خانه‌های کوچک

۰

پای خانه‌داری که وسط باشد، سادگی نهایت شکوه و زیبایی است. این روزها مردم به دلایل متعدد و متنوعی بیشتر از گذشته به خانه‌های کوچک روی آورده‌اند.

قدیمی‌ها می‌گفتند «هرچه بزرگتر، بهتر.» اما خانه‌های بزرگ هزینۀ زیادی برای نگهداری می‌خواهند و این کار در دنیای امروز کار ساده‌ای نیست. گویا جریان تازه‌ای میان مردم آغاز شده و خانه‌های کوچک ۵۰ متری به‌شدت مد شده‌اند. دنیای معماری نیز به‌سوی ساخت خانه‌های کوچک نقلی می‌رود، خانه‌هایی که زندگی کردن در آن‌ها ساده و ارزان است.

این جنبش، به خصوص در دنیای مدرن جنبشی پرمعنا است، چراکه مردم وقت کمتری را برای خانه‌هایشان و در آن‌ها صرف می‌کنند و بیشتر اوقات مشغول انجام دادن کارهایی هستند که برایشان اهمیت دارد.

تخمین زده می‌شود که یک‌چهارم کانادایی‌ها توان خرید و نگهداری خانه‌های معمولی کانادایی را ندارند. خرید خانۀ کوچکی که بین ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار قیمت دارد بسیار باصرفه تر از ۴۳۹۰۰۰ دلار  قیمت خانه‌ای معمولی است. برای بسیاری از مردم این به معنای رها شدن از قسط و وام است.

آرامش ذهنی نیز یکی دیگر از مزایای این خانه‌هاست. فضای کوچک این خانه‌ها را به‌راحتی می‌توان تمیز و مرتب نگه داشت و بسیاری از نگرانی‌های زندگی مدرن در این فضاهای کوچک از بین می‌رود.

چندوچون ساخت این خانه‌ها

اگر می‌خواهید خانه‌ای کوچک برای خود دست‌وپا کنید، این نکات به دردتان می‌خورد.

از نظر زمانی، بین ۴ ماه تا یک‌ سال طول می‌کشد یک خانۀ کوچک برای خود بسازید. یکی‌دو ماه وقت صرف افکار اولیه می‌شود و پس از آن، اگر خودتان بخواهید دست به کار شوید، حدود ۳۶۰ ساعت برای طراحی و اجرا احتیاج خواهید داشت.

طراحی خانه‌های کوچک هوشمندانه است. معمولا نیازهای خاص و شخصی خود را در طرحتان اعمال می‌کنید. شاید شما اهل مهمانی باشید یا آشپزخانه‌ای بزرگ بخواهید. ویژگی‌های اقلیمی محیط ساخت را نیز به‌راحتی می‌توانید در ساخت در نظر بگیرید. در هوای سرد، به سازه‌های گرمایی احتیاج دارید و در هوای گرم، سازه‌های ویژۀ آب‌رسانی بهترین انتخاب هستند.

در نهایت، پیش از ساخت یا خرید، پیشنهاد ما این است که سوار ماشینتان شوید و خوب بگردید. خانه‌ای کوچک می‌تواند اولین قدم برای تحقق رویای زندگی آرام و رویایی باشد. تصور کنید خانهۀ شما در دشتی مرتفع و بر بلندای کوهستان واقع شده است و منظره‌ای حیرت‌انگیز به رنگ‌های سبز و آبی بیکران طبیعت دارید. این یک رویا نیست و با هزینۀ اندکی قابل تحقق است.  

۴.۱۲ میانگین امتیازدهی (۸۲% امتیاز) - ۸ رای
اشتراک گذاری:

درباره نویسنده/مترجم

صادق خالدی

کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، از سال 1394 با تن مین در زمینۀ ترجمۀ متون مرتبط با سلامتی جسم و روان، موفقیت در زندگی و در کسب و کار، فرهنگ عمومی و پیشرفت شخصی همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

− چهار = دو