شکار لحظه‌های طبیعت: راهی به‌سوی هنر عکاسی

۰

راه عکاس شدن مانند راه رسیدن به تبحر در دیگر هنرهاست. باوجوداین‌که هرکسی می‌تواند عکسی زیبا بگیرد، دست یافتن به دانش و بینش یک عکاس حرفه‌ای به ابزار پیشرفته و مطالعۀ زیاد نیازمند است. یک عکاس حرفه‌ای اجزای تصویر را می‌شناسد و شناخت عمیقی از ترکیب‌بندی، نور و رنگ دارد. او قادر است تمامی دانش و مهارت خود را ترکیب کرده و یک لحظۀ کوتاه را برای ابد در یک شاهکار هنری ثبت کند.

نقاشی با نور

عکاسان عاشق نور هستند. گاه عکاسان به نقاشان گذشته روی می‌آورند. آن‌ها اسطوره‌های بازآفرینی نور با رنگ بودند و نگاه کردن به آثارشان چیزهای زیادی به عکاسان می‌آموزد. آن سطح از آفرینش هنری توسط عکاسان نیز قابل دستیابی است. می‌توان با استفاده از نورهای مصنوعی استودیو یا نورهای طبیعی، لحظه‌های خارق‌العاده‌ای را ثبت کرد. نکتۀ مهم این است که نور و نورپردازی را به‌خوبی بشناسیم و این کار با مطالعۀ عکس‌های عکاسان حرفه‌ای و نقاشان بزرگ امکان‌پذیر می‌شود.

برای نور طبیعت باید صبور بود

گاه عکاسان ساعات طولانی را در مناظر طبیعت می‌گذرانند تا نور مناسب خود را پیدا کنند. عکاسان طبیعت بهتر از هرکس دیگری می‌دانند که داشتن دانش کافی و مناسب دربارۀ زوایای مختلف تابش خورشید در طول روز و مکان خورشید در آسمان تا چه اندازه می‌تواند کارآمد باشد. این امر با تمرین به‌راحتی فراگرفته می‌شود.

عکاسان بزرگ طبیعت

شان اونیل یکی از عکاسان بزرگ و توانای طبیعت است.. عکس‌های او بدون اعمال هیچ‌گونه آثار کامپیوتری و مصنوعی نشان‌دهندۀ طبیعت در اوج زیبایی نفس‌گیر آن هستند. جدای از این‌که می‌توان با نگاه کردن به ‌عکس‌های طبیعت که به دست عکاسان بزرگ گرفته شده چیزهای زیادی آموخت، نگاه کردن به خود طبیعت نیز چشمان ما را به دیدن شگفتی‌های آن از زاویۀ دید یک عکاس عادت می‌دهد.

درک طبیعت

عکاسان طبیعت ساعاتی طولانی را در مناظر و مکان‌های طبیعی می‌گذرانند تا لحظه‌های خود را بیابند. توجه به پریدن پرنده‌ای از روی شاخه، رقص و پرواز برگ‌ها در باد، سکوت اسرارآمیز آب‌های ساکن و زیبایی‌های دیگر درک عمیق‌تری از طبیعت را به ما می‌دهد. طبیعت خالق هنر است و همواره برای هنرمندان سرچشمۀ الهام و خلاقیت بوده است.

عکاس شدن یعنی پرورش قوۀ خلاقیت. اما این کافی نیست و باید درک عمیقی از ترکیب‌بندی و نورپردازی به‌دست آورد. طبیعت در این راستا می‌تواند معلم بزرگی باشد. اگر این هنر را دوست دارید، دوربین را بردارید و به دامن طبیعت بروید. تمرین و مطالعه را شروع کنید و صبور باشید تا شیرینی ثبت لحظه‌های ناب را بچشید. تجربه و صبر در کنار دانش و مهارت ارزشمندترین دارایی‌های یک عکاس حرفه‌ای هستند.

۳.۸۳ میانگین امتیازدهی (۷۷% امتیاز) - ۶ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

دو × = 14