راه‌کارهای افزایش انگیزه هنگام تنبلی

۰

لیستی از کارهای انجام‌نشده و چندین هدف دارید، که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنید. می‌دانید که باید کار کنید، اما حوصلۀ انجام هیچ‌کاری را ندارید. نمی‌توانید متمرکز شوید و بدون انگیزه هستید. همۀ افراد چنین روزهایی را تجربه می‌کنند. گاهی‌اوقات حالمان خوب نیست، گاهی‌اوقات به‌دلیل همۀ کارهایی که داریم مضطرب هستیم، گاهی‌اوقات حوصله نداریم و گاهی‌اوقات احساس تنبلی می‌کنیم. در این مطلب، نکاتی را عنوان کرده­ایم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، هنگامی­ که احساس تنبلی می‌کنید، کارهایتان را پیش ببرید.

۱. کارهای بزرگ خود را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید: کارها یا اهداف بزرگ می‌توانند دلهره‌آور به‌نظر برسند، مخصوصاً اگر حوصله نداشته باشید. بنابراین، باید کارهای بزرگ را بشکنید و کوچک‌تر کنید زیرا سبب می‌شود این وظایف کمتر ترسناک به‌نظر برسند و همچنین با این کار انگیزۀ شما هم بیشتر می‌شود. اگر مجبور هستید کار یزرگی را انجام دهید، می‌توانید آن ‌را به چندین مرحله تقسیم کنید و سپس کار برروی آن ‌را شروع کنید.

۲. بدن خود را حرکت دهید: گاهی‌اوقات حوصلۀ انجام هیچ‌کاری را ندارید زیرا هیچ‌کاری انجام نداده‌اید. ورزش نکردن به اندازۀ کافی می‌تواند شما را تنبل کند. بالا و پایین بپرید، کمی بدوید یا راه بروید. این راهی حتمی است که به شما برای انجام کارهایتان انرژی بیشتری می‌دهد.

۳. تنها برروی یک کار تمرکز کنید: ممکن است به‌دلیل وظایف زیادی که دارید احساس دست‌پاچگی کنید. این می‌تواند باعث شود شما حوصلۀ انجام هیچ‌کاری را نداشته باشید و همۀ انگیزۀ شما از بین برود. پس اگر احساس اضطراب دارید، تنها برروی یک وظیفه تمرکز کنید (ترجیحاً مهم‌ترین آن‌ها). همۀ تمرکز خود را برروی یکی از کارهایتان بگذارید و آن‌ را انجام دهید و هنگامی که آن‌ را به سرانجام رساندید، ممکن است برای انجام کارهای دیگر هم انگیزه پیدا کنید.

۴. به خود استراحت دهید تا دوباره انرژی پیدا کنید: یکی از بهترین را‌ه­ها این است که از انجام کاری که حوصلۀ آن ‌را ندارید فاصله بگیرید و به‌جای آن انجام کاری که به شما انرژی می‌دهد را انجام دهید. برروی یکی از سرگرمی‌های خود که به شما احساس خوبی می‌دهد تمرکز کنید. وقتی آن ‌را انجام دادید، با انرژی به کارهای دیگر خود بازگردید. این کار می‌تواند به شما برای انجام کارهای سخت‌تر انگیزه بدهد.

۵. به خود جایزه بدهید: تحقیقات نشان می‌دهند اگر افراد برای انجام کاری مشوق داشته باشند، احتمال این‌که آن‌ را انجام دهند بیشتر است. پس برای خود جایزه‌ای تعیین کنید. خود را به چیزی که دوست دارید یا حتی یک حمام آرامش‌بخش مهمان کنید.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۹ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

زهرا بختیاری پور

دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

پاسخ دهید

− پنج = چهار