مقابله با تعرق زیاد

۰

برگرتون، متخصص فیزیولوژی ورزشی، می‌گوید: «هراندازه بیشتر عرق کنید، بیشتر نیازمند به نوشیدن مایعات جهت جبران آب از دست رفته هستید.» اکثر افراد بزرگسال به‌طور معمول یک‌ونیم لیتر عرق می‌کنند. اگر شما بیشتر از این مقدار تعریق دارید، باید با نوشیدن آب بیشتر، این مقدار آب از دست رفته را جبران کنید.

عرق انسان شامل الکترولیت‌های مهمی مانند سدیم است، که لازمۀ عملکرد صحیح بدن به شمار می‌آید. اکثر افراد به‌دلیل مصرف نمک در برنامۀ غذایی خود، نگران از دست دادن این الکترولیت‌ها نیستند. اما اگر مدت ورزش شما بیش از یک ساعت است و میزان تعریق بالایی دارید، نوشیدنی‌های غنی‌شده با این الکترولیت‌ها جایگزین مناسبی هستند.

برگرتون همچنین خاطر نشان می‌کند که سعی در عادت‌دادن بدن به گرما یا ورزش برای تعرق کمتر بی‌فایده است، مگراینکه به اندازۀ کافی آب بنوشید. او همچنین معتقد است که نوشیدن آب در حین و قبل از ورزش باعث می‌شود بدن با گرما مقابله کند. از نظر برگرتون آب سرد بسیار مناسب است، چراکه اندام‌های درونی را خنک نگه می‌دارد.

پوشیدن عرق‌گیر، لباس ورزشی مناسب، صرف کردن دو تا سه هفته در محلی گرم برای عادت دادن بدن به گرما و داشتن وزنی متعادل تنها راه‌های شناخته شده برای مقابله با تعرق زیاد هستند.

استفاده از اسپری‌های ضدتعریق نیز معمولا چندان کارساز نیستند، چراکه با جلوگیری از تعریق در ناحیۀ خاصی از بدن، نواحی دیگر بدن تعریق خود را افزایش می‌دهند تا این کمبود تعریق را جبران کنند.

افرادی که روزانه از تعرق شدید رنج می‌برند، با تجویز پزشک می توانند از ضدتعریق‌های حاوی آلومینیوم استفاده کنند. همچنین، تزریق بوتاکس یا راه‌های درمانی دیگر می‌تواند به افرادی که تعریق زیادی در ناحیۀ زیربغل، کف دست یا پا دارند کمک کند. عوض‌کردن جوراب و کفش هم می‌تواند راه‌حل خوبی باشد.

اگر عرق‌کردن در زندگی شما مشکلی ایجاد نمی‌کند، بطری آب خود را بردارید، از منزل بیرون بروید و از این‌که عرق می‌کنید خدا را شاکر باشید زیرا عرق‌کردن حاکی از آن است که بدنتان کار خود را به‌خوبی انجام می‌دهد.

۳.۶۰ میانگین امتیازدهی (۷۳% امتیاز) - ۵ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

کیمیا واعظی

دانشجوی کارشناسی‌ارشد آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه علامه طباطبایی و مدرس زبان انگلیسی است.

پاسخ دهید

× یک = چهار