سیگار و بیماری‌های قلبی-عروقی

۰

سیگار کشیدن منجر به تجمع چربی‌ها در شریان‌ها می‌شود (Atherosclerosis)، که جزء اصلی‌ترین  عوامل مرگ‌های ناشی از مصرف سیگار است. سیگار همچنین یکی از عوامل عمده در  بیماری عروق کرونر قلب است. بیمارهای عروق کرونر قلب خیلی بیشتر از سایرین در معرض حملۀ قلبی هستند. مصرف تنباکو به‌تنهایی خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری را افزایش می‌دهد و اگر با عوامل مخاطره‌آمیز دیگر ازجمله فشارخون بالا، وزن زیاد، بی‌تحرکی یا دیابت همراه شود، خطر ابتلا به این بیماری و همچنین مرگ بسیار زیاد می‌شود. مصرف سیگار همچنین میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، منجر به افزایش فشارخون شده و ورزش کردن را دشوار می‌کند و باعث می‌شود خون راحت‌تر ازآنچه باید، لخته شود. سیگار کشیدن منجر به بازگشت بیماری عروق کرونری در افرادی که تجربۀ عمل جراحی بای‌پس  دارند می‌شود.

به نقل از سازمان قلب آمریکا: “مصرف سیگار مهم‌ترین عامل خطرناک برای خانم‌ها و آقایان جوان است و این امر خطر بسیار بیشتری برای افراد زیر پنجاه سال دارد.”

خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری و سکته برای یک خانم سیگاری که قرص ضدبارداری نیز مصرف می‌کند نسبت به خانمی که سیگار نمی‌کشد و این قرص‌ها را مصرف می‌کند بسیار بیشتر است. اگر شما سیگار می‌کشید، سطح HDL، که تحت عنوان کلسترول خوب شناخته‌شده است، کاهش پیدا می‌کند. اگر خانوادۀ شما سابقۀ بیماری قلبی دارند و شما سیگار می‌کشید، خطر ابتلا به این بیماری در شما بسیار بالا است. در مقایسه با افراد غیر سیگاری، درصد بسیار بیشتری از افراد عادی سیگاری دچار سکته می‌شوند. وقتی به‌طور منظم دود را بدمیم، سیستم عروقی-مغزی دچار مشکل می‌شود. افراد با سیگار کشیدن بیماری‌های سرخرگی و آنوریسک شاهرگی را افزایش می‌دهند.

پیشرفت‌های تازه دربارۀ سیگار از MNT News

سیگار کشیدن در دوران بارداری ممکن است نمرۀ روخوانی کودک را کاهش دهد. تحقیقات نشان می‌دهند کودکانی که توسط مادرانی متولد می‌شوند که در دوران بارداری بیشتر از یک بسته سیگار مصرف می‌کنند در مقایسه با کودکانی که مادرانشان سیگار نمی‌کشند نمرۀ روخوانی پایین‌تری دارند.

سیگار دلیل نیمی از تمام مرگ‌های ناشی از ۱۲ نوع سرطان تخمین زده شده است

محققانی که حدود ۱۲ نوع سرطان مرتبط با سیگار را شناسایی کرده‌اند کشف کردند که ۴۸.۵ درصد از ۳۴۶۰۰۰ مرگ در آمریکا در سال ۲۰۱۱ به دلیل مصرف سیگار بوده است.

آیا سیگار منجر به اسکیزوفرنی (روان گسیختگی) می‌شود؟

یک روانکاوی منتشرشده در ژورنال “Lancet Psychiatry” گزارش داد افرادی که سیگار می‌کشند ۳ برابر افراد دیگر در معرض ابتلا به روان‌پریشی هستند.

پوسیدگی دندان در کودکان در معرض دود سیگار دو برابر است

بر اساس نتیجه‌گیری مطالعه‌ای در “The BMJ”،  احتمال پوسیدگی دندان در کودکان ۳ ساله‌ای که در چهارماهگی در معرض دود سیگار قرارگرفته‌اند بیشتر است.

۴.۳۳ میانگین امتیازدهی (۸۵% امتیاز) - ۳ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

فرنوش صانعی

کارشناس ارشد زبان شناسی همگانی و مدرس زبان فارسی در دانشگاه سانتاباربارای کالیفرنیا، از سال 94 همکاری خود را با مجلۀ تن‌مین در زمینۀ سلامتی، موفقیت در زندگی و پیشرفت شخصی آغاز کرده است.

پاسخ دهید

هفتاد هشت − = 70