چند راه برای داشتن ناخن‌های سالم‌تر

۰

ناخن‌ها بیانگر سلامت اشخاص است و خوشبختانه مراقبت از ناخن‌ها بسیار ساده و ارزان است. چنانچه ناخن‌هایتان در شرایط نامطلوبی قرار داشته باشند، می توانید با یک نگاه دقیق آن را تشخیص دهید. بسیاری از مردم اهمیت مراقبت از ناخنها را نادیده می گیرند، چراکه از اهمیت آن‌ها ناآگاه‌اند. عدم استفاده از محصولات مضر برای ناخن، درمانهای منظم و آگاه بودن از چگونگی رفتار با ناخن‌هایتان به شما کمک می‌کند تا از سلامتی خود لذت ببرید. آیا ناخن‌های شما سالم هستند یا نیاز به توجه بیشتری دارند؟

در این‌جا به ۱۰ مورد بسیار مهم اشاره خواهیم کرد:

۱. خشک و تمیز نگه داشتن ناخن‌ها

اگر ناخن‌های شما خیس و مرطوب هستند، به مرور زمان شروع به ضعیف شدن می‌کنند. چنان‌چه این وضعیت به طور مداوم ادامه یابد، منجر به عفونتهای قارچی شده، که در صورت عدم آگاهی از این مشکل به مشکلات جدی‌تر ختم خواهد شد. درنتیجه، پس‌از شستشو، حتما دست‌ها را با حولۀ شخصی خشک کرده، چراکه قارچ در محیط مرطوب به‌سرعت رشد می‌کند. پس با رعایت بهداشت فردی از بروز عفونت‌ها جلوگیری کنید.

۲. شستن مرتب دست‌ها

شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون حائز اهمیت است، چراکه آلودگی و غذاهای جمع شده زیر ناخن را پاک می‌کند. رعایت کردن بهداشت فردی باعث رفاه شخصی می‌شود، که در غیراینصورت، ناخن‌های کثیف از طریق دهان ناقل باکتری به بدن می‌شوند.

۳. برنامۀ درمانی مرتب برای ناخن‌ها

درصورتی‌که به‌طور مرتب  توسط روغن کوتیکول، مرطوب کننده و برق ناخن از ناخن‌ها مراقبت کنید و بین هر بار لاک زدن وقفه‌ای ایجاد کنید، آسیب ناشی از لاک کمتر خواهد شد. فراموش نکنید که استفاده زیاد از هرچیز مضر است.

۴. از محصولات آسیب زننده استفاده نکنید!

استون پاک کردن لاک را بسیار آسان می‌کند، در حالی‌که روغن محافظت کننده ناخن را نیز از بین می برد و سطح آن را خشک می کند. از پاک‌کننده‌های بدون استون استفاده کنید. البته بسیاری از لاک‌ها حاوی مواد آسیب‌زننده‌ای چون  تولوئن، سولفانامید و فرمالئید هستند، پس در انتخاب لاک خود به برچسبی که حاکی از عدم وجود این سه مواد شیمیایی است توجه کنید.

۵. استفاده از مرطوب‌کننده

علاوه بر استفاده از لاک‌های مناسب، باید توجه داشت که پاک‌کننده‌های لاک خشکی ناخن را تسریع می‌کنند، که این نشانۀ خوبی نیست. بسیاری از مردم با مشکل شکنندگی ناخن مواجه‌اند، که باعث لب‌پر شدن، پوست‌پوست شدن و شکنندگی می شود. راه حل این مسئله استفاده از مرطوب‌کننده است.

۶. بیوتین

کسانیکه در رژیم غذایی خود از ویتامین B استفاده کنند دیگر نیازی به مصرف مکمل‌های غذایی برای تقویت ناخن ندارند. بیوتین راه حل فوق العاده‌ای برای کسانی است که ناخن‌های ضعیف و شکننده‌ای دارند، مخصوصا اگر در رژیم غداییتان مصرف زردۀ تخم مرغ و گندم برایتان ممنوع شده است، چراکه این دو منبع غذایی منابع طبیعی هستند که بیوتین بدن را تامین می‌کنند.

۷. ناخن جویدن را ترک کنید.

یک راه برای ترک این عادت طراحی ناخن یا لاک زدن است. سعی کنید از رنگ‌های شفاف استفاده کنید.

۸. پوست اطراف ناخن خود را هرگز نچینید!

این عمل باعث باز شدن منافذ و ورود باکتری و عفونت به بدن می‌شود.

۹. از دستکش ظرفشویی استفاده کنید.

آّب و صابون به همان اندازه که باعث خشکی پوست می شود تاثیر منفی بر جنس ناخن نیز دارد. پس در طول شستن ظرف‌ها، از دستکش استفاده کنید تا ناخن‌هایتان را در معرض آسیب قرار ندهید.

۱۰. عفونت را جدی بگیرید.

چنان‌چه از بیماری دیابت رنج می برید یا سیستم ایمنی بدنتان ضغیف است، عفونت ناخن را جدی بگیرید، چراکه منجر به مشکلات جدی می‌شود. چک کردن سلامت ناخن‌ها به شما کمک می‌کند تا بازسازی و درمان آن‌ها را سریع‌تر شروع کنید و از به وجود آمدن درد و مشکلات جلوگیری کنید. بیشتر از قبل به ناخن‌های خود توجه کنید زیرا عدم مراقبت از این اندام‌های حیاتی می‌تواند بدن شما را به دردسر اندازد.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۸ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

نازآفرین زنوبی

كارشناس آموزش زبان انگليسي و فناوري اطلاعات و ارتباطات، با سابقۀ بيش از ٦ سال تدريس زبان انگليسي در آموزشگاههاي برتر اصفهان و تهران، هم‌اكنون در ششمين مركز IELTS ايران (تحت نظر وزارت علوم و تحقیقات) مشغول به تدريس است.

پاسخ دهید

+ 9 = چهارده