خود با شما احساس راحتی کند و در مورد صحیح و یا غلط بودن مطالبی که در اینترنت مطالعه می کند با شما مشورت کند، نه با افراد غریبه.

۳. تبلیغات جذاب اینترنتی کودکان را در معرض خطر قرار می دهند

کودکانی که زمان زیادی در فضاهای مجازی سپری می کنند بیشتر در معرض خطر تبلیغات سوء اینترنتی هستند و این امر ممکن است در گرایش آن ها به رفتار های پر خطر تأثیر زیادی داشته باشد. امروزه سایت ها و فیلم های سرگرم کنندۀ بسیاری برای نوجوانان طراحی شده است و کودکان و نوجوانان به راحتی و با استفاده از موتور جستجوگر گوگل می تواند به آن ها دسترسی پیدا کند و در معرض رفتار های پر خطر مانند استفاده از دخانیات، مشروبات الکلی و روابط جنسی قرار گیرد.

روش پیشگیری:

رفتار کودک خود را در فضاهای حقیقی و مجازی کنترل نمایید. آگاه باشید که اغلب کودکان کاری را انجام می دهند که با چشمان خود می بینند، بنابراین بهتر است امکان دسترسی کودک خود به سایت هایی غیرمجاز و تهدیدکننده را محدود نمایید. چنانچه اطلاعات و تجربۀ کافی از این فن آوری را ندارید، از یک کارشناس مورداعتماد کمک بگیرید و اطمینان حاصل کنید که کودکتان، چه در مدرسه و چه در منزل، محدودیت هایی که شما برایش قرار دادید را دنبال می کند.

۴. مهارت های اجتماعی ضعیف

بسیاری از کودکان وقت زیادی برای انجام بازی های کامپیوتری، تماشای تلویزیون و استفاده از شبکه های مجازی اختصاص می دهند و هرچه زمان بیشتری صرف این فعالیت ها شود، زمان کمتری جهت گذراندن با هم سن و سالان خود خواهند داشت و رفته رفته حضورشان در جامعه کم رنگ می شود و رشد مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی آن ها تضعیف می شود. کودکانی که مهارت های اجتماعی ضعیفی دارند در سنین بالاتر تعامل با افراد برایشان دشوار خواهد شد و بیشتر در معرض افسردگی  و خودکشی هستند.

روش پیشگیری:

یک تا دو بار در هفته، کودک خود را برای گردش و تفریح به بیرون از منزل ببرید و ضمن تقویت مهارت دوست یابی در فرزندتان، از او بخواهید تا دوستانش را به منزل دعوت کند. به این ترتیب می توانید به راحتی بر رفتار کودک خود و دوستانش نظارت داشته و از افرادی که فرزندتان با آن ها در ارتباط است اگاه شوید.

۳.۷۵ میانگین امتیازدهی (۷۶% امتیاز) - ۴ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

فهیمه فرازمند

دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی و مدرک کارشناسی‌ارشد زبانشناسی از دانشگاه الزهراست و هم‌اکنون، درکنار تدریس زبان انگلیسی، در رشتۀ زبانشناسی در مقطع دکتری در دانشگاه قم به تحصیل می‌پردازد.

پاسخ دهید

÷ دو = دو