پیشرفت در زندگی به کمک نوشتن

۰

تابه‌حال به نوشتن فکر کرده‌اید؟ نوشتن یکی از راه‌هایی است که می‌تواند باعث پیشرفت شما در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌تان شود. هرکسی نظری دربارۀ نوشتن دارد. راه‌هایی که می‌توانند در مسیر پیشرفت شما را سریع‌تر به مقصد برسانند بسیارند و نوشتن تنها یکی از آن‌هاست. گاهی اوقات تلاش‌های ما برای این‌که از زندگی شخصی و شغلمان عقب نیفتیم باعث استرس زیادی می‌شوند. همۀ ما گاهی به استراحت احتیاج داریم و حتی زمانی که خستگی به اوج می‌رسد، ممکن است احساس سرخوردگی و شکست کنیم. نوشتن یکی از راه‌های بی‌نظیر برای گذراندن وقت استراحت و جلوگیری از به وجود آمدن این احساس‌هاست. درواقع، نوشتن یکی از آن فعالیت‌های بسیار باارزشی است که می‌تواند زندگی ما را دگرگون کند، زیرا:

۱. نوشتن دانش ما را زیاد می‌کند

در فرآیند نوشتن، ما توانایی‌ها و دانش خود را دوباره می‌سنجیم و مدام در حال ارزیابی آن‌ها هستیم. وقتی دربارۀ یکی از مسائلی که تبحری در آن داریم می‌نویسیم، آن را از ابعاد گوناگون می‌بینیم و بهتر متوجه نقاط ضعفمان در مورد موضوع موردنظر می‌شویم.

۲. نوشتن روزانه باعث می‌شود فرآیند تفکر ما تصفیه شود

افکار مهم ما طی نوشتن منظم می‌شوند و از شر افکار مزاحم و اضافی خلاص می‌شویم. در طول نوشتن، همواره یاد می‌گیریم چگونه به روش‌های مختلف ذهن خود را منظم کنیم.

۳. نوشتن تفکر انتقادی ما را تواناتر می‌کند

جملات را که کامل می‌کنیم، مدام به ساختارشان و ساختار کلی متن توجه نشان می‌دهیم. به‌تدریج یاد می‌گیریم ایده‌ای که در ذهنمان وجود دارد به‌طور منظم گسترش دهیم و آن را روی کاغذ بیاوریم. تمرین مداوم باعث توانمندتر شدن تفکر انتقادی در ما می‌شود.

۴. نوشتن برای مغز مانند ورزش کردن است برای بدن

هرچه بیشتر ایده‌هایمان را گسترش دهیم و روی کاغذ بیاوریم، ذهنمان را تواناتر می‌کنیم. با گذر زمان و نوشتن روزانه، آرام‌آرام به فرد باهوش‌تری تبدیل می‌شویم.

۵. نوشتن حافظۀ ما را بهتر می‌کند

از دیدگاه علم، نوشتن تأثیر بسیار زیادی بر روی حافظه می‌گذارد. علت این تأثیر رابطۀ نزدیک نوشتن با سازوکار حافظۀ انسان‌هاست.

۶. نوشتن زبانمان را زیباتر می‌کند

هنگامی‌که می‌نویسیم، خود را از طریق زبان به نمایش می‌گذاریم. تمرین بیشتر کمال می‌آورد و در این مورد، نوشتن شیوۀ بیانی ما را به‌شدت ارتقا می‌بخشد و سبب می‌شود، چه در نوشتن و چه در سخن گفتن، فرد متبحری شویم.

۷. نوشتن به شما آرامش می‌بخشد

نوشتن یکی از فعالیت‌های آرام‌بخش و ضد استرس است که ما را آرام می‌کند. نوشتن درواقع باعث می‌شود احساسات انباشته‌شده در ما رها شوند و در آخر حال بهتری داشته باشیم.

بیایید کمی وقت برای قلم و کاغذ کنار بگذاریم. نوشتن قطعاً حال ما را بهتر، و ما را باهوش‌تر و خلاق‌تر می‌کند.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۴ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

43 − = سی هشت