دلایل قاعدگی نامنظم در زنان

۰

آیا از قاعدگی نامنظم خود رنج می‌برید؟ به دلایل زیر توجه کنید:

۱. سبک زندگی

سبک زندگی نقش بسزایی در تعیین چگونگی وقوع دورۀ قاعدگی شما دارد. بدون حفظ یک سبک زندگی سالم، طی‌کردن یک دورۀ قاعدگی نرمال و منظم دور از انتظار خواهد بود. گفته می‌شود که استرس هم تاثیر نه‌چندان کمی در قاعدگی نامنظم دارد. داشتن رژیم غذایی سالم برای زنانی که به‌طور ذاتی یا معمول کم‌خون هستند ضروری است. بدون داشتن یک رژیم غذایی سالم، خطر ازدست‌دادن ثبات در میزان هورمون‌ها افزایش می‌یابد، که خود منجر به عدم تعادل در هورمون‌ها می‌شود. به‌علاوه، مصرف مداوم فست‌ فود و غذاهای با ارزش غذایی کم، چاقی مفرط در زنان را افزایش داده، که چرخۀ قاعدگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در نهایت منجر به قاعدگی نامنظم می‌شود.

۲. داروهای ضدبارداری

داروهای ضدبارداری به‌طور معمول برای جلوگیری از بارداری قبل یا بعد از رابطۀ جنسی مصرف می‌شوند و ممکن است منجر به لکه‌بینی در زمان قاعدگی شوند. این داروها باید به‌درستی مصرف شوند، چرا که عدم استفادۀ صحیح از این داروها، هرچند که منجر به قاعدگی نامنظم نشود، باعث خونریزی وخیم و گرفتگی شدید عضلات شکم در قاعدگی می‌شود.مدت زمان این نوع قاعدگی به نسبت قاعدگی معمولی کوتاه بوده و معمولا در مراحل اولیه به اتمام می‌رسد.

۳. سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

این سندرم، که امروزه بیشتر از ده‌های گذشته در زنان مشهود است، از رشد گلبول‌های کوچک پر از کیست در تخمدان‌ها ایجاد می‌شود که به‌خودی‌خود از عوامل قاعدگی نامنظم یا حتی عدم قاعدگی در زنان به‌ شمار می‌آید. این بدان دلیل است که تخمدان‌ها قابلیت تخمک‌گذاری، که مسئول بروز قاعدگی هستند، را از دست می‌دهند. همچنین، این سندروم تعادل در میزان هورمون‌های اصلی مسئول در ایجاد قاعدگی (یعنی استروژن و تستسترون) را به هم میزند.

۴. مشکلات زنان و زایمان

برخی از مشکلات زنان منجر به خونریزی غیرطبیعی می‌شوند، که سریعاً باید با متخصص زنان مشاوره و این مسئله علت‌یابی شود. دلیل اصلی این خونریزی شدید و ناخواسته اغلب وقوع یک بارداری ناخواسته، سقط جنین یا نقص در تخمدان‌ها و رحم است.

۵. اختلال در تیروئید

اختلال در تیروئید نیز منجر به خونریزی غیرطبیعی یا بیش‌ازحد در زنان می‌شود. با‌این‌حال، خوشبختانه این مورد به‌ندرت در زنان یافت می‌شود. غدۀ تیروئید مسئول تامین انرژی برای انجام فعالیت‌های متابولیستی و همچنین عملکرد صحیح هورمون‌ها در بدن است. نقص در عملکرد تیروئید به‌راحتی توسط آزمایش خون شناسایی شده و به‌صورت موثر قابل‌درمان است. بدین ترتیب، اختلالات تیروئیدی نیز از جمله عوامل اصلی قاعدگی نامنظم در زنان محسوب می‌شود.

۶. بارداری ناموفق

این مسئله از جمله مواردی است که به‌ندرت توسط افراد شناسایی شده و منجر به قاعدگی نامنظم می‌شود و برای تایید آن باید با پزشک مشاوره کرد. در این مواقع، پزشک از شما می‌خواهد تا با انجام یک آزمایش از صحت سقط جنین که منجر به خونریزی شدید شده است اطمینان حاصل کنید. در این موارد، درد  بسیار شدید بوده و آستانۀ تحمل آن در زنان به صفر می‌رسد.اگر سقط تایید شود، پزشک به شما کمک می‌کند که از درد رهایی یافته و از عفونت‌های دیگر در امان بمانید.

۳.۶۷ میانگین امتیازدهی (۷۴% امتیاز) - ۹ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

رویا جعفری

فارغ‌التحصیل کارشناسی رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه سراسری ارومیه، هم‌اکنون مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

پاسخ دهید

÷ 2 = سه