قهرمان زندگی بهتری باشید

۰

رابطه‌ای که کاملاً بی‌نقص باشد وجود ندارد، زیرا انسانی که کاملاً بی‌نقص باشد وجود ندارد. بااین‌حال، نباید به‌این‌علت که رابطه‌ای که در آن هستید مشکلاتی دارد و نمی‌تواند کامل باشد، دست‌به‌کار نشوید و اوضاع را بهتر نکنید.

در روابطی که کامل نیستند، همیشه می‌توان طوری حرکت کرد که دو طرف احساس رضایت خاطر داشته باشند. درواقع، بهتر کردن و تقویت کردن روابطی که ضعیف و همراه با نارضایتی طرفین است می‌تواند منجر به بهتر شدن و قدرتمندتر شدن شخصیت افراد شود.

بعضی از روابط را بهتر است تمام کرد، و بعضی از روابط را باید ادامه داد. نکتۀ مهم این است که یاد بگیریم چگونه با مشکلات پیش‌آمده، چه درون و چه بیرون روابط، دست‌وپنجه نرم کنیم.

مشکلی که دربارۀ روابط وجود دارد راه‌حل است! یعنی مشکلات اصلی راه‌حل‌های ما برای مشکلات پیش‌آمده هستند. خیلی از روابطی که دچار مشکل هستند را می‌توان ترمیم کرد، به شرطی که افراد کمر به نابود کردن رابطه‌شان نبسته باشند.

مثلاً زوجی را در نظر بگیرید: آن‌ها تصمیم می‌گیرند صبور باشند و از خود گذشت نشان دهند؛ مسئولیت‌پذیر باشند و اشتباهاتشان را بپذیرند؛ بدون فریاد و توهین با یکدیگر حرف بزنند؛ از کسانی که به آن‌ها اعتماد دارند و برای آن‌ها احترام قائل هستند کمک بگیرند؛ و هیچ مسئله‌ای را تا وقتی کاملاً حل ‌نشده است، و هر دو راضی نشده‌اند، به امان خدا رها نکنند. این زوج قطعاً و بدون شک موفق می‌شوند رابطۀ خود را وارد فاز جدیدی کنند.

این‌ها تنها چند راهبرد کوچک و ساده بودند. راهبرد مهم نیست؛ مهم این است که در سخت‌ترین لحظات دانشی را که داریم به کار بگیریم، خودخواهی را کنار بگذاریم و به‌جای فرار از پیچ‌های سخت رابطه، آستین‌هایمان را بالا بزنیم تا مشکلات را حل کنیم.

یادمان باشد باید همیشه اشتباهاتمان را بپذیریم و مسئولیت کارهایمان را بر عهده بگیریم. یادمان باشد نباید بندۀ ترس‌ها، امیال، افکار و هیجاناتمان باشیم. یادمان باشد ما بندۀ خانواده، دوستان و دشمنانمان نیستیم و انتخاب همیشه تنها بر عهدۀ خودمان است. اگر کنترل خودمان و رابطه‌مان را به دست نگیریم، نیروها و عوامل بیرونی ما را کنترل خواهند کرد.

وقتی حس می‌کنید دارید آتش معرکه را شعله‌ورتر می‌کنید و تنها اوضاع را خراب‌تر می‌کنید، سریعاً رفتارتان را تغییر دهید. اگر نمی‌توانید، دست به هیچ کاری نزنید. هیچ واکنشی نشان ندهید.

از تجربه‌هایتان درس بگیرید. چیزی که شما را از پای درنیاورد، مطمئن باشید نیرومندترتان می‌کند. اگر زندگی‌تان برایتان مهم است آستین همت را بالا بزنید و به‌جای آن‌که خود را تا سرحد خشم و نفرت پایین بیاورید، قهرمان زندگی بهتری باشید. در هر شرایطی تنها به دنبال نیمۀ پر لیوان باشید. اگر پیدایش نکردید، به درونتان نگاه کنید: آنجا همیشه نیمۀ پری هست، همیشه نوری می‌درخشد.

اگر همۀ تلاشتان را کردید و بهترین‌های خود را به کار گرفتید، اما موفق به ترمیم رابطه و ارتقای آن نشدید، از آن با احترام و وقار بیرون بیایید و عزت‌نفستان را حفظ کنید.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۱ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

چهار + چهار =