کمتر سیب‌زمینی سرخ‌شده بخوریم

۰

در مقاله‌ای مشابه، تحت عنوان «کنترل هوس خوردن سیب‌زمینی سرخ‌شده»، به روش‌هایی برای مبارزه با هوس خود پرداختیم و در این مقاله پیشنهادهای تکمیلی برای کاهش مصرف این غذای وسوسه‌برانگیز را ارائه می‌کنیم.

۱. کوچک‌ترین اندازه را سفارش دهید.

اگر واقعاً هوس‌ کرده‌اید سیب‌زمینی سرخ‌‌شده بخورید، با سفارش دادن کوچک‌ترین اندازه حداقل مقدار آن را کاهش دهید. هرچه این غذا کم‌تر در اختیار شما باشد، کم‌تر می‌خورید. بسیاری از رستوران‌ها «اندازۀ کودک» را که شامل سیب‌زمینی سرخ‌شدۀ کم‌تر است سرو می‌کنند. اگر در رستوران‌های فست‌فود هستید، اجازه ندهید که سفارشتان را بیشتر کنند. پیشنهادهای غذاهای سرخ‌شدنی سلف‌سرویس را نیز رد کنید.

۲. با وعده‌های غذایی خود ۵۰-۵۰ باشید.

اگر می‌خواهید با غذای اصلی خود سرخ‌‌شدنی داشته باشید، کوچک‌ترین اندازه را سفارش دهید. این کار می‌تواند مقدار کلی کالری بدن شما را کاهش دهد. به‌طور مثال، اگر معمولاً ساندویچ جوجۀ سرخ‌شده و سیب‌زمینی سرخ‌‌شده سفارش می‌دهید، به‌جای آن جوجۀ کباب‌شده و سیب‌زمینی سرخ‎شده سفارش دهید.

۳. ابتدا مخلفات غذا را بخورید.

اگر همراه با غذای اصلی، سیب‌زمینی سرخ‌‌شده هم سفارش دادید، آن را در آخر بخورید. ابتدا به سراغ سبزیجات و مخلفات همراه با غذا بروید. اگر در ابتدا مخلفات همراه با غذا را بخورید، حجم معدۀ شما پر می‌شود، بنابراین جای زیادی برای سیب‌زمینی باقی نمی‌ماند. همچنین، به‌عنوان پیش‌غذا سبزیجات بیشتر یا سالاد سفارش دهید، که به سیر شدنتان کمک می‌کند.

۴. خودتان را با خوردن سیب‌زمینی سرخ‌شدۀ کم‌تر فریب دهید.

راه‌های زیادی برای کم‌تر خوردن سیب‌زمینی سرخ‌شده، به‌ویژه زمانی که بیرون هستید، وجود دارد. اگر می‌دانید به همراه غذا سیب‌زمینی سرخ‌‌شده سرو می‌شود، نصف آن را سفارش دهید. زمانی که فهمیدید به اندازۀ کافی سیب‌زمینی سرخ‌‌شده خورده‌اید، از پیشخدمت بخواهید تا میز شما را سریعاً جمع کند. حتی اگر احساس سیری کنید، زل‌زدن به بشقاب پر از سیب‌زمینی جدال سختی برای کنترل هوس شماست. اگر در منزل هستید، برای خودتان مقدار کمی سیب‌زمینی سرو کنید و بقیۀ آن را برای استفاده در دفعات دیگر در یخچال نگهداری کنید.

۵. با حواس جمع غذا بخورید.

اگر به غذا توجه نکنید، ممکن است بیشتر از آن چیزی که برنامه‌ریزی کرده‌اید بخورید یا ممکن است با مقدار کم احساس رضایت نکنید. زمانی برای بوکردن سیب‌زمینی‌ای که سفارش داده‌اید در نظر بگیرید. اگر یک‌دفعه به غذا حمله کنید و زمانی را برای مزه‌کردن یا بوییدن آن در نظر نگیرید، این عمل پرخوری را به دنبال خواهد داشت. زمانی که ۸۰ درصد سیر شدید، دست از خوردن بردارید و قبل‌از دوباره خوردن، ۲۰ دقیقه صبر کنید.

۶. همۀ سرخ‌شدنی‌ها را باهم کنار بگذارید.

زمان‌هایی وجود دارد که به‌شدت هوس می‌کنید غذای سرخ‌شدنی بخورید. در این مواقع، آسان‌ترین راه این است که از خیر همۀ آن‌ها بگذرید. یک روز سخت و پراسترس کاری ممکن است هوس خوردن آن‌ها را در شما تحریک کند. دراین‌صورت، افراط نکردن در خوردن آن (از طریق روش‌های بالا) تقریباً غیرممکن است. اگر چنین شد، سعی کنید لطفاً سرخ‌شدنی‌ها را کنار بگذارید. این راه برای پیشگیری از افراط‌کردن احتمالی شماست.

۴.۰۰ میانگین امتیازدهی (۸۰% امتیاز) - ۸ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صبا ویسی

در حال حاضر مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه بوعلی سینای همدان است.

پاسخ دهید

× هشت = 64