روی تابستان را کم کنید

۰

تمرینات یا شرایط کاری خود را خارج از خانه در زمستان و بهار پشت سر گذاشته‌اید، اما گذشته را با تابستانی که در آن به سر می‌بریم مقایسه نکنید! در روزهای نخست تابستان حتماً متوجه شدید که واکنش بدنتان به چنین آب‌وهوای گرمی با فصول دیگر تفاوت دارد.

لازم نیست اعصاب خود را خورد کنید؛ فقط کافی است نسبت به گذشته بدن خود را با آب‌وهوای جدید وفق دهید. اگر توصیه‌های زیر را در نظر داشته باشید، می‌توانید با قدرت سر کار و تمرینات خود حاضر شوید.

۱. قبل از بیرون رفتن خنک شوید: اگر قبل از خروج از خانه بتوانید بدن خود را خنک نگه دارید، عملکرد بهتری خواهید داشت. مثلاً قبل از خروج از خانه دوش بگیرید یا چند قطعه یخ را در پارچه‌ای پیچیده و روی گردن خود بگذارید، با این روش، بیرون از خانه گرما را بهتر تحمل می‌کنید.

۲. چشمتان دنبال سایه باشد: همه‌جا مثل عقاب چشمان خود را تیز کرده و دنبال سایه باشید. اگر در فضای باز کار می‌کنید، حتماً مکان خود را به سایه تغییر دهید. اگر دونده یا دوچرخه‌سوار هستید، ادامۀ تمرینات خود را به فضای سبز یا جنگل منتقل کنید.

۳. کافئین را کنار بگذارید: این مادۀ غذایی آب بدن را دفع می‌کند. اما اگر خیلی به آن ارادت دارید، می‌توانید ساعت‌ها قبل یا بعد از بیرون رفتن آن را بنوشید. خارج از خانه باید آب بدن شما حفظ شود.

۴. آب‌درمانی کنید: قبل، حین و بعد از کارکردن آب بنوشید. این مورد طاقت شما را در گرما بالا می‌برد.

۵. در لباس پوشیدن خود دقت کنید: لباس‌هایی را نپوشید که باعث تعریق بیشتر بدن می‌شود، بلکه لباس‌هایی را انتخاب کنید که باعث خنک نگه‌داشتن بدنتان می‌شوند. شاید تی‌شرت کتان مناسب زمستان باشد، ولی در تابستان بهتر است لباس‌های نخی و خنک‌تری بپوشید.

۶. ساعت تمرینات خود را تغییر دهید: اگر قبلاً عادت داشتید که ظهر یا بعدازظهر تمرین کنید، این ساعات را با تغییر فصل جابه‌جا کنید. ساعات اولیۀ صبح، عصر یا هنگام غروب زمان‌های فوق‌العاده‌ای برای تمرین هستند، ولی با این‌ حال تاول‌زدن روز گرم و سایه و چنین چیزهایی سرش نمی‌شود!

۷. لباس‌های سفید یا رنگ روشن بپوشید: لباس‌های روشن بهتر از لباس های تیره نور را بازتاب می‌دهند.

۸. زنگ تفریح فراموش نشود: بدن شما می‌تواند دمای بالا را تحمل کند، ولی دقت داشته باشید که در روزهای گرم حین کوهنوردی یا فعالیت‌های بدنی باید تعداد دفعات استراحتتان بیشتر باشد. اگر مراقب بدنتان باشید و هوای آن را داشته باشید، به معنی نازک‌نارنجی بودن یا ضعف شما نیست؛ نشان‌دهندۀ هوشیاری شماست!

۹. قلبتان را رصد کنید: گرما فشار بیشتری را روی قلب می‌آورد. باید ضربان قلب کنترل شود و اگر دچار تپش قلب شدید، باید حتماً استراحت کنید.

۱۰. باشگاه فراموش نشود: بهتر است در طول تابستان تمرینات خود را به باشگاه منتقل کنید. اگر نمی‌خواهید خیلی ذهن خود را درگیر تابستان و دنگ‌وفنگش کنید، بهتر است ساعات تمرین خود را در باشگاه دارای تهویۀ مناسب سپری کنید. همچنین، احتمالاً افراد بیشتری در باشگاه حین تمرینات شما را همراهی خواهند کرد.

فرصت‌ها را غنیمت بشمارید و سعی کنید در این زمان برنامۀ تازه‌ای را برای خود تنظیم کنید. راه‌های سادۀ فوق را به‌کار بگیرید تا روی تابستان را کمی کم کنید.

 

۴.۱۱ میانگین امتیازدهی (۸۲% امتیاز) - ۹ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

رعنا نصرتی

در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

پاسخ دهید

شصت سه ÷ نه =