هفت قدم تا بهسازی شخصیت

۰

طبیعت یا خلق‌وخوی خود را چگونه توصیف می‌کنید؟ اگر خود را همانند اکثر افراد می‌یابید، جواب این سوال سخت خواهد بود. خلق‌وخوی شما بخش پیچیده‌ای از ساختار وجودی شماست که «شخصیت» نامیده می‌شود. در این مطلب، برایان ترسی، سخنران و نویسندۀ مشهور، در مورد ابهام شخصیتی توضیح می‌دهد و به شما راهکارهایی را ارائه می‌کند تا بتوانید شخصیت قابل‌احترامی را در خود پرورش دهید.

۱. در مورد ارزش‌های والای خود تصمیم بگیرید.

شخصیت شما به میزانی است که شما زندگی خود را با ارزش‌های والا هماهنگ می‌کنید. کسی که فاقد شخصیت است ارزش‌های والا، همچون صداقت و راستی، را فدای امور پوچ و سطحی می‌کند. کشش باطنی شما به آن‌چه که باور به درستی آن دارید تعیین‌کنندۀ این اصل است که در این لحظه تبدیل به چه فردی شده‌اید.

۲. «برتری» را برای خود معنی کنید.

در این‌جا، یک تعریف مناسب از «برتری» آورده شده است: «من برای انجام هر کاری استانداردهای بالایی تعیین می‌کنم. در هر موقعیتی و تحت هر شرایطی، بیشترین تلاشم را می‌کنم وهمواره سعی می‌کنم تا در کار و روابط خود بهتر باشم.»

۳. فعالیت‌های خود را سازمان‌دهی کنید.

درک درستی از ارزش‌های والای خود داشته باشید و برای فعالیت‌های خود یک اصل نظم‌دهی ترتیب بدهید. استانداردی تعیین کنید که به‌وسیلۀ آن بتوانید اخلاق خود را ارزیابی کرده و چارچوبی را ایجاد کنید که در قالب آن بتوانید تصمیم‌گیری‌های درست داشته باشید.

۴. تصمیم بگیرید که برای خانوادۀ خود چه می‌خواهید.

اگر خانواده برای شما از ارزش زیادی برخوردار است، تصمیم بگیرید که این ارزش همانند چیست: «نیازهای خانوادۀ من بر تمام دغدغه‌های زندگیم برتری دارد. هرزمان مجبور به انتخاب بین شادی خود، سلامتی یکی از اعضای خانوادم یا موارد دیگر باشم، خانواده‌ام حرف اول را می‌زند.»

۵. متمرکز باشید.

از این لحظه به بعد، انتخاب آسان می‎شود. اگر خانواده یکی از ارزش‌های شماست، پس در جایگاه اول قرار می‌گیرد و تا زمانی که نیازهای خانوادۀ خود را به‌طور کامل برآورده نکرده باشید، دست به انجام فعالیت‌های دیگر با ارزش‌های کمتر نخواهید زد.

۶. شخصیت خود را بسازید.

 ایدۀ طبقه‌بندی ارزش‌ها شما را قادر می‌سازد که شخصیت خود را بسازید و به آن شکل دهید. زمانی که ارزش‌ها، اهداف و زندگی درونی و بیرونی‌تان هم‌سطح باشند، حس خوبی به شما دست می‌دهد و خودباوری و اعتماد‌به‌نفس شما افزایش می‌یابد. سازگاری بین ارزش و اهدافتان به شما این شجاعت را می‌دهد که در تصمیم‌گیری‌ها و انجام امور خود به‌خوبی عمل کنید.

۷. عمل کنید.

شرح واضحی از ارزش‌های والای خود بنویسید. از این نقطه به بعد، سعی کنید همواره در هماهنگی کامل با ارزش‌های تعریف‌شدۀ خود زندگی کنید. نکتۀ کلیدی برای ساختن شخصیت همین است!

۳.۲۲ میانگین امتیازدهی (۶۶% امتیاز) - ۹ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

رویا جعفری

فارغ‌التحصیل کارشناسی رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه سراسری ارومیه، هم‌اکنون مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

پاسخ دهید

سی پنج ÷ = 7