ده واقعیت جذاب در مورد مغز انسان

۰

مغز انسان پیچیده‌ترین اندام در بدن انسان و احتمالاً پیچیده‌ترین پدیدۀ حال حاضر این جهان است. بدیهی است که بزرگترین شگفتی‌های موجود در جهان ساخته‌وپرداختۀ دست انسان است. مغز انسان با تمام پیچیدگی‌هایش مانند یک دستگاه ذخیره‌سازی عمل می‌کند که وظیفۀ محافظت از مهم‌ترین خاطرات انسان را بر عهده دارد. شخصیت انسان نیز تحت تاثیر عملکرد مغز قرار گرفته است، همان‌طور که وجود هوشیاری که به انسان عشق و جنبش و احساس می‌دهد نیز تحت تآثیر مغز است. مغز به‌عنوان یک مرکز فرماندهی برای کنترل سیستم عصبی مرکزی تلقی می‌شود. مغز انسان را به داشتن توانایی‌های فیزیکی و شناختی مجهز می‌کند. این‌ها تنها بخشی از مشخصه‌های حیاتی مغز است و بسیاری از مهم‌ترین کارکردهای مغز برای بسیاری از مردم هنوز ناشناخته مانده است، که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

۱. مغز انسان تنها اندام در بدن انسان است که فاقد عصب است. با وجود این واقعیت که مغز به‌عنوان مرکز فرماندهی سیستم عصبی مرکزی عمل می‌کند، نبود عصب در بخش مغز به‌سادگی نشان می‌دهد که مغز انسان درد را احساس نمی‌کند.

۲. مغز بیشترین انرژی تولیدشده در کل بدن را مصرف می‌کند. به‌طور دقیق، مغز ۲۰ درصد از کل انرژی تولیدی را مصرف می‌کند، درحالی که تنها ۲ درصد از وزن کل بدن را به خود اختصاص می‌دهد. این انرژی برای سالم نگه‌داشتن سلول‌های مغزی و افزایش سیگنال‌های الکتریکی حیاتی است.

۳. تعداد نرون‌ها در مغز حدود ۱۰۰ میلیارد است. این میزان حدود ۱۵ برابر کل جمعیت انسان‌های روی کرۀ زمین است. این شمار بالای سلول‌های عصبی توانایی پردازش مغز را افزایش می‌دهد.

۴. مغز انسان به‌عنوان «چاق‌ترین» عضو بدن انسان شناخته می‌شود. حدود ۶۰ درصد از مغز انسان متشکل از چربی است، که بالاترین غلظت چربی را نیز به خود اختصاص می‌دهد. به علاوه، ۷۵ درصد از کل حجم مغز از آب تشکیل شده است، که نقش‌های مهم و گوناگونی در مغز ایفا می‌کند.

۵. نئوکورتکس، بخشی از مغز انسان که مسئول زبان و آگاهی است، حدود ۷۶ درصد از مغز انسان را تشکیل می‌دهد و در مقایسه با دیگر حیوانات آن را بزرگترین بخش مغز می‌کند.

۶. این تصور وجود دارد که انسان کمتر از  ۱۰ درصد از مغز خود را به کار می‌گیرد، اما می‌توان گفت این درک صحیحی از عملکرد مغز نیست، زیرا هر قسمت از مغز کارکرد مشخص به خود را دارد.

۷. در اوایل دوران بارداری، نورون‌های عصبی در هر دقیقه با نرخ حدودی ۲۵۰۰۰۰ افزایش می‌یابند.

۸. حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد (۷۵۰ میلی‌لیتر) از کل خروجی کاردیاک (خون پمپاژ شده توسط قلب) در هر دقیقه به سمت مغز هدایت می‌شود.

۹. انرژی مصرفی توسط مغز، که تقریباً معادل ۲۵ وات است، برای روشنایی یک چراق برق کفایت می‌کند.

۱۰. مغز انسان به اندازه‌ای که تصور می‌شود کامل نیست، چراکه در بسیاری موارد، انسان‌ها را، با ادراک متفاوتی از واقعیت، به اشتباه وا می‌دارد. اما بی‌تردید مغز مهم‌ترین عضو بدن است که نیازمند بیشترین رسیدگی و توجه جهت فعال نگه‌داشتن سایر فرایندهای حیاتی بدن انسان است.

۴.۱۷ میانگین امتیازدهی (۸۳% امتیاز) - ۶ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

فهیمه فرازمند

دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی و مدرک کارشناسی‌ارشد زبانشناسی از دانشگاه الزهراست و هم‌اکنون، درکنار تدریس زبان انگلیسی، در رشتۀ زبانشناسی در مقطع دکتری در دانشگاه قم به تحصیل می‌پردازد.

پاسخ دهید

÷ سه = یک