پیاده‌روی یا دویدن؟

۰

چه پیاده‌روی کنید و چه بدوید، برای بدنتان مفید است. اما اگر قصد رسیدن به هدف خاصی در تناسب ‌اندام، مانند کاهش وزن، را دارید، ممکن است یکی از این دو بهتر از دیگری باشد. دویدن شرط لازم تناسب‌ اندام است؛ رازی است برای کاهش وزن، کاهش استرس و خواب بهتر. اما پیاده‌روی چطور؟ ورزش نرمی که زمانی بقراط آن را «بهترین داروی بشر» نامید. به این ترتیب، این دو ورزش به‌نوعی باهم برابری می‌کنند.

•  برای تناسب ‌اندام روزانه

دویدن، بر خلاف مزیت‌هایش، ورزش خیلی موثری است که می‌تواند برای بدن سخت باشد. پاهای دوندگان بیش از ۱۰۰ تن نیروی موثر را در هر مایل جذب می‌کند. کارشناسان، برای تضمین سلامتی در دراز مدت، بیش از پنج دوی متوسط در هفته را پیشنهاد نمی‌کنند، چراکه هنگام دویدن تنها یک پا را روی زمین نگه می‌داریم. پیاده‌روی برای بدن نرم‌تر است.

پیشنهاد: اگر نگران آسیب­ هستید (یا این­که قبلاً آسیبی دیده‌اید)، پیاده‌روی را رها نکنید. ۲۰ تا ۷۰ درصد احتمال آسیب‌دیدن برای دوندگان وجود دارد. درحالی­که این رقم برای پیاده‌روی تنها ۱ تا ۵ درصد است.

•  برای کاهش وزن

محاسبه‌ای ساده ثابت می‌کند که این بار دویدن برنده است. اگر وزنتان ۷۲ کیلوگرم است، یک ساعت پیاده‌روی سریع تقریبا ۳۰۰ کالری می‌سوزاند. اگر همان زمان را آهسته بدوید، دو برابر آن، یعنی ۶۰۰ کالری، می‌سوزانید. تحقیق شش‌ساله بر روی بیش از ۴۵۰۰۰ نفر نشان داده که حتی هنگامی­که افرادی که پیاده‌روی می‌کنند از نظر زمانی دو برابر ورزش می‌کنند، باز هم دوندگان بیش‌تر وزن کم می‌کنند. بااین‌وجود، محققان اشاره می‌کنند که هر دو ورزش کمک می‌کنند تا شرکت‌کنندگان شاخص توده بدنی (بی‌ام‌آی) خوبی داشته باشند.

پیشنهاد: اگر آماده هستید تا یک برنامۀ منظم دویدن را شروع کنید، سعی کنید از پیش برای خود برنامه‌ریزی کنید.

•  برای کنترل اشتها

تا حالا برایتان پیش آمده است که بعد از ورزش کمتر احساس گرسنگی کنید؟ طبق تحقیقی در این زمینه، توضیح علمی برای این قضیه وجود دارد. سطح هورمون‌های تنظیم‌کننده اشتها هنگام ورزش افزایش پیدا کرده و جلوی گرسنگی را می‌گیرد. این تحقیق اشتهای افرادی که دویدند یا پیاده‌روی کردند را با اشتهای افرادی که یک ساعت بی‌تحرک نشسته بودند مقایسه کرد. دوندگان بعد از افرادی که پیاده‌روی کرده بودند کمترین کالری را دریافت کردند. از طرف دیگر، شرکت‌کنندگان بی‌تحرک خیلی گرسنه بودند: تقریبا ۳۰۰ کالری بیش از آن‌چه سوزانده بودند دریافت کردند.

پیشنهاد: اگر هدفتان جلوگیری از پرخوری است، دویدن موثرترین راه است. فقط فراموش نکنید که آب بنوشید و غذاهای سرشار از پروتئین مصرف کنید.

•  برای سلامتی عمومی

اگر صرفاً می‌خواهید سالم بمانید، پیاده‌روی هم می‌تواند مانند دویدن خوب باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که با صرف سطح انرژی یکسان پیاده‌روی و دویدن به‌طور مشابهی خطر بیماری قلبی، فشارخون بالا و دیابت را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد: به برنامۀ روزانۀ خود نگاهی بیندازید. آیا فرصتی برای گنجاندن ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پیاده‌روی به این برنامه وجود دارد؟ حتما وجود دارد. می­توانید از ایده‌های زیر کمک بگیرید:

  • سر کار خود، برخی جلسات غیررسمی خود را درحال پیاده‌روی برگزار کنید.
  • تا ایستگاه اتوبوس پیاده بروید. (جایزه: درصورت رانندگی نکردن، محیط زیست نیز از شما تشکر می‌کند.)
  • ماشین خود را دورتر از محیط کار، مدرسه، محل خرید و غیره پارک کنید.
  • حساب تعداد قدم‌هایتان را داشته باشید و هر روز ۱۰۰ قدم به آن اضافه کنید. برنامه‌های جدید تناسب‌ اندام این کار را خیلی آسان می‌کنند.

۳.۸۶ میانگین امتیازدهی (۷۷% امتیاز) - ۷ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

مژگان سلمانی

کارشناس‌ارشد زبان انگلیسی (مطالعات ترجمه) از دانشگاه علامه طباطبایی است و درزمینۀ ترجمۀ همزمان، ویراستاری انگلیسی و تدریس در دانشگاه نیز فعالیت می‌کند.

پاسخ دهید

− 4 = سه