قانون پنج‌ساعتۀ موفقیت

۱

هرروز به‌سختی کار می‌کنید، اما هیچ پیشرفتی در زندگیتان نمی‌بینید. در مرحلۀ فعلی زندگیتان گیر افتاده‌اید و قادر نیستید به جلو حرکت کرده و پیشرفت کنید. دوستان و همکاران خود را در حال پیشرفت و ارتقا می‌بینید و به این فکر می‌کنید که شما با آن‌ها چه تفاوتی دارید.

اگر این گفته‌ها درمورد شما صدق می‌کنند، پس باید شروع به استفاده از قانون پنج‌ساعته بکنید. این قانون ساده که توسط افراد موفقی در سرتاسر جهان – همچون بیل گیتس، اپرا وینفری و مارک زاکربرگ – اجرا می‌شود می‌تواند شما را از فردی معمولی به فردی موفق تبدیل کند. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا دریابید این قانون دقیقاً شامل چه مواردی است و چگونه می‌توانید آن‌ را در زندگیتان به‌کار گیرید.

۵ ساعت در هفته را به یادگیری آگاهانه و مداوم بپردازید

قانون پنج‌ساعته شامل پرداختن به یادگیری آگاهانه و مداوم پنج ساعت در هفته یا یک ساعت در هر روزِ کاری است؛ یعنی اختصاص زمانی به تمرکز کامل بر یادگیری و پیشرفت بدون این‌که کارهای دیگر حواس شما را پرت کنند. این یادگیری می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد و با ترکیبی از این روش‌ها می‌توانید متنوع‌ترین تجربه‌ها را داشته باشید.

•  مطالعه

مطالعه عادت بسیاری از افراد موفق است و راهی آسان و مفید برای یادگیری است. سعی کنید همیشه کتابی در کیف خود داشته باشید و هر هفته هدف‌‌های مطالعه برای خود تعیین کنید. می‌توانید برنامه‌ریزی کنید که روزی یک فصل یا هر ماه تعداد مشخصی کتاب بخوانید. هرجا که باشید، دسترسی نامحدود به کتاب‌های الکترونیکی مطالعه درمورد تقریباً هر موضوعی را ممکن می‌کند. بیل گیتس طرفدار مطالعه است و سالانه حدود ۵۰ کتاب می‌خواند و آن‌ را یکی از راه‌های اصلی یادگیری‌ خود می‌داند.

•  تفکر عمیق

تفکر بخش کلیدی یادگیری است. سعی در به‌دست آوردن حجم زیادی از اطلاعات بدون تفکر درمورد آن‌ها می‌تواند منجر به احساس دستپاچگی شود و اجازۀ یادگیری مهارت‌های جدید را نمی‌دهد. منظم‌ بودن زمان تفکر مهم است؛ درغیراین‌صورت حواس شما پرت می‌شود. دفتر گزارش روزانه‌ای داشته باشید. با این کار قادر خواهید بود درمورد آن‌چیزی که مطالعه کرده‌اید تفکر کنید. این کار همچنین به شما این فرصت را می‌دهد که درمورد درس‌هایی که اخیراً در زمان کار یادگرفته‌اید فکر کنید و ایده‌هایی که برای آینده دارید را پرورش دهید.

•  آزمایش کردن

اگر قصد پیشرفت در زندگی را دارید، آزمایش کردن برای شما ضروری است. هر هفته زمانی را به آزمایش تئوری‌ها و ایده‌های جدید اختصاص دهید، هرچقدر هم که این ایده‌ها احمقانه باشند. بعضی از محصولات موفق در جهان درنتیجۀ آزمایش به‌وجود آمده‌اند. نوآوری هرگز از انجام‌دادن کاری تکراری حاصل نمی‌شود. حتی اگر آزمایشتان شکست بخورد، درس‌های ارزشمندی یادگرفته‌اید.

•  کارکردن را با یادگیری اشتباه نگیرید

اشتباه‌گرفتن یادگیری با کارکردن آسان است و این‌گونه است که احساس درجازدن می‌کنید. ممکن است فکر کنید ۴۰ ساعت در هفته کارکردن برای پیشرفت کافی است، اما به‌ندرت این‌گونه است. وقتی بر مشکلات روزانه متمرکز می‌شوید، زمانی برای پیشرفت و رشد به خودتان نمی‌دهید. هدف قانون پنج‌ساعته یادگیری مداوم و آگاهانه است، نه این‌که هرروز کار کنید و امید به یادگیری داشته باشید. هدف‌های یادگیری خاصی برای خود تعیین کرده و برای دستیابی به آن‌ها به خود زمان دهید. دراین‌صورت شاهد پیشرفت بسیار زیادی خواهید بود.

•  روی بهبود تمرکز کنید، نه فقط روی نتیجه‌بخش بودن

ممکن است فکر کنید هرچه بیشتر کارِ نتیجه‌بخش انجام دهید، موفق‌تر خواهید بود. نتیجه‌بخشی نقش مهمی در موفقیت ایجاد می‌کند، اما بدون یادگیری مادام‌العمر هیچ اثری ندارد. اگر به‌جای بهبود شخصی طولانی‌مدت، دائماً روی کار فعلی‌تان متمرکز هستید، شاهد پیشرفت زیادی نخواهید بود. اختصاص ۵ ساعت در هفته به یادگیری، که البته نتیجۀ زودهنگامی ندارد، می‌تواند سخت باشد، اما در طولانی‌مدت از خود سپاس‌گزار خواهید بود. سعی کنید به چیزهایی فراتر از چک حقوق خود بنگرید و درعوض زمانی را به این اختصاص دهید تا بهترین ورژن خود باشید.

از بعضی از موفق‌ترین افراد جهان الهام بگیرید و ۵ ساعت در هفته را صرف یادگیری مداوم و آگاهانه کنید. طولی نخواهد کشید که سال‌های نوری از دوستان و همکاران خود جلو می‌افتید و قدم در مسیر موفقیت خود می‌گذارید.

۴.۵۰ میانگین امتیازدهی (۸۹% امتیاز) - ۸ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

زهرا بختیاری پور

دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

94 ÷ نود چهار =