عضلات ما چگونه رشد می‌کنند؟

۰

تغییر یک‌شبه رخ نمی‌دهد. جدای از رژیم غذایی مناسب و ورزش، عضلات ما و بدن ما به‌طورکلی برای تغییر به زمان نیز احتیاج دارند. در این نوشته، به چگونگی تغییر عضلات بدن پرداخته‌ایم.

اگر می‌خواهید سازوکار رشد عضلات را بدانید، بهتر است با آناتومی آن‌ها آشنا شوید. عضلات از تعداد زیادی فیبر ساخته‌شده‌اند، درست مانند طناب‌هایی که از مواد مختلف ساخته‌شده‌اند. هنگامی‌که این طناب‌ها به‌طور هماهنگ با یکدیگر کار می‌کنند، قدرت بدنی شما بدون این‌که تغییری در ظاهر بدن دیده شود، افزایش می‌یابد. بهتر است این‌طور بگوییم که با ورزش بیشتر و مکرر، هماهنگی میان آن‌ها افزایش می‌یابد. اگر به این کار ادامه دهید سلول‌های عضلانی شما بزرگ‌تر شده و سایز عضلات به‌تدریج بیشتر می‌شود. در این نقطه است که می‌بینید عضلاتتان دارند بزرگ‌تر می‌شوند و شکمتان به‌تدریج شش تکه می‌شود.

پروتئین‌های ذخیره‌شده در سلول‌های عضلات شما باعث این رشد هستند. در طول دورانی که ورزش می‌کنید، بدنتان با خود می‌گوید: این ورزش سختی بود. باید کاری کنم تا دفعۀ بعد آسان‌تر شود. درنتیجه بدنتان آسیب‌های کوچکی که به عضلات واردشده است را درمان می‌کند و کمی به بافت عضلانی شما اضافه می‌کند. اگر مرتباً ورزش کنید و عملکرد خود را بهبود بخشید، بدنتان مدام سعی می‌کند خود را با محرک‌های جدید وفق دهد. پس از هر بار ورزش کردن، تنها کمی به سایز عضلات شما اضافه می‌شود. جالب است بدانید که تعداد فیبرهای موجود در عضلات شما در هنگام تولد مشخص‌شده‌اند و آنچه تغییر می‌کند تنها ضخامت آن‌هاست.

عضلات به زمان احتیاج دارند.

برای بعضی از مردم تنها نگاه کردن به دمبل‌ها کافی است تا عضلاتشان شروع به تغییر کند! برای بعضی دیگر اما به این سادگی نیست. تنها پس از هفته‌ها و ماه‌ها ورزش منظم است که می‌بینید بدنتان دارد تغییر می‌کند. چند نکته را باید همیشه به یاد داشت. ورزش مرتب و منظم بسیار مهم است. عضلات به همان سرعتی که رشد کرده‌اند، کوچک می‌شوند. برنامه‌ی روتینی داشته باشید و مدام شدت ورزش کردن خود را بیشتر کنید. یادتان باشد تنها عضلات شما نیستند که هنگام ورزش کردن تغییر می‌کنند. تاندون‌ها، استخوان‌ها و دیگر اعضای بدنتان نیز در این مدت تغییر می‌کنند. زمان کافی برای استراحت در نظر بگیرید.

تلاش برای داشتن عضلات قوی فواید زیادی دارد. بدن ورزشکاران حتی پس از ورزش نیز به سوزاندن کالری ادامه می‌دهد. ضمن این‌که در جلسات ورزشی چربی زیادی از بدن شما دفع می‌شود. داشتن بدنی زیبا در اعتمادبه‌نفس شما نیز تأثیر زیادی می‌گذارد.

از تغییراتی که در بدنتان اتفاق می‌افتد نترسید. خانم‌ها پس از دیدن اولین عضلات دچار وحشت می‌شوند، چراکه داشتن عضلاتی بزرگ با آنچه جامعه از زیبایی خانم‌ها انتظار دارد، در تضاد است. جای نگرانی نیست. به سبب تفاوت‌های هورمونی عضلات خانم‌ها به‌اندازه‌ی مردان بزرگ نمی‌شود.

۳.۰۰ میانگین امتیازدهی (۶۷% امتیاز) - ۲ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

پانزده − 13 =