دلایل قاعدگی زودتر از موعد

۰

اغلب خانم‌ها در اواسط سال‌های بچه‌داری قاعدگی‌های منظمی دارند، حدوداً ۲۸ روز، اما اتفاق‌های مختلف در زندگی، مانند موقعیت‌های پراضطراب، می‌تواند این نظم را به هم زده و قاعدگی زودهنگام را به وجود آورد. روش‌های کنترل بارداری یا وضعیت پزشکی نیز می‌تواند منجر به این موضوع شود. اگر قاعدگی زودرس منظم دارید یا خونریزی شدید همراه با درد دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

سن و وقایع زندگی

عادت ماهیانه به دلیل حرکت هورمون‌های زنانه در پوشش داخلی رحم ایجاد می‌شود. هنگامی‌که اولین قاعدگی در سن بلوغ اتفاق می‌افتد، ازآنجایی‌که این سیستم هورمونی هنوز به بلوغ کامل نرسیده است، ممکن است حدود ۶ سال یا بیشتر زمان ببرد تا به حالت منظم درآید. قبل از منظم شدن عادت ماهیانه، قاعدگی زودرس طبیعی است. وقتی‌که خانم‌ها وارد دورۀ یائسگی می‌شوند، اصولاً در دهۀ چهل‌سالگی، قاعدگی دوباره بی‌نظم می‌شود. قاعدگی زودرس در این مرحله از زندگی نیز تا حدی رایج است. وقایع زندگی می‌تواند روی سطح هورمون تأثیر بگذارد و منجر به عادت‌های ماهیانه‌ای شود که زودتر از انتظار اتفاق می‌افتد. بالا بودن سطح تمرین‌های ورزشی، تغییر چشمگیر وزن، هر نوع بیماری جدی و حتی استرس می‌تواند قاعدگی زودرس را منجر شود.

کنترل بارداری

قرص‌های ضدبارداری می‌تواند باعث شود عادت ماهیانه زودتر از معمول اتفاق افتد، بخصوص اگر شما فراموش کنید یک یا چند قرص را بخورید. آی یو دی یکی دیگر از عوامل ممکن در ایجاد قاعدگی زودرس می‌تواند باشد. اگر قرص اورژانسی ضدبارداری که تحت عنوان «لوونورژسترول» شناخته شده است را مصرف کنید، این احتمال را به وجود می‌آورید که قاعدگی بعدی زودتر اتفاق افتد. مقاله‌ای که در آگوست ۲۰۰۶ تحت عنوان «پیشگیری از بارداری» منتشر شد بیانگر این موضوع است که ۱۵ درصد خانم‌های دارای چرخۀ قاعدگی منظم که مواد مخدر مصرف کرده‌اند دچار لکه بینی یا عادت ماهیانه زودهنگام یا دیرهنگام در دورۀ بعدی می‌شوند.

چه‌کار باید کرد

اگر یک موقع دچار قاعدگی زودرس شدید هستید، جای نگرانی نیست، زیرا این‌ یک اتفاق طبیعی است، ولی اگر مکرراً این اتفاق افتاد یا نشانه‌های دیگری چون درد یا خونریزی شدید داشتید، به پزشک مراجعه کنید. یادداشت کردن عادت ماهیانه می‌تواند در تشخیص قاعدگی زودرس و همچنین کمک به پزشک در تشخیص علت مشکل مؤثر باشد.

۳.۶۸ میانگین امتیازدهی (۷۳% امتیاز) - ۲۲ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

فرنوش صانعی

کارشناس ارشد زبان شناسی همگانی و مدرس زبان فارسی در دانشگاه سانتاباربارای کالیفرنیا، از سال 94 همکاری خود را با مجلۀ تن‌مین در زمینۀ سلامتی، موفقیت در زندگی و پیشرفت شخصی آغاز کرده است.

پاسخ دهید

÷ دو = سه