سه راه برای تجدید انرژی و آرام‌ شدن

۰

همۀ ما در زندگی درگیر چرخۀ کار و استراحت هستیم. سخت کار و کم استراحت می‌کنیم. متاسفانه، تقریبا از هر ۱۰ نفر، تنها یک نفر می‌داند چطور باید زندگی کند تا به‌طور ایده‌آل سرحال باشد و همیشه به‌قدر کافی انرژی داشته باشد. به‌راستی، چگونه می‌توانیم طوری استراحت کنیم که برای شرایط چالش برانگیز و پراسترس زندگی روزمره آماده شویم؟ در این مقاله، سه راه موثر را برای تجدید انرژی بررسی می‌کنیم.

خواب

خواب کافی و منظم برای همۀ افراد از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین ابزار برای تجدید انرژی و سرحال شدن است. مخصوصا اگر از کسانی هستید که زندگی پرجنب‌وجوش و فعالی دارید، باید خوابتان کافی و عمیق باشد. این مسئله وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که ورزشکار باشید و در حال آماده‌شدن برای مسابقه‌ای سنگین مثل ماراتن باشید. خواب کافی، عمیق و منظم شما را برای ورزش روزمره آماده می‌سازد.

از طرف دیگر، شما ممکن است کار سختی داشته باشید و تمام روز در حال کارکردن باشید. خواب شبانۀ کافی و منظم بدن شما را برای روز بعد آماده می‌کند و رویاها به شما کمک می‌کنند راحت‌تر با مشکلات زندگی روزمره کنار بیایید و سلامت روانی شما را نیز تضمین می‌کنند. اگر به‌راحتی به  خواب نمی‌روید، شرایط زیر را فراهم کنید:

  • در اتاق خنک بخوابید. سعی کنید دمای اتاق بین ۱۶-۱۸ درجۀ سانتی‌گراد باشد.
  • ۳۰ دقیقه پیش از خواب، تلفن و باقی لوازم الکتریکی را خاموش کنید.
  • از میانۀ روز به بعد، از خوردن قهوه، چای و چای سبز خودداری کنید.

تغذیه

تغذیۀ مناسب خواب آرام را تضمین می‌کند و به بدن کمک می‌کند فرآیند تجدید انرژی را سریع‌تر و راحت‌‎تر طی کند. از شام‌ خوردن دیرهنگام دوری کنید تا خواب راحت‌تری داشته باشید. نکات زیر را نیز از یاد نبرید:

  • آنتی اکسیدان‌های موجود در بلوبری به بهبود سریع‌تر عضلات آسیب دیده کمک می‌کنند.
  • جینجرول موجود در زنجبیل درد عضلات را تا ۲۴% کاهش می‌دهد.
  • اسیدهای چرب موجود در آووکادو نیز در بهبود عضلات بسیار موثر هستند.

تمدد اعصاب

برای آرام‌کردن خود در روزهای پراسترس، راه‌های بسیاری وجود دارد. یکی از موثرترین راه‌ها تمرکز برروی فرآیند تنفس است. راه‌های دیگری نیز وجود دارند. مثلا، راه‌های زیر را امتحان کنید:

  • تا چهار بشمارید و در طول شمردن، عمل دم را انجام دهید. سپس بازدم را به مدت شمردن یک تا شش ادامه دهید.
  • یوگا یکی از راه‌های بی‌نظیر برای آرام‌شدن است.
  • حمام حباب و کف نیز کمک زیادی به آرام گرفتن جسمتان می‌کند.

علاوه‌بر این‌ها، کمی شوخ‌طبعی نیز معجزه می‌کند. لبخند بزنید و شوخ‌طبع باشید. به‌قول ایرلندی ها، «یک دل سیر خنده و یک خواب طولانی دوای همۀ دردهاست.»

لبخند بزنید و اجازه دهید بدنتان آرام شود.

۴.۱۴ میانگین امتیازدهی (۸۲% امتیاز) - ۷ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

نه + = 12