هشت مادۀ غذایی ضروری برای دوندگان

۰

مسابقه‌ای خوب با عملکرد بالا نیازمند فاکتورهایی بیشتر از تمرین و استقامت است. برای بهبود سرعت و عملکرد خود باید توجه داشته باشید که چه نوع مواد غذایی را مصرف می‌کنید. مصرف مواد غذایی متناسب با تمرین در زمان مناسب، علاوه برافزایش عملکرد شما طی دویدن، باعث کاهش آسیب‌پذیری ماهیچه‌ها نیز می‌شود.

۱. موز

موز، به‌عنوان منبع غنی کربوهیدرات و پتاسیم، مکملی مناسب برای دوی عصرگاهی و مسافت‌های طولانی در روزهای گرم است، که درهنگام تعریق بدن و کاهش سطح مواد و املاح معدنی فشار خون را کاهش داده و مواد معدنی ازدست‌رفته را جبران می‌نماید.

۲. جو

جوی دوسر، با فیبر و کربوهیدرات بالا، صبحانه‌ای مناسب برای قبل از شروع دویدن به حساب می‌آید. این مادۀ غذایی با قند پایین، به بدن این امکان را می‌دهد که سطح قند خود را با افزایش بسیار کند کنترل نموده و مدت زمان بیشتری انرژی جهت مسافت‌های طولانی داشته باشید.

۳. کرۀ بادام‌زمینی

کرۀ بادام‌زمینی خالص و بدون هیچگونه افزودنی منبع غنی ویتامین E، که بهترین آنتی‌اکسیدان درمیان ویتامین‌هاست، محسوب می‌شود. کرۀ بادام‌زمینی دارای چربی‌های اشباع‌نشده است، که سطح کلسترول خون را پایین نگه می‌دارد و برای سیستم ایمنی بدن و بازیابی حالت اولیۀ پس از دویدن مناسب است. پروتئین موجود در این کره باعث رشد و افزایش قدرت عضلانی می‌شود.

۴. کلم بروکلی

سبزیجات سبز منبع غنی ویتامین C هستند، که منابع غذایی مناسب برای جلوگیری از به تحلیل رفتن و گرفتگی عضلات پس از تمرینات ورزشی با شدت بالا به شمار می‌آیند. بروکلی با دارا بودن کلسیم، اسید فولیک و ویتامین K باعث استحکام استخوان‌ها و افزایش قدرت بدنی نیز می‌شود.

۵. ماست

ماست منبع غنی پروتئین و کربوهیدرات است. مصرف ماست بلافاصله پس از اتمام دویدن باعث تسریع فرآیند بازیابی حالت اولیۀ بدن و محافظت از عضلات شده و کلسیم موجود در آن باعث افزایش استحکام استخوان‌های بدن می‌شود.

۶. شکلات تلخ

شکلات تلخ با دارا بودن حداقل ۷۰٪ کاکائو باعث کاهش سطح فشار خون و کلسترول بدن می‌شود. فلاوانول‌های موجود در شکلات تلخ باعث کاهش التهاب عضلانی شده و علاوه بر مزایای فوق باعث بهبود خلق‌وخوی شما می‌شود. مصرف ۲ الی ۳ تکه شکلات تلخ به همراه مغزها اثری فوق‌العاده در تمرین عصرگاهی خواهند داشت.

۷. قهوه

براساس نتایج مطالعات، نوشیدن یک فنجان قهوه باعث بهبود عملکرد شما در تمرینات با شدت تمرینی بالا شده و کافئین موجود در قهوه باعث دویدن سریعتر و طی مسافت بیشتر می‌شود. البته به یاد داشته باشید که قهوه با افزایش میزان اورۀ بدن باعث ادرار پی‌درپی در افراد می‌شود و درنتیجه نوشیدن آن در دوی ماراتن توصیه نمی‌شود.

۸. سیب‌زمینی

سیب‌زمینی نیز همانند موز با دارا بودن منبع سرشار پتاسیم مادۀ غذایی مناسبی برای دوندگان به حساب می‌آید. کالری بالای سیب‌زمینی باعث افزایش انرژی در بدن می‌شود. ویتامین A موجود در سیب‌زمینی‌های شیرین به‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و همچنین موجب بهبود سطح بینایی، افزایش استحکام استخوان‌ها و قوی‌تر شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود.

۴.۲۰ میانگین امتیازدهی (۸۳% امتیاز) - ۱۰ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

عرفان عباس‌نژاد

در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

پاسخ دهید

پنج + 1 =