هفت عامل تأثیر گذار بر روی باروری

۰

تحقیقات نشان می‌دهند که تصمیماتی که شما در مورد تغذیۀ خود می‌گیرید، ورزش، اضطراب، و قرار گرفتن در معرض سموم می‌توانند بر روی سلامتی و باروری شما تأثیر بگذارند. به‌علاوه، این عامل‌های سبک زندگی همچنین در دورۀ بارداری بر روی سلامتی و رشد جنین شما تأثیر می‌گذارند. درحالی‌که برخی از جوانب سبک زندگی ممکن است قابل‌تغییر نباشند، بسیاری از آن‌ها برای ترقی سلامت و باروری قابل‌تغییر هستند. عامل‌های اصلی که بر روی ایجاد محیط باروری در زنان و مردان تأثیر دارند شامل موارد زیر است:

تغذیه

داشتن یک رژیم غذایی سالم از غذاهای کامل ارگانیک، مقادیر زیاد آنتی‌اکسیدان موجود در توت‌ها و رنگین‌کمانی از میوه‌ها و سبزی‌ها، اسیدهای چرب موردنیاز (مانند سالمان وحشی و روغن کبد ماهی کاد)، آجیل و دانه‌ها و پروتئین حیواناتی که از علف تغذیه کرده و ارگانیک هستند بدن شما را به‌خوبی تغذیه کرده، از هورمون‌ها و سلامت جنسی شما محافظت می‌کنند، آسیب‌های اکسیداتیو و التهاب را کاهش داده و یک سیستم سالم با عملکرد خوب می‌سازند که برای پشتیبانی از یک زندگی جدید آماده است. افزایش قدرت یکپارچگی سیستم گوارش توسط غذاهای ارگانیک یک گام اصلی برای محافظت از باروری بدن شماست. یک سیستم گوارش قوی سیستم ایمنی سالمی را ایجاد کرده و برای جذب و استفادۀ مواد مغذی موجود در غذای شما اهمیت فراوانی دارد.

کنترل وزن

وزن بدن می‌تواند تأثیرات زیادی بر روی سلامتی داشته باشد و ناباروری در افرادی که شاخص تودۀ بدنی بالاتر از ۲۵ دارند شایع‌تر است. وزن اضافی خصوصاً برای مردان می‌تواند مشکل‌ساز باشد، چراکه بافت چربی هورمون استروژن تولید می‌کند و درنتیجه می‌تواند سطح بالای تستوسترون که برای تولید اسپرم‌های با تحرک و بهتر موردنیاز است را دچار مشکل کند.

ورزش

میزان مناسبی از تمرینات ورزشی می‌تواند سطح باروری را در زنان و مردان ارتقا دهد. فعال بودن، به جریان درآوردن سیستم لنفاوی، ورزش دادن قلب، و قوی ساختن ماهیچه‌ها، همگی سلامتی را ارتقا بخشیده و درنتیجه به بدن هماهنگی می‌بخشند آن را برای بارداری و بزرگ کردن جنین آماده می‌سازند.

عوامل استرس‌زای ذهنی و جسمی

درحالی‌که استرس به نظر اجتناب‌ناپذیر می‌آید (خود مسئلۀ ناباروری هم می‌تواند استرس‌زا باشد)، بهتر است که راه‌هایی را پیدا کنید که استرس شما را کنترل کرده و اجاره ندهند شما را از پای درآورد. درواقع، تحقیقات نشان می‌دهند که باروری موفقیت‌آمیز تخمک زنان در زنانی که استرس زیادی دارند و روشی برای کنترل آن نیافته‌اند به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

سیگار کشیدن، قهوه و الکل

هر سیگار دارای بیش از ۴۰۰۰ مادۀ شیمیایی بوده و با بسیاری مشکلات سلامتی مرتبط است. سیگار کشیدن تأثیرات منفی بر روی DNA اسپرم در مردان دارد و ممکن است عملکرد تخمدان، سطح هورمون‌ها و قاعدگی در زنان را کاهش دهد.

استفاده از دارو و مواد مخدر (تجویزشده یا تفریحی)

تأثیر همۀ  داروها بر روی باروری آزمایش نشده است، اما بعضی مثال‌ها از داروهای داروسازی که می‌توانند تأثیر منفی بر روی باروری بگذارند شامل آنتی‌بیوتیک‌ها، ضدافسردگی‌ها، داروهای ضد روان‌پریشی،ضد تشنج،ضد فشارخون،مواد مخدر،و حتی غیراستروئیدی ضدالتهابی مانند ادویل می‌شوند. تحقیقات بر روی تأثیر مواد مخدر بر باروری به تعداد کافی انجام‌نشده است، اما مواد مخدر رایج، مانند شاهدانه یا کوکائین، تأثیرات منفی بر روی هورمون‌ها، توانایی اسپرم برای حرکت در لولۀ رحمی، و تولید اسپرم دارد. شاهدانه‌ها رشد مغز و سیستم عصبی را به هم می‌ریزند و جنین را در آینده در معرض مشکلات و بیماری عصبی قرار می‌دهند. دوری جستن از تمامی داروهای نسخه‌ای و مخدرهای تفریحی (حتی قهوه، چای و الکل) به بدن شما اجازه می‌دهد که سطح بهینۀ هورمون را حفظ و یک نظام باروری قوی ایجاد کرده، و درنتیجه از باروری پشتیبانی کند.

قرار گرفتن در معرض سموم در خانه و محل کار

آلودگی هوا، شوینده‌ها، آفت‌کش‌ها، محصولات مراقبت شخصی، قرارگرفتن درمعرض فلزات سنگین، قطعات پلاستیکی مانند فتالات و BPA و ظروف تفلون می‌توانند به ناباروری مرتبط باشند. مواد شیمیایی مسموم در محیط ممکن است به التهاب و آسیب به DNA اسپرم، تغییر سطح هورمون‌ها و مشکلات تنظیم عوامل وزن و سوخت‌وساز بدن منجر شود. درنتیجه، مهم است که از محصولات غیر سمی برای خانه و استفادۀ شخصی استفاده شود، از غذاهای ارگانیک عاری از آفت‌کش‌ها استفاده شود، بدنقبلازتلاشبرایبارداری پاک شود، تمامی آمالگام ها پاک شوند، آب پاکیزه نوشیده شود و از اشعۀ EMF ساطع‌شده از Wi-Fi و تلفن‌های همراه دوری شود.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۲ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

زهرا عبدالشاه

هم‌اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه شهید بهشتی است.

پاسخ دهید

هشت + 2 =