چند راه برای مراقبت از پوست

۰

پوست خشک یا شل، پوستی که روزنه‌هایش روز به روز بیشتر به چشم می‌آید و با گذر زمان چروک می‌شود مشکلی است که خانم‌ها اغلب اوقات از آن گلایه می‌کنند. مهم است که بدانیم چگونه مراقب پوست خود باشیم. هرچه زودتر این مراقبت هدفمند را آغاز کنیم، پوستمان به مدت طولانی‌تری جوان خواهد ماند و حتی در سنین بالا هرگز درخشش و لطافت خود را از دست نخواهد داد. برای مراقبت از پوست، چند راه وجود دارد که ربطی به سن و سال و وضع کنونی پوست نداشته و در هرزمانی می‌توان از آن‌ها بهره جست. در این مطلب، تعدادی از آن‌ها را مرور می‌کنیم:

آب زیاد بنوشید.

بیشتر ما فراموش می‌کنیم در طول روز به‌قدر کافی آب بنوشیم. کم آب شدن بدن علاوه بر مضراتی که برای قسمت‌های مختلف بدن ما دارد، پوست را خشک و آسیب‌پذیر می‌کنند. پوست ما به اکسیژن و آب کافی احتیاج دارد و آب لازمۀ حیات پوست است. کم‌آبی مداوم بدن باعث پدیدار شدن هر چه سریع‌تر آثار سالخوردگی مانند چروک و شل شدگی پوست می‌شود.

پوستتان را مرطوب نگه دارید.

نوشیدن آب کافی به رطوبت طبیعی پوست کمک می‌کند. اما بهتر است مستقیماً نیز پوستمان را مرطوب نگه‌داریم. خشکی پوست یکی از مشکلات رایجی است که بیشتر مردم با آن دست‌به‌گریبان هستند. تمیز کردن پوست و در معرض باد قرار گرفتن ازجمله مواردی هستند که پوست را خشک می‌کنند. از مرطوب‌کننده های بدون چربی استفاده کنید تا چربی‌ها روی پوستتان جمع نشوند.

برای مراقبت از پوستتان برنامۀ روزانه داشته باشید.

با این ‌همه حساسیتی که روی سالم نگه داشتن پوست داریم و با توجه به این‌که پوستمان در معرض آلودگی‌های زیادی قرار دارد، بهتر است وقتی را در طول روز برای مراقبت‌های ویژه از آن کنار بگذاریم. این برنامۀ ثابت مانند رژیم غذایی اهمیت بسیاری در حفظ سلامتی پوست خواهد داشت و بسیاری از مراقبت‌های ویژه را به عادت تبدیل خواهد کرد.

فعالیتتان را زیاد کنید.

ممکن است تعجب‌برانگیز باشد، اما ورزش کردن پوستتان را سالم و شاداب نگه می‌دارد. وقتی ورزش می‌کنید سرعت گردش مایعات بدن زیاد می‌شود و فعالیت‌های زیر پوست با شدت بیشتری ادامه می‌یابند. این امر در درازمدت سبب داشتن پوستی محکم‌تر و درخشان‌تر می‌شود.

خود را در معرض آفتاب قرار دهید.

وجود ویتامین د در حفظ سلامتی پوست اهمیت زیادی دارد. برای دریافت این ویتامین بهتر است وقت مناسبی را در طول روز برای آفتاب گرفتن اختصاص دهیم یا حداقل برای دقایقی خود را در معرض آفتاب قرار دهیم. البته برای دوری کردن از آسیب‌های اشعۀ فرابنفش، بهتر است از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنیم.

۳.۲۵ میانگین امتیازدهی (۶۸% امتیاز) - ۴ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

یک × = نه