موسیقی در حین انجام کار

۰

از وقتی هدفون‌های جدیدم را در تعطیلات هدیه گرفتم، عادت کرده‌ام در حین انجام کارهایم به موسیقی گوش کنم. چیزی که مرا حیرت‌زده می‌کرد این بود که موتزارت و گیتار کلاسیک تا چه اندازه خلاقیت و بازده کار مرا افزایش می‌دادند. آن‌قدر این مسئله مرا کنجکاو کرده بود که نزد دنیل لویتین، عصب‌شناس و نویسندۀ «این مغز شماست هنگام گوش دادن به موسیقی» رفته و این پرسش را با او در میان گذاشتم.

گوش دادن به موسیقی در حین کار بازده شما را کاهش می‌دهد.

لویتین (که خودش هم آهنگساز است) می‌گوید: «وقتی موسیقی گوش می‌کنید، آن‌قدر به شما خوش می‌گذرد که احساس می‌کنید بیشتر و بهتر کار می‌کنید.»

لویتین به پژوهش‌هایی که روزبه‌روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود نیز اشاره کرد و گفت بر اساس آن‌ها بازده فعالیت‌هایی چون مطالعه و نوشتن هم‌زمان با گوش دادن به موسیقی به‌اندازۀ چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. پژوهشی در سال ۲۰۱۰ نشان داد که آن دسته از فعالیت‌هایی که در آن‌ها از حافظۀ خود استفاده می‌کنیم، هنگام گوش دادن به موسیقی کیفیت بسیار کمتری از حالت معمول دارند.

لویتین پیشنهاد بهتری برایمان دارد: ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از شروع کار به موسیقی موردعلاقه‌تان گوش کنید.

او می‌گوید گوش دادن به موسیقی موردعلاقه‌تان پیش از آغاز کار شما را در حالت روحی بهتری قرار داده و موجب آرامش ذهنتان می‌شود. مغز شما در این زمان دوپامین آزاد می‌کند که به شما «حس گرم لذت و آرامش» داده و ممکن است سروتونین نیز آزاد کند که باعث آرامش و تمرکز بیشتر می‌شود.

لویتین می‌گوید متأسفانه گوش دادن به موسیقی در حین کار بخشی از ظرفیت تمرکز و توجه را به خود معطوف می‌کند و این باعث می‌شود کیفیت انجام کار پایین بیاید. تنها استثنایی که در این زمینه وجود دارد کارهای یکنواخت و تکراری مانند رانندگی هستند. در این موارد شما خیلی زود خسته می‌شوید و حوصله‌تان سر می‌رود و در چنین حالتی موسیقی می‌تواند با بهتر کردن حال شما روی کیفیت کارتان تأثیر مثبت بگذارد.

او می‌گوید از نتایج این پژوهش‌ها در زندگی شخصی خود نیز بهره می‌برد. لویتین هنگام مطالعه و نوشتن در سکوت کار می‌کند و هرگاه خسته می‌شود به موسیقی گوش ‌داده و یا در طبیعت قدم می‌زند. اما هرگاه کاری تکراری و حوصله سر بر مانند رسیدگی به امور مالی‌اش انجام می‌دهد، در حین کار از گوش دادن به موسیقی لذت می‌برد.

آنچه سبب شده بود من فکر کنم که گوش دادن به موسیقی باعث افزایش بازده کارم می‌شود، هدفون جدیدم بود که گذاشتن آن کمک می‌کرد راحت‌تر تمرکز کنم، به‌خصوص وقتی در اتاق شلوغی بودم.

۳.۶۷ میانگین امتیازدهی (۷۵% امتیاز) - ۳ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

× یک = سه