زندگی بدون حسرت

۰

همۀ ما در طول زندگی مرتکب اشتباه‌هایی شده‌ایم و همیشه آرزو کرده‌ایم که ای کاش به گذشته باز می‌گشتیم و خطاها و اشتباه‌هایمان را جبران می‌کردیم. اما آیا به‌راستی زندگی با حسرت اشتباه‌های گذشته روزهای ازدست‌رفته را باز خواهد گرداند؟ با مطالعه و بکارگیری تکنیک‌های سادۀ خودیاری مطرح‌شده در این مقاله بیش از پیش می‌توانید با خطاهای خود کنار بیایید.

خود را ببخشید

یکی از رایج‌ترین و بدترین مشکلات زندگی همۀ ما نبخشیدن خود به‌خاطر اشتباه‌هایی که مرتکب شده‌ایم است. افراد به‌خاطر اشتباه‌هایشان خود را سرزنش می‌کنند و در نهایت، سرزنش‌های مکرر باعث سرشکستگی آنها در زندگی می‌شود. این قضیه را بپذیرید که شخصی که در گذشته مرتکب خطایی شده است در حال حاضر، شخصیت، دانش و طرز فکری کاملاً متفاوت از گذشته دارد. شخص خاطی اکنون شما نیستید، بلکه شخصی جوان‌تر و کم تجربه‌تر از شما بوده است. پس خود را ببخشید و سرزنش خود را کنار بگذارید.

همۀ ما مرتکب خطا می‌شویم

اشتباه‌های نیز، همانند عمل تنفس، بخشی از زندگی روزانۀ ما هستند و باعث رشد و یادگیری ما شده و ما را به نوع بهتری از خودمان تبدیل می‌کنند. همیشه به یاد داشته باشید هنگام احساس اندوه و سرزنش خود به‌خاطر اشتباه‌های گذشته، با تکرار این جمله «من به راحتی خودم را برای هر اشتباهی که مرتکب شده‌ام می‌بخشم» احساس و نگاه بهتری نسبت به زندگی خواهید داشت.

از اشتباه‌های خود درس بگیریم

هرگاه به بدترین و سخت‌ترین شرایط زندگی خود نگاهی بیاندازیم، همیشه درسی برای یادگیری از اشتباه‌های گذشته وجود دارد. از خود بپرسید که «این اشتباه من چه تجربه‌ای به تجربیات پیشین من اضافه کرد؟ چه اقداماتی لازم است تا بار دیگر مرتکب این اشتباه نشوم؟» با یادگیری درسی از خطاهای گذشته و بکارگیری آنها در زندگی، شرایط خود را بهبود خواهید داد و این معنای واقعی پیشرفت در زندگی است.

به یاد داشته باشید که زندگی امروز شما نتیجۀ تصمیمات و انتخاب‌های شما در گذشته است. با انتخابی جدید آینده‌ای نو بسازید.

۴.۴۴ میانگین امتیازدهی (۸۸% امتیاز) - ۹ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

عرفان عباس‌نژاد

در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

پاسخ دهید

÷ یک = ده