پنج راه برای غلبه‌کردن بر دشواری‌های زندگی

۰

خبر بدی شنیده‌اید؟ در موقعیت دشواری قرار گرفته‌اید؟ هنگامی که مصائب زندگی سر راهتان قرار می‌گیرد، چگونه با آن‌ها برخورد می‌کنید؟ از همه مهم‌تر، چگونه می‌توانید بهتر از گذشته با مشکلات زندگی خود روبه‌رو شوید و آن‌ها را حل کنید؟

در اینجا ۵ ایدۀ بزرگ دربارۀ مقابله با دشواری‌های زندگی را مطرح می‌کنیم.

۱. اعتماد‌به‌نفس خود را حفظ کنید. اعتمادبه‌نفس اصیل و واقعی چیزی نیست جز یک باور. شما می‌توانید از پس موانع بربیایید. این‌که مانع دشواری بر سر راهتان سبز شده است را بپذیرید. قبول کنید که با مشکل بزرگی مواجه شده‌اید، اما این را نیز بپذیرید که شما توانایی مقابله با آن را دارید. به‌جای این‌که خود را غرق در منفی‌بافی و غصه کنید، به این بیندیشید که قبلاً نیز در زندگی‌تان مشکلاتی داشته‌اید و از پس آن‌ها برآمده‌اید، مشکلاتی که اگر سخت‌تر از مشکل کنونی‌تان نبوده‌اند، حداقل به همین اندازه بزرگ بوده‌اند.

۲. دورنمای بزرگی در ذهن خود داشته باشید. با وجود بیش از ۷ میلیارد انسان در جهان امروز و هزاران هزار سال تاریخ بشری، هیچکس نمی‌تواند ادعا کند با مشکلی روبه‌رو شده است که کاملاً تازه و بی‌سابقه است. این دورنما را در ذهنتان داشته باشید که دیگران نیز با مشکلات مشابهی برخورد کرده‌اند و از پس آن برآمده‌اند. شما نیز می‌توانید از کمک‌ها و تجربیات آن‌ها بهره‌مند شوید. این نکته را نیز از یاد نبرید که در گذشته مشکلاتی داشته‌اید و توانسته‌اید از پس آن‌ها بربیایید.

۳. برای اقدام برنامه‌ریزی کنید. تنها دو چیز می‌توانند زندگی شما را تغییر دهند: یا اتفاقی تازه از بیرون وارد زندگی شما می‌شود یا نیرویی تازه از درون خودتان می‌جوشد. به‌جای نشستن و امیدوار بودن برای این‌که مشکلات خودشان حل شوند یا انجام اقدامات نامنسجم و ناهماهنگ، برنامه‌ریزی دقیقی برای اقدام و عمل داشته باشید و با زکاوت برای حل مسئله پیش بروید. حتی اگر مشکلتان بزرگ باشد و اقداماتتان بسیار ساده، حتماً اطمینان حاصل کنید که هرروز کاری انجام می‌دهید و یک قدم در راستای حل مشکل برمی‌دارید. اجتناب از اقدام برای حل مشکل تنها بر رنجی که می‌کشید می‌افزاید و فایده‌ای برای شما ندارد.

۴. کمک بخواهید. به‌محض این‌که با مشکلی مواجه شدید، کمک بخواهید. می‌توانید از کمک همسر، همکاران، شرکا، روانشناسان و درمانگران حرفه‌ای بهره‌مند شوید. حرف‌زدن دربارۀ مشکلات با دیگران و گوش‌دادن به تجربیات آن‌ها می‌تواند کمک بسیار بزرگی باشد. به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید.

۵. به مبارزه احترام بگذارید. شما وارد یک مبارزه شده‌اید و باید مانند یک جنگجوی بزرگ به مبارزه احترام بگذارید. یادتان باشد هیچ‌یک از ما نمی‌توانیم همه‌چیز را تغییر دهیم، اما همۀ ما می‌توانیم رویکرد و نگاه خود را به مسائل تغییر دهیم. همۀ ما می‌توانیم به جلو حرکت کنیم و با مشکلات به‌عنوان حریفانی روبه‌رو شویم که به ما کمک می‌کنند رشد کنیم و از گذشته قوی‌تر شویم.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۵ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

دوازده − = 8