پنج نکته برای محافظت از پوست

۰

حتی اگر برای محافظت عمیق و دقیق از پوست خود وقت زیادی ندارید، حتماً می‌دانید که محافظت کردن از آن تا چه میزان اهمیت دارد. درواقع، محافظت از پوست یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سبک زندگی هر فرد است. در این مقاله، با ۵ نکتۀ ساده اما مؤثر در محافظت از پوست آشنا می‌شویم.

۱. از پوست خود در مقابل خورشید محافظت کنید.

یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که به‌وسیلۀ آن می‌توانید از پوست خود محافظت کنید دوری‌کردن از تابش خورشید است. کسانی که در طول زندگی خود مدام در معرض تابش خورشید قرار می‌گیرند، چروک بیشتر،  لک و سرطان پوست در انتظارشان است. برای محافظت خود از نور خورشید، می‌توان از موارد زیر بهره برد:

  • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
  • در ساعات بین ۱۰ تا ۱۲ سکونت خود را در سایه قرار دهید.
  • از لباس‌هایی که قابلیت محافظت‌کردن از پوست شما را دارند، مانند کلاه لبه‌دار و لباس‌هایی بارنگ روشن و آستین‌های بلند استفاده کنید.

۲. سیگار نکشید.

سیگار باعث می‌شود پوستتان پیرتر به‌نظر برسد و زودتر چروک شود. سیگار آن دسته از رگ‌های خونی را که در لایۀ بیرونی پوست قرار دارند  باریک‌تر می‌کند و باعث می‌شود جریان خون در آن‌ها کاهش پیدا کند. درنتیجه، اکسیژن و مواد غذایی کمتری به پوست می‌رسد.

سیگار همچنین به کلاژن و الاستین، یعنی فیبرهایی که به پوست شما قوام و انعطاف می‌بخشند، آسیب می‌رساند. هم‌چنین، حالت‌هایی که در چهرۀ شما پدیدار می‌شود، مانند جمع‌کردن لب‌ها برای به داخل کشیدن دود و تنگ کردن چشم‌ها به هنگام بیرون دادن آن باعث به وجود آمدن چروک زودرس می‌شود.

۳. با پوست خود به‌آرامی رفتار کنید.

زیاد در حمام نمانید. آب داغ و دوش طولانی می‌تواند با از بین بردن چربی‌های روی پوست باعث آسیب رسیدن به پوست شما شود. از استفاده از صابون‌های قوی اجتناب کنید. به هنگام اصلاح مراقب باشید و حتماً پوست خود را پس از حمام به‌خوبی خشک‌ کنید. اگر جنس پوست شما خشک است، حتماً از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید.

۴. رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم به شما کمک می‌کنند زیباتر و سالم‌تر باشید و احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. حتماً در رژیم غذایی خود مقدار زیادی میوه و سبزی بگنجانید. یادتان باشد رژیم‌هایی که غنی از ویتامین ث هستند و چربی کمی دارند به شما کمک می‌کنند پوست جوان‌تر و شاداب‌تری داشته باشید.

۵. استرس خود را مدیریت کنید.

استرس می‌تواند، در صورت کنترل نشدن، پوست را حساس کند و معمولاً باعث جوش‌های بزرگ و کوچک، آکنه و مشکلات دیگر می‌شود. برای داشتن پوست سالم یاد بگیرید استرس خود را مدیریت کنید. مدیریت استرس نتایج حیرت‌انگیزی برای شما به دنبال خواهد داشت.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۲ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

پنجاه شش − پنجاه چهار =