عوامل حواس‌پرتی (قسمت دوم)

۱

در این قسمت، ۵ عامل دوم درمورد حواس‌پرتی را توضیح می‌دهیم. برای خواندن یا گوش‌دادن به ۴ عامل قبل، می‌توانید به قسمت اول مراجعه کنید.

عامل پنجم: دلزدگی

بعضی از وظایف ما در طول روز جالب‌تر از مابقی وظایف است. وظایف خسته‌کننده ممکن است بازۀ زمانی توجه شما را کاهش بدهد و شما را در برابر عوامل حواس‌پرتی آسیب‌پذیرتر کند. اگر شما کسل شوید، ممکن است تلفن همراه شما، اینترنت یا حتی منظرۀ خاک‌گرفتۀ محل کارتان جالب به نظر بیاید.

راهکار: با خود عهدی ببندید. اگر برای مدت معینی مشغول به کاری هستید، یک استراحت ده دقیقه‌ای بکنید. به خودتان پاداش بدهید، مثلاً یک فنجان قهوه، میان‌وعدۀ موردعلاقه یا یک پیاده‌روی. انجام‌دادن وظایف کسل‌کننده به‌همراه انجام‌دادن کاری که برای شما خوشآیند است راحت‌تر است. گوش‌دادن به رادیو و بایگانی‌کردن رسیدها به‌طور همزمان به شما کمک می‌کند تا انرژی بیشتری برای اتمام آن صرف کنید.

عامل ششم: افکار سرزنشگر

زمانی که شما نگران کارهایتان هستید یا کار عقب‌ماند‌ه‌ای در منزل دارید، تمرکز بر کار پیش رویتان بسیار دشوار است. یا شاید نگران مکالمۀ دیروزتان هستید و مدام در ذهنتان آن را مرور می‌کنید. افکار سرزنشگر می‌تواند عاملی قوی برای حواس‌پرتی باشد.

راهکار: یکی از راه‌های مقابله با افکار سرزنشگر نوشتن آنهاست. لیستی از وظایف، کارهای منزل و مسئولیت‌هایتان را تهیه کنید تا بعداً به آن‌ها رسیدگی کنید. دلخوری خود را به‌خاطر یک بحث ناخوشایند در دفترچۀ یادداشت روزانه‌تان خالی کنید. زمانی که این افکار برروی کاغذ نوشته می‌شوند، لحظاتی از شر آن‌ها خلاص می‌شوید.

عامل هفتم: استرس

زمانی که احساس می‌کنید سرتان شلوغ است، تمرکز بر کارهای شخصی کار سختی است. استرس خسارت قابل‌توجهی به بدن انسان وارد می‌کند. بنابراین، ممکن است به گرفتگی عضله، سردرد یا تپش قلب دچار شوید، که باغث می‌شود رفته‌رفته توانایی شما برای تمرکز کاهش یابد.

راهکار: تکنیک‌های کاهش استرس، مانند مدیتیشن، را فرا گیرید. این امر به شما کمک می‌کند افکار استرس‌زا را کنترل کنید. در یک تحقیق، پژوهشگران دریافتند افرادی که دورۀ هشت هفته‌ای مدیتیشن را می‌گذرانند تواناییشان برای تمرکز افزایش پیدا می‌کند. اگر در محله‌تان کلاس مدیتیشن پیدا نمی‌کنید، در کلاس‌های آنلاین شرکت کنید.

عامل هشتم: خستگی

تمرکز‌کردن با وجود خستگی کار دشواری است. تحقیقات نشان می‌دهد خواب کم می تواند بازۀ زمانی توجه شما را کاهش دهد و حافظۀ کوتاه مدت را تضعیف کند.

راهکار: افراد بالغ به ۷ الی ۹ ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند. به‌جای شب بیداری، خواب را در اولویت خود قرار دهید. این به شما کمک می‌کند کارهای زیادی در ساعات بیداری خود انجام دهید. به زمان‌هایی از روز که هوشیارتر هستید توجه کنید. به این ترتیب، شما می‌توانید برای مسئولیت‌های سخت‌تر خود برنامه‌ریزی کنید.

عامل نهم: گرسنگی

مغز انسان بدون سوخت و محرک قادر به فعالیت نیست. بنابراین، حذف وعده‌های غذایی، به‌خصوص صبحانه، عامل اصلی حواس‌پرتی است.

راهکار: گرسنگی را جدی‌تر بگیرید و به مغزتان منبعی از تغذیۀ دائمی تزریق کنید. همیشه صبحانه بخورید. میان‌وعده‌های دارای پروتئین بالا، مانند پنیر و انواع مغز، بخورید. نشاسته‌های ساده، مثل شکلات و ماکارانی، را حذف کنید و نشاسته‌های ترکیبی، مانند غلات، را مصرف کنید.

۴.۱۸ میانگین امتیازدهی (۸۳% امتیاز) - ۳۳ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

شکیبا غیاثی

کارشناس رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی (دانشگاه شهید بهشتی) است.

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

هشتاد چهار − 81 =