چرا نمی‌توانیم وزن خود را کاهش دهیم (قسمت اول)

۱

می خواین وزن کم کنین؟ چندین بار سعی کرده‌این اما به دلایلی تغییری نمی‌بینین!؟ درسته، وزن کم کردن به این سادگی‌ها نیست. درحقیقت، بدن ما زرنگتر از ماست و اگه سعی کنیم به اون کلک بزنیم، ممکنه چاقتر هم بشیم! اما نگران نباشین و امیدتون رو از دست ندین. ممکنه چیزای ساده‌ای باشه که شما ازشون غافل شدین که می‌تونن کمک بکنن خیلی زود شاهد اثرات سلامت‌بخش و موندگاری باشین. در  این مطلب، به ۳ نکته راجع به این موضوع اشاره می‌کنیم:

۱. نمی‌دونین چه‌مقدارغذا می‌خورین

اولین سوالی که هرکس که بخواد وزن کم کنه ازش می‌پرسم اینه که آیا هرچیزی رو که میخوری یادداشت می‌کنی؟ اکثراً جواب منفی میدن. خوب اگه شما جواب این سوال رو نمی‌دونین پس چه‌طور می‌فهمین کالری مصرفیتون زیاده یا کم؟ درواقع، شما و اکثر مردم مقدار کالری مصرفیتون رو نمی‌دونین یا دست‌کم میگیرین. زیاد خوردن به این معنیه که بدن شما نمی‌تونه کالری مورد نیاز رو بسوزونه تا وزن کم کنین. اما کم خوردن هم می‌تونه حالت اصطلاحاً «بخور و نمیر» رو به‌همراه داشته باشه، که باعث می‌شه بدنتون چربی‌های ناخواسته رو برای روز مبادا ذخیره کنه. هیچ‌یک از این دو روش برای وزن کم کردن روش ایده آلی نیست. شما می‌تونین از نرم‌افزارهای کالری‌شمار استفاده کنین که میزان کالری مصرفی روزانتون رو ثبت می‌کنن و دیدی جامع‌تر از وضعیتتون بهتون می‌دن.

۲. به اندازۀ کافی فعال نیستین

ممکنه شما ۵-۶ روز در هفته یک ساعت روزانه ورزش کنین، اما ۲۳ ساعت باقیمونده چه‌طور؟ البته که حدود ۸ ساعتش رو هم در روز می‌خوابیم و کنترلی روش نداریم. فعالیت‌هایی که در روز انجام می‌دین یا نمی‌دین ممکنه مانع وزن کم کردن شما باشه. اکثر ما حتی اگه دائم ورزش کنیم، احتمالاً پشت‌میزنشین هم هستیم چون به‌خاطر شغلمون مجبوریم کل روز رو پشت کامپیوتر یا ماشین بنشینیم. بعضی از فعالیت‌ها هم هستن که موقع انجام‌دادن اون‌ها انرژی می‌سوزونین، مثل تمیزکردن خونه، راه‌رفتن یا حتی یه لیوان آب برداشتن. اگه واقعاً دنبال وزن کم کردن هستین، باید مقدار فعالیتتون رو برآورد و ارزیابی کنین. بنابراین، شما میتونین یک مچ‌بند یا ساعت هوشمند که قابلیت فعالیت‌سنجی هم داره رو تهیه کنین. این مچ‌بندها می‌تونن با نرم‌افزارهای گوشی‌های هوشمند هم هماهنگ شن تا از توی گوشی‌تون هم اون‌ها رو کنترل کنین. حتی خیلی از گوشی‌های هوشمند نرم‌افزارهای مشابهی رو دارن که می‌تونین گوشیتون رو بذارین توی جیبتون و ازشون استفاده کنید. قدم هاتون رو بشمرین و برای رسیدن به هدف دلخواه‌تون تعداد گام‌هاتون رو افزایش بدین.

۳. ممکنه کیفیت خوابتون خیلی پایین باشه

خواب عاملیه که اکثر افراد اون رو برای وزن کم کردن دست‌‌ کم می‌گیرن. هنگامی که شما میخوابین، بدنتون هورمونی رو تولید می‌کنه، که علاوه بر بهبود بخشیدن به وضعیت بدنتون، موجب سوزاندن چربی هم می‌شه. کمبود خواب می‌تونه عملکرد کلی هورمونی بدن، میزان قند خون، انرژی و توانایی برای انتخاب غذای سالم را هم تحت تاثیر قرار بده. تا حالا شده که خیلی خسته باشین و درعین‌حال احساس گرسنگی زیادی کنین؟ برای من که پیش اومده. بنابراین، شما باید هر شب در یک زمان مشخصی به رختخواب برین. پیشنهاد من ساعت ۱۰ شبه، زمانی که بدنتون با ترشح هورمون‌هایی شما رو برای یک خواب راحت آماده می‌کنه. اگه این کار براتون سخته، نیم ساعت قبل، یعنی مثلاً ساعت ۹:۳۰، ساعتتون رو برای یادآوری کوک کنین و دور از هرگونه تکنولوژی و اینترنت، یک لیوان چای سبز بنوشین و استراحت کنین.

برای خواندن یا گوش‌دادن به موارد بعدی، می‌توانید به قسمت دوم مراجعه کنید.

۴.۳۳ میانگین امتیازدهی (۸۶% امتیاز) - ۱۲ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

شکیبا غیاثی

کارشناس رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی (دانشگاه شهید بهشتی) است.

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

5 × = پانزده