رژیم غذایی و عضلات شما

۰

شاید شما هم این را شنیده باشید که می گویند «عضلات شکمی در آشپزخانه ساخته می شوند». ممکن است این جمله در ابتدا احمقانه و بی‌معنی به نظر برسد، اما حقیقت این است که پرورش عضلات تا حد زیادی به برنامۀ غذایی ما بستگی دارد. در اینجا ما تعدادی از نکات مفید را در زمینۀ رژیم غذایی گردهم آورده‌ایم. این نکات به شما کمک می کنند تا در کنار ورزش و فعالیت های دیگر بتوانید راحت تر عضلات خود را پرورش دهید.

• هرچه عضلات شما قدرتمندتر باشند، احتمال آسیب دیدن بدن شما در شرایط دشوار کمتر می شود. به علاوه، پس از هر بار ورزش کردن بدنتان کالری بیشتری نسبت به شرایط عادی می سوزاند. بدن یک ورزشکار نه تنها زیبا به نظر می رسد، بلکه ویژگی جالب دیگری نیز دارد. مثلا عضلات بیشتر به پروتئین بیشتری احتیاج دارند و این امر باعث افزایش متابولیسم بدن می شود. نکته‌ای که باید همواره مورد توجه‌تان باشد این است که رژیم غذایی شما با عضلاتتان ارتباط مستقیم دارد و باید به طور برابر با ورزشی که می کنید، به رژیمتان نیز توجه داشته باشید.

• عضلات از پروتئین ساخته می شوند و برای حفظ آنها باید به اندازۀ مورد نیاز پروتئین مصرف کنید. همیشه حواستان باشد که پیش و پس از ورزش به قدر کافی پروتئین مصرف کنید تا بیشترین نتیجۀ ممکن را بگیرید.

• پیش از ورزش کردن نباید غذای چرب و پر از فیبر بخورید، زیرا هضم آنها سخت بوده و در طول ورزش مانند تکه‌ای جامد در معده‌تان باقی می مانند.

• عضلات قوی معمولا در زیر مقدار زیادی چربی پنهان شده‌اند. برای این که آنها را از خفا بیرون بیاورید، باید چربی های اضافه را بسوزانید و همزمان سعی کنید عضلاتتان از بین نروند.

• آب بیشترین قسمت بافت عضلانی را تشکیل می‌دهد. سالادها از جمله غذاهایی هستند که حاوی مقدار زیادی آب هستند. نگذارید بدنتان خشک بماند.

• تخم مرغ ها حاوی میزان زیادی آمینو اسید هستند. آمینو اسیدها مواد تشکیل دهندۀ پروتئین ها هستند. می توانید برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن خود تا حد زیادی روی تخم مرغ حساب کنید.

• بقولات مانند دانه‌ها دارای پروتئین گیاهی هستند. آنان همچنین شامل مقدار زیادی روی هستند که برای رشد عضلات ضروری بوده و بدون آن عضلات نمی توانند رشد کنند. اما باید مراقب بود و آنها را پیش از ورزش مصرف نکرد، زیرا حاوی مقدار زیادی فیبر نیز هستند.

• توت ها، مانند شاتوت و توت فرنگی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد عضلات هستند.

• گوشت و ماهی بهترین و غنی ترین منابع پروتئین هستند. پس از یک جلسۀ طولانی وسنگین ورزش بهترین زمان برای خوردن ماهی و گوشت و تامین دوبارۀ پروتئین های بدن است.

• دانه های روغنی مثل بادام و گردو علاوه بر پروتئین حاوی اسیدهای چرب نیز هستند. حتما در درژیم غذایی خود از آنها استفاده کنید.

• هنگامی که بیش از حد معمول ورزش می کنید، گرسنه می شوید. این که احساس گرسنگی تان بیش از حد معمول است، به خودی خود نشانۀ بدی نیست، فقط باید مطمئن شوید در پایان روز بیش از آن مقدار کالری که سوزانده‌اید، کالری مصرف می کنید. موارد ذکر شده را با نظم در برنامۀ غذایی خود جای دهید و ترجیحا روزی ۳ وعده و با فاصلۀ ۴ تا ۵ ساعت غذا بخورید تا چربی های اضافی بدنتان نیز سوزانده شود.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۱ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

÷ دو = پنج