شش دلیل برای نگه‌داشتن دفترچۀ خاطرات

۰

هنر ژورنال‌نویسی یا همان نوشتن خاطرات هنر جدیدی نیست. دلیل استفادۀ افراد از دفترچۀ خاطرات این است که آن‌ها احساس می‌کنند در زندگی‌شان چیز مهمی برای ثبت‌کردن وجود دارد. اگرچه بسیاری از افراد دفترچۀ خاطرات را برای علاقۀ شخصی خود نگه می‌دارند، عده‌ای دیگر از آن برای اهداف دیگری همچون حفظ مدارک تاریخی برای آیندگان استفاده می‌کنند. انواع بسیاری دفترچۀ خاطرات و همچنین روش‌های زیادی برای درست‌کردن و نگه‌داشتن آن‌ها وجود دارد. از انواع آن می‌توان به دفترچۀ خاطرات برای ثبت سفرها، دستورهای پخت غذا، خواب‌هایی که دیده‌ایم، مکان‌ها، زمان‌ها، اهداف و موفقیت‌های شخصی اشاره کرد.

•  ثبت و یادآوری وقایع و موضوعات

این مورد معمولاً مهم‌ترین دلیل برای نگه‌داشتن خاطرات است. خاطرات می‌توانند ابزاری ارزشمند برای کشف وقایع گذشته باشند. تاریخ ثبت‌شده می‌توانند همان تودۀ خاطرات نگاشته‌شده توسط تاریخ‌دانان باشند. نگاشته‌های تاریخی از اصلی‌ترین منابعی هستند که ما باید به‌قصد شناخت تاریخ به آن‌ها مراجعه کنیم.

•  بیان صادقانه افکار و احساسات

بسایری از انسان‌ها متفکر هستند و مایلند درمورد اتفاقات گذشته عمیقاً تفکر کنند. به همین دلیل، نوشتن خاطرات و ثبت افکار و احساسات به این افراد کمک زیادی می‌کند.

•  تخلیۀ روانی

مطرح‌کردن احساسات و مشکلات با دیگران در بسیاری موارد کمک زیادی می‌کند، اما دفترچۀ خاطرات هم می‌تواند جایگزین قابل‌قبولی برای بروزدادن اتفاقات زندگی‌‍تان به دیگران باشد. عمل نوشتن هم خود عملی درمانی است، زیرا نوشتن مشکلات برروی کاغذ تمرینی فعال است. با نوشتن مشکلات برروی کاغذ یا صحبت‌کردن درمورد آن‌ها، شما احساسات بد خود را تخلیه می‌کنید.

•  تفکر درمورد خود

این مورد همانند مدیتیشن است. شما جهت جلوگیری از اشتباهات گذشته درمورد آن اشتباهات عمیقاً تفکر می‌کنید. گاهی‌اوقات ژورنال‌نویسی راهی است برای ارزیابی خود در وضعیت‌هایی که در آن‌ها بوده‌اید، مشکلاتی که با آن‌ها دست‌وپنجه نرم کرده‌اید و قدم‌هایی که برای حل آن مشکلات برداشته‌اید.

•  دستیابی به دیدگاهی جدید

تفکر در مورد مشکلات و شرایط پیشین اغلب به درک بهتر دیدگاه دیگران و فراهم‌آوردن اطلاعاتی مفید و دیدگاهی جدید کمک می‌کند.

•  گسترش دایرۀ لغات و افزایش مهارت‌های نویسندگی

تنها راه برای کسب مهارت در یک زمینه انجام‌دادن آن است. تمرین‌کردن از شما بهترین را می‌‍سازد.داشتن دفترچۀ خاطرات به شما کمک می‌کند در طول زمان مهارت‌های ارتباطی و مهارت‌های نوشتاری خود را قوی‌تر کنید. هرچه بیشتر بنویسید، در نوشتن ماهرتر می‌شوید.

۴.۱۷ میانگین امتیازدهی (۸۳% امتیاز) - ۶ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

زهرا بختیاری پور

دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

پاسخ دهید

− 1 = هفت