«چرا»، زمینه‌ساز حرکت به‌سوی هدف

۰

یکی از بهترین دیالوگ‌های فیلم آپولو ۱۳ را اد هریس، که در فیلم نقش فرمانده عملیات ناسا را بر عهده دارد، خطاب به فضانوردانی می‌گوید که در شرایط بسیار سختی گیر افتاده‌اند: «شکست در بین گزینه‌های پیش روی شما نیست.»

فضانوردان و کارمندان ناسا در این فیلم هدف بسیار بزرگ و واضحی دارند: آن‌ها می‌دانند «چرا» در این شرایط هستند و «چرا» دارند کارهایی را که مشغول انجام دادنشان هستند انجام می‌دهند. این «چرا» به معنی داشتن توضیحی واضح و روشن برای کارهایی است که می‌کنیم.

همۀ ما هدف یا هدف‌هایی، چه کوچک و چه بزرگ، داریم که رسیدن به آن‌ها به شکل دغدغه‌ای اصلی در زندگی ما درمی‌آید. این دغدغه را چگونه باید مرتفع کنیم؟ اگر بدانیم چرا هدف خاصی داریم و مقصودمان از کارهایی که می‌کنیم چیست، به «چگونه»، یعنی به راه‌حل، دست می‌یابیم.

در میان تمامی اقشار جامعه و گروه‌های گوناگون مردم، وقتی کسی به موفقیت بزرگی دست پیدا می‌کند، همه بر این اتفاق‌نظر دارند که این فرد انسان متمرکزی بوده است و عزمی قوی و راسخ داشته است. مسئله این است که این ویژگی‌ها و بسیاری از ویژگی‌های دیگر آدم‌های موفق از «چرا»ی زندگی‌شان می‌آید. آن‌ها هدف واضح و مشخصی دارند و چون می‌دانند که چرا کار خاصی را دارند انجام می‌دهند، زودتر به راه‌حل مسائل پیش رویشان می‌رسند.

یکی از دوستان چند وقت پیش به من گفت بهترین و تأثیرگذارترین سخنرانی زندگی‌اش را از زبان همسرش شنیده و این سخنرانی تنها ۳ کلمه بوده است: «عزیزم، من باردارم.» او می‌گوید تأثیر این جمله آن‌قدر عمیق بود که ناگهان دلیل تمام‌کارهایش برای او واضح شد. او به یک چرای بزرگ و باارزش در زندگی‌اش رسیده بود و تمام تلاش‌هایش جریان و مسیر واضحی پیدا کرده بود.

بیایید از یک زاویۀ دیگر به ماجرا نگاه کنیم. کسانی که مقصود و هدف واضحی را در زندگی دنبال می‌کنند به قایقی می‌مانند که در تلاطم دریا به‌طرف مقصد خود پیش می‌رود و بالاخره دیر یا زود به آن می‌رسد. از طرف دیگر، کسانی که بی‌هدف در زندگی پرسه می‌زنند به قایقی می‌مانند که جریان و تلاطم دریا آن‌ها را به هر جا که بخواهد خواهد برد.

شکست یکی از گزینه‌ها نیست. هیچ‌وقت نبوده است. کسانی که به موفقیت می‌رسند عزم محکمی داشته‌اند و تلاش بسیاری کرده‌اند. انرژی لازم را این افراد از هدفی که در سر داشته‌اند گرفته‌اند.

از امروز آغاز کنید و مدام این سؤال را از خودتان بپرسید: چه چیز هرروز صبح مرا از خواب بیدار می‌کند؟ چه چیز مرا به جلو می‌راند؟ چه چیز مرا وا می‌دارد از حرکت نایستم و به رفتن ادامه دهم؟ چرای زندگی خود را پیدا کنید. شکست یکی از گزینه‌های پیش روی شما نیست.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۲ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

ده × 1 =